Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yeni Oyun Konsollarının Özellikleri

Xbox One, PlayStation 4 ve Wii U gibi yeni nesil oyun konsollarının yetenekleri arttıkça, çalıştırdıkları oyunlar ve bunlara ait güncellemeler için ihtiyaç duyulan veri hacmi de artmaya başladı. Örneğin dijital mağazadan satın aldığınız çoğu oyun artık ortalama 25 GB yer kaplıyor. Oyunların sık sık çıkan güncellemeleri GB büyüklüğündeki dosyalarla ifade ediliyor.

Oyun Konsolu

Durum böyle olunca üreticiler bu konsollara bekleme özeliği diye bir özellik getirdi. Genellikle konsolu alıp kurduğunuzda aktif gelen bu özellik, konsolun kapattığınızda aslında tam olarak kapanmayıp bir gözü açık uyumasını sağlayarak güncellemeleri düzenli olarak kontrol etmesini ve varsa yeni dosyaları indirip siz yeniden konsolunuzun başına geçene kadar her şeyi hazır hale getirmesini sağlıyor. Aslında zaman kazandıran çok güzel bir özellik. Ama bu konsolların dünya genelindeki satışı onlarca milyona dayanınca, bekleme modundaki konsolların toplam enerji harcaması da göze batmaya başladı. Geçen ay ABD’de yayımlanan ve konuya dikkat çeken bir rapor, sadece ABD’de bulunan konsolların bekleme sırasında tükettiği enerjinin yıllık bedelinin 250 milyon doları geçtiğine işaret ediyor (bit.ly/consoleenergy).


Peki ne yapmak lazım? Konsolların ayarlarına gireceksiniz ve güçle ilgili ayarlardan hızlı başlatma gibi özellikleri kapatacaksınız. Böy-lece neredeyse 24 saat yanan bir gece lambasıyla kıyaslanacak kadar enerji harcayan bu cihazlara biraz nefes aldırabilirsiniz. Tabii bunun sadece konsollarla sınırlı olmadığı, bekleme modunda bırakılmış televizyondan müzik setine her cihazın biraz da olsa enerji tükettiği aklınızda bulunsun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu