Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yapay Zekalı İşe Alım Robotu Tengai

İş görüşmesini o yapıyor

İsveç’teki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü kapsamında kurulan Furhat Robotics isimli yapay zeka ve sosyal robot projesinin işe alım robotu Tengai, ileri teknolojinin insan kaynaklarına uyarlanması alanına yeni bir boyut kazandırdı. Tengai, 41 cm uzunluğunda, 3.5 kg ağırlığında bir sosyal robot. Furhat Robotics, dört yıl boyunca bu robotu “insanlaştırmaya” çalışmış. Robota insanınkine benzeyen ve mimikleri insanınki gibi olan bir yüz tasarlanmış.

Tengai masanın üzerinde insan kaynaklarının tespit ettiği adayla görüşerek ona sorular soruyor. İsveç’in en büyük işe alım şirketi TNG ile işbirliğine giden Furhat Robotics, işe alım sürecinde yöneticilerin ortaya koyduğu taraflı yaklaşımı ortadan kaldırmak amacıyla Tengai’yi devreye sokmuş. TNG, birkaç aydır süren test aşamasının ardından önümüzdeki ay Tengai’yi tam mesaili olarak “işe alacak.” TNG’nin Stockholm’deki ofisinin baş inovasyon uzmanı Elin Öberg Martenzon, “Bir insanın ilk izlenimi yaklaşık 7 saniyede oluşuyor. Karşısındaki kişiyle görüştükten sonra bir karar vermesiyse 5-15 dakikayı alıyor. Biz Tengai ile durumun ne olacağını görmek istiyoruz” derken, işe alan insanın cinsiyet, etnisite, ses, eğitim, görüntü ve görüşme öncesinde veya sonrasında resmi olmayan sohbetinden etkilenerek karar almasının önüne geçmek istediklerini belirtiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=MXWlRGUDYbU

Martenzon, “Mesela görüşmenin öncesinde, ‘Golf oynamayı sever misiniz?’ diye sorması ve adayın ‘Evet, çok severim’ şeklindeki cevabı işe alan kişide olumlu bir izlenim doğuyor” diyor. Ancak Tengai, işe alan kişinin taraflı seçim yapması olasılığını ortadan kaldırarak, sorulan tek bir ses tonu ve tek bir sıralamayla adaylara yöneltiyor. Ardından işe alımı gerçekleştirecek yönetici, bu sorulara verilen cevapları yazılı olarak alıp değerlendiriyor. İnsanlar tarafından programlanan Tengai’nin “doğaî olarak” taraflı olmasını önlemek içinse altyapı olarak çok farklı adayları birden fazla çeşit teste tabi tutulması sağlanmış. Tengai’nin 2020’de İngilizce iş görüşmeleri yapması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu