Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın ikinci bir yükseliş dalgası başlatabilir

altin yukselisiAltın fiyatları kısa vadede hareketlenebilir. ABD’den gelen ve beklentileri aşan verilere ve dolardaki değerlenmeye rağmen aşağı yönlü hareket etmek istememesi yeni bir yukarı yönlü denemenin olabileceğine işaret ediyor…

YOĞUN veri ve haber akışının olduğu bir haftadan daha sakin bir döneme geçiş yapıyoruz.


Bu hafta içeride de dışarıda da veri akışı zayıf olacak, içeride siyaset ve jeopolitik riskler dışarıda ise FED’in (Amerikan Merkez Bankası) politikalarının nasıl şekilleneceğine dair söylentiler ana gündemimiz olmaya devam edecek.

Partilerin cumhurbaşkanı «adaylarının belli olmasının ardından siyaset cephesi yavaş yavaş ısınmaya başlayacak. İlk haftaların propaganda açısından daha sakin geçmesi şaşırtıcı olmayacak. İlerleyen haftalarda seçim sonuçlarının piyasalara etkisine dair daha detaylı analiz yapacağız elbette. Ancak öncesinde Başbakan’m cumhurbaşkanı olması durumunda yeni başbakanın kim olabileceği, partinin başına kimin geçebileceği gibi konularda alınacak mesajların fiyatla-malarda etkili olabileceğini hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle bu konuda özellikle Başbakan ve Cumhurbaşkanı İkilisinden gelecek açıklamalar takip edilmeli.

Geçen son bir-iki haftaya kadar piyasada bu ikilinin yer değiştirmesi daha olası görülüyor ve bu fiyatlamyordu. Ancak son dönemeçte cumhurbaşkanının açıklamaları başka seçeneklerin de gündeme gelmesine neden oldu. Bu konuda görünen o ki cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanana kadar net bir mesaj verilmekten kaçınılacak. Ancak cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde olduğu gibi belirlenecek bir isim acaba soruları altında kamuoyu hafızasına yavaş yavaş işlenmeye başlanabilir. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde piyasanın takip edeceği önemli başlıklardan biri bu iken, yerel seçimler öncesindeki süreci göz önünde bulunduran yatırımcının yoğurdu üfleyerek yiyecek olması da önemli bir psikolojik etken olacak. Adaylar hakkında ortaya atılacak yeni bir iddia vs. sert fiyat hareketlerine neden olabilir.

ABD tarafında ise gelen her veri, söylemlerin aksine faiz artış sürecinin daha erken olabileceğini işaret ediyor. Geçen hafta açıklanan istihdam rakamları da FED’in faiz artırımı için 2015’in ikinci çeyreğini beklemeyebileceğim işaret etti. Bu hafta bu konuda yapılacak açıklamalar etkili olabilir. Özellikle FED üyelerinden gelecek açıklamaları takip etmek faydalı olabilir.

TCMB BEKLENTİSİNİN ETKİSİ AZALDI

TCMB’nin 50 ve 75 baz puanlık indirimin ardından gözler haziran ayı enflasyon verisine,çevrilmişti. Son ulaşım zamları, petrol fiyatlarındaki artış gibi etkenler nedeniyle bu veri daha da önemli hala gelmişti. Veri beklentilerin biraz üzerinde olsa da. TCMB nin bir dönüş yapmasına neden olacak bir karamsarlık yaratacak boyuta da ulaşmadı.Bu nedenle TCMB’nin önümüzdeki toplantılarda 25 ila 75 baz puan arasında bir faiz indirimi daha yapma beklentisi canlı duruyor. Söz konusu beklenti uzun süredir fiyatlandığı ve faiz indiriminde sona gelindiği düşüncesi hakim olduğu için olumlu etkisinin sınırlı kalması daha olası görünüyor.

Altın ilk hedefini tamamladı

Altın için önceki hafta yaptığımız yorumda şu görüşlere yer vermiştik: “Altında aşağı yönlü pozisyon alımı önermiyoruz. Bunun yerine olası sert düşüşlerde bu destekler ya da direnç seviyelerinin aşılması durumunda yeni alım yapılması daha doğru bir strateji olur. İlk hedefimiz ise 1.335 dolar olacak. Bu seviyenin geçilmesi için küresel risk iştahının ciddi derecede artmasına neden olabilecek askeri bir seçeneğin gündeme gelmesi gerekir.” Altın beklediğimiz gibi geçen hafta tepkideki 1.335 dolar civarındaki direncini test etti. Haftanın son günü bu yazı yazılırken de 1.320 dolar civarında bulunuyordu. Altının ABD’den gelen ve beklentileri aşan verilere ve dolardaki değerlenmeye rağmen aşağı yönlü hareket etmek istememesi yeni bir yukarı yönlü denemenin olabileceğini işaret ediyor. Bu nedenle bu hafta aşağı yönlü pozisyonları daha riskli buluyoruz. 1.310 dolar desteğini önemli bulmakla birlikte 1.300 dolara kadar olabilecek geri çekilmeleri göz önünde bulundurarak düşüşlerde alım yapılabilir. Yeni bir yükseliş başlar ve fiyatlar 1.335 doları aşarsa 1.390 dolar hedefli yeni bir yükseliş dalgası gelebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu