Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yılan oynatıcılarının yılanları hipnotize edebildiği doğru mu?

Yılan oynatıcılarıYılan oynatıcılığının, yılanları müzik eşliğinde hipnotize ederek gerçekleştirildiği söyleniyor. Aslında bu bir gösteri hilesi. Çünkü yılanların işitme organı ve buna bağlı sinirleri yoktur. Sadece titreşimleri hissedebilirler ve bu konuda oldukça hassas oldukları bilinir.

0 esnada büyülenmiş gibi sepetinden çıkıp dans ediyormuşçasına dikilse de aslında müzik aletinden yayılan sesin titreşimlerini hissedip bunu bir tehdit olarak algılıyor. Sonuçta o tehditle yüzleşmek için çıkıyor. Dans ediyormuşçasına salınmasının sebebi de saldırıya hazır olduğunu göstermek.

Yılan oynatıcıları sadece kobra yılanını kullanırlar. Çünkü kobralar vücut uzunluklarının üçte biri kadar uzağa atılabilirler. Oynatıcılar bunu bilir ve iyice hesaplanmış bir mesafede sakince oturarak flütlerini çalmaya devam ederler.

Zaten bu tür bir gösteride kullanılan yılanların dişleri çıkartılmış oluyor. Ancak dişler birkaç gün içinde tekrar yenilendiği için bu işlem sürekli tekrarlanıyor. Bu yüzden yılan oynatıcılığı birçok Asya ülkesinde yasaklanmış durumda.

Kıca cevap: hayır, bu bir hile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu