Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın fiyatı ve FED politikasında beklentiler

Önümüzdeki aylarda altın fiyatında 1.000-1.050 dolar bandına kadar düşüş kuvvetle muhtemel. Orta vadeli yatırım amacıyla alım için biraz daha beklenmeli. FED’in ilk faiz artırımını ise 25 Ekim toplantısında yapması bekleniyor…

Altın fiyatında neler oluyor beklentiniz nedir?

altin almalimiAltındaki son yükselişi kalıcı görmemek gerekiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım programını açıklamadan önceki haftalarda alım programının beklentisiyle 1.300-1.310 dolar bölgesine kadar tırmanabilen altm, son günlerde yeniden çözülmeye başladı. Altm iki krizi atlattı ama bir üçüncüsünü de karşılaması gerekiyor.

îlk iki krizden kastım dolardaki değerlenme ve petroldeki düşüştü. Altın, dolar cinsinden fiyatlandığı ve işlem gördüğü için doların değer kazanmasından genelde olumsuz etkilenmiştir. Güçlenen dolar dönemi geçirdik. Haliyle altm olumsuz etkilendi. Ancak dolardaki değerlenme sürecinin son demlerinde olduğumuzu düşünüyorum çünkü paritede ECB’nin genişleyici adımları ve FED’in ilk faiz artırımı beklentisi büyük ölçüde fiyatlandı. Yunanistan riski gerçekleşmediği sürece paritenin 1.10-1.15 bandında dip oluşumunu tamamlaması beklenebilir. Dolayısıyla, altma dolar tarafından düşüş yönlü baskı gelmeyeceğini öngörüyorum.

Altm için ikinci kriz, düşen petrol fiyatlarıydı. Petrolün düşmesi dünya genelinde enflasyon beklentilerini düşürdü. Enflasyon beklentisinin düşmesi de altını olumsuz etkileyen bir faktördü. Ama geride kaldı. Petrolde de düşüş trendinin son demlerindeyiz. 2008-2009 krizinde bile petrol 30 doların altına inmedi. Haliyle bundan sonraki süreçte altına petrol tarafından da olumsuz bir baskı gelmesini beklemiyorum. Ancak bu altının önünün açıldığı anlamına gelmiyor. Çünkü altının göğüslemesi gereken üçüncü bir kriz daha var. O da eninde sonunda yükselecek olan ABD 10 yıllık Hazine faizleri. Şu aşamada ABD faizi yüzde 1.70 düzeylerinde. Ancak FED kaygısı hortladığında 10 yıllıkları bu düzeylerden ziyade yüzde 3 seviyelerinde görebileceğiz. 10 yıllıklardaki yükseliş altm üzerinde son büyük baskıyı yaratacaktır. Önümüzdeki aylarda altında 1.000-1.050 dolar bandına kadar düşüş kuvvetle muhtemel. Orta vadeli yatırım amacıyla alım için biraz daha beklenmeli.FED faiz indirimini ne zaman yapabilir?

Piyasa profesyonelleriyle FED arasında önemli bir kopukluk var. Önce piyasayla başlayalım… Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) çalıştığım dönemde tarafımca oluşturulan ve bugün finansal piyasalar tarafından yaygın bir şekilde kullanılan opsiyon modeline göre (FED funds vadelileri üzerine yazılmış opsiyonlar kullanılıyor) piyasa oyuncuları, FED’in ilk faiz artırımını 25 Ekim toplantısında yapmasını bekliyor. Ekim toplantısında 0.25 puanlık artışa piyasa oyuncuları yüzde 35.3 olasılık veriyor. FED’in ilk faiz artırımı için takvimi ise şu aşamada 17 Haziran toplantısı.

Geçen haftaki son’ toplantı bildirisi de bunu teyit etti. Çin, Japonya ve Avrupa’daki büyüme sorunlarına rağmen FED yıllar sonra ilk kez ABD ekonomisindeki gelişimle ilgili son derece pozitif ifadeler kullandı. İki yıldır potansiyel büyüme hızının (yüzde 2 civarıdır ve potansiyel büyüme hızının üzeri enflasyon yaratır) üzerinde büyüyen ABD ekonomisi için sıfır faiz oldukça büyük bir lüks. FED bunun bilincindi. Ve ilk faiz artırımını piyasaları hallaç pamuğuna çevirmeden yapma telaşında. Piyasa ve FED takvimleri arasındaki kopukluk FED’in “sabırlı” ifadesini “ölçülü” ifadesiyle yer değiştirmesiyle giderilir. Kopukluğun giderilmesi de 10 yıllık Hazine faizlerindeki yükselişin borsa endekslerine oldukça sert satış getirmesi şeklinde tezahür eder. Nisan ve sonrası borsalar için oldukça tehlikeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu