Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

BES fonları kazandırıyor

bes fonlariBireysel Emeklilik Sistemi, (BES) yüzde 25 devlet katkısının yanında, fon performansıyla da yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2014 yılında emeklilik fonları performansları ve gelişimini değerlendirdi. Emeklilik fonlarının tasarruf alışkanlıkları üzerindeki etkilerinin incelendiği çalışmada TKYD Başkanı Dr. Alp Keler emeklilik fonlarının 2014 yılında yatırımcılarına ve Türkiye ekonomisine ciddi katma değer sağladığını belirtti. Keler, portföy yönetimi şirketlerinin 2009-2014 döneminde emeklilik fonlarında oldukça başarılı bir performans sağladıklarını söyledi.

Emeklilik Fonları getirileri ve varlık dağılımlarının geleneksel hanehalkı yatırımları ile karşılaştırılması için TCMB’nin yılda iki kez yayınladığı Finan-sal İstikrar Raporu’ndan elde edilen hanehalkı tasarruflarının dağılımına bakılıyor. Hanehalkı tasarrufları 2004 yılı itibariyle 11 yıllık dönemde kümüle yüzde 206 getiri sağlarken, emeklilik fonları aynı dönemde yüzde 280 ile yaklaşık yüzde 74,8 daha fazla getiri sundu.


YILLAR İTİBARİYLE DE YÜKSEK

2014 yılı emeklilik fonu katılımcıları için çok iyi bir yıl olduğunu ifade eden Dr. Alp Keler, 2014 yılında ağırlıklı ortalama fon getirisinin yüzde 14,7’lik bir performans ile yüzde 6’lık reel getiri sağladığını belirtiyor. Keler ayrıca yıllık olarak incelendiğinde, geçtiğimiz 11 yılın sekizinde emeklilik yatırım fonları getirilerinin, Hanehalkı Tasarruflarından elde edilen getirinin üzerinde olduğunu kaydediyor.

2014 yılı itibariyle emeklilik fonları büyüklüğünün 37,8 Milyar TL’ye ulaştı. Her geçen yıl, ha-nehalkı tasarrufları içerisindeki emeklilik fon oranı, büyümesine devam ediyor. Son beş yılda emeklilik fonları üzerinden yapılan tasarrufun toplam hanehalkı tasarrufları içerisinde payı yüzde 2,8’den yüzde 4,7’ye ulaştı. 2015 yılı ve devamında da bu büyümenin artarak devam etmesi bekleniyor.

BES yatırımları ile hanehalkmın tasarrufa yönelim oranının arttığını ve tasarrufların değerlendirildiği varlık sınıflarında da önemli gelişmeler yaşandığını belirten Dr. Alp Keler, “Geleneksel hane halkı tasarruflarının yüzde 6’sını oluşturan hisse senetlerinin BES yatırımlarının yüzde 13 ünü oluşturması, varlık çeşitliliği gelişimi açısından güzel bir örnek teşkil ediyor” diyor.

“Euro cinsi tahvillerde beklenti pozitif”

iş Portföy Yönetimi Emeklilik Fonları Bölümü Portföy Yöneticisi Cem Şekerci“Düşük seyreden petrol fiyatları, Türkiye’de düşük enflasyon ve düşük cari açık beklentilerini kuvvetlendiriyor. Enflasyon ve cari açık beklentilerinin düşmesi piyasa faizlerini aşağıya çekerken, TCMB de bu haftaki toplantısında gösterge faizi 50 baz puan indirerek piyasa beklentilerine paralel hareket etti. Haftanın asıl önemli olayı ise Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin uzun süredir beklenen parasal genişleme programını açıklamasıydı. Başkan Mario Draghi’nin açıklamalarına göre ECB ve Euro Bölgesi ulusal merkez bankaları her ay 60 milyar Euro tutarında kamu ve özel sektör (finans sektörü) bonosu alacak. Mart ayında başlayacak alımlar, Eylül 20l6’ya kadar sürecek ve programın bu tarihten sonra devam edip etmeyeceği Euro Bölgesi enflasyon beklentilerinin ECB’nin yıllık yüzde 2 hedefine yaklaşmasına göre belirlenecek.

ECB’nin bu kararından önce İsviçre Merkez Bankası’ntn da faizlerini yüzde -0,75 seviyesine çekmesi ve ECB kararının açıklanmasının hemen ardından Danimarka Merkez Bankası’nın da gösterge faizi yüzde -O.35 seviyesine indirmesi, Avrupa’da faizleri aşağıya çeken diğer gelişmeler oldu. Türkiye’de ve Avrupa’da faizlerin düşmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) da henüz faiz artırım sürecine girmemiş olması, global düşük faiz ortamı yaratıyor ve Türkiye kamu dış borçlanma araçlarının faizlerini de aşağıya çekiyor. Yıl başına kıyasla, Türkiye’nin hem dolar hem de Euro cinsinden tahvillerinin faizleri tüm vadelerde aşağıya yönlü hareket etti. Önümüzdeki günlerde FED ve ECB’nin para politikaları, dolar ve Euro cinsi borçlanma araçlarının faiz seviyelerinde belirleyici olacak. ECB’nin tahvil alımlarıyla Euro cinsi kıymetlerin faizlerini aşağıya çekmesi ve FED’in beklendiği şekilde faiz artırım sürecine girmesi, Euro cinsi tahviller için pozitif ve dolar cinsi tahviller için negatif bir ortam yaratabilecek.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu