Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yapay Zeka Teknolojisi Hac ve Umreyi Kolaylaştıracak

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 2030 yılından itibaren yapay zeka teknolojisini dini ziyaretleri kolaylaştırmak amacıyla kullanacak. Böylece dini ziyaret süreçleri kolaylaşıp, etkin hale gelecek…

YAPAY zekanın kullanımı giderek hayatın her alanına yerleşiyor. Cep telefonunuzdaki sesli asistandan
kullandığınız mobil uygulamalara, bankacılık sektöründen online alışverişe geniş bir alanda yaygın bir şekilde kullanılan bu teknoloji, insan yaşamını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Suudi Arabistan Hac ve
Umre Bakanlığı da Yo-utube kanalından yayınladığı bir videoyla ülkeye yapılacak dini ziyaretleri kolaylaştırmak için 2030 yılından itibaren yapay zekadan yararlanacağının işaretlerini verdi. Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih Bcnten, dini vazifelerin daha iyi bir ortamda yerine getirilebilmesi için yapay zeka ve diğer teknolojik gelişmelerden faydalanacaklarını açıkladı.

DİL SORUNU BİTECEK

Bakanlığın hazırladığı videoya göre, 2030 yılında Hac vazifesini yerine getirmek isteyen Müslümanlar bir mobil uygulama aracılığıyla başvurularım yapacak. Başvuru sonrasında içinde elektronik kart, bileklik ve kulaklık bulunan bir paketi teslim alacak olan hacı adayları, bu cihazları ziyaretleri sırasında sürekli yanlarında taşıyarak yönlendirilecek. Videoya göre ülkeye ayak basan hacı adaylarının bavulları otel odalarına kadar götürülecek, onların taşıması gerekmeyecek. Hacı adayı odasına geldiğinde bavulunu orada bulacak.

Hacı adayları bileklik sayesinde Hac takvimi ile ilgili tüm bilgilendirmeyi alacak ve kulaklıkla bu bilgileri dinleyebilecek. Bileklik Kabe’de kaç tur attığınızı gösterecek, dolayısıyla hacı adayının sayması gerekmeyecek. Kabe’yi tavaf sırasında her noktada okunması gereken dua bileklik aracılığıyla kişiye bildirilecek.

Hac’da bulunan bir yakının veya arkadaşın kaybolmasıysa ilerleyen yıllarda artık bir endişe kaynağı olmayacak. Hacı adayları cep telefonlarına Hac ve Umre uygulaması yükledikleri için yapay zeka ve GPRS teknolojileri sayesinde kaybolmaları söz konusu olmayacak. Uygulamanın bağlı olduğu merkezi sistem, kişinin nerede olduğunu anında görebilecek.

Kutsal ziyaret sırasında yaşanan yabancı dil sorununa da bir çözüm getirilmiş. Biliyorsunuz, hacı adaylarının bazıları bu ziyaret sırasında dil sorunu yaşıyor ve rehbersiz kaldıkları zamanlarda sorun yaşıyorlar. Bu yapay zeka uygulamasıysa kulaklığın bir çevirmen görevi görmesini sağlıyor. Karşınızdaki kişinin konuşmasını duyan kulaklık, yapay zekasını kullanarak bu dili hacı adayının diline çeviriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu