Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yapa Zeka Yatırımları

Tıpkı internet ve mobil iletişim gibi yapay zeka teknolojisinin önemli unsurlarının gelişmesine de ABD ordusu vesile oluyor, Pentagon, nükleer füzelerin ateşlenmesinden önceki süreci tespit edecek bir teknoloji geliştiriyor…

YAPAY zekaya en çok yatırım yapan teknoloji şirketlerinden Google’in üç hafta önce ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile işbirliğine son vereceğini açıklaması, geleceğe yön veren teknoloji şirketlerinin yapay zeka teknolojilerinin hangi amaçla kullanılacağına ilişkin bir yol haritası niteliğinde oldu. Google CEO’su Sundar Pichai’nin 8 Ilaziran’daki açıklamasına kadar Google, Pentagon’un insansız hava aracı (İHA-drone) projesi Maven’e teknolojik destek sunuyordu. Google’m TensorFlow isimli makine öğrenimi uygulamasını kullanan Pentagon, İHA’daki kameralarının çektiği herhangi bir görüntünün ne olduğunu rahatlıkla tespit edebiliyordu. Google-Pentagon işbirliğinin şubat ayında çalışanlarına bir e-posta ile resmen açıklanmasının ardından Google’ın yüzlerce çalışanı bu desteğe açıkça muhalif oldu . Google ise bu tepkiye kayıtsız kalmayarak, “Google’m yapay zeka uygulamalarının uluslararası kuralları veya insan haklarını ihlal edebilecek durumlarda” kullanılmayacağı ve ABD ordusuyla yapılan sözleşmenin tekrarlanmayacağını bildirdi.

ABD ordusu elbette yapay zekaya yatırım yapmaya devam edecek. ABD ve Avrupa medyasından gelen açıklamalar, hem ABD Devlet Başkanı Donald Trump’m hem de ABD ordusunun bu konuda kararlı olduğunu gösteriyor. Trump’ın teknoloji danışmanı Michael Kratsios geçtiğimiz günlerde Washington’m yapay zeka yatırımlarım artırmada kararlı olduğunu açıkladı. Bir yandan da, AJBD’nin ilişkileri yumuşatma eğiliminde olduğu Kuzey Kore başta olmak üzere dünyanın herhangi bir ülkesinden gelebilecek olası nükleer saldırıyı engellemek için yapay zekayı kullanacağı yönünde haberler geliyor. Ingiliz Reuters haber ajansına göre ABD ordusu bu konuyla ilgili gizli bir proje üzerinde çalışıyor. Reuters, ABD’nin olası bir nükleer füze saldırısını “öngörebilecek”, “takip edebilecek” hatta hangi mobil araçtan düğmeye basıldığını tespit edebilecek bir yapay zeka teknolojisini test ettiğini belirtiyor.

TRUMP BÜTÇEYİ ARTIRIYOR

Geçen yıl Pentagon bütçesinde fonlanan bu gizli araştırma projesiyle ilgili medyaya fazla bilgi sızmış değil. Ancak isminin açıklanmasını istemeyen bazı ABD’li yetkililerin medya kaynaklarına aktardığı kadarıyla, proje başarılı olması halinde şöyle işleyecek: Yapay zeka, uydu görüntüleri dahil olmak üzere milyonlarca veriyi inceleyerek, insanın tespit edemeyeceği hız ve doğrulukla dünyanın herhangi bir yerinden füze atılmak üzere hazırlık yapıldığını görecek. Bu bilgiye sahip olunmasıyla birlikte ABD ilgili ülkeyle diplomatik temasa geçebilecek veya ani bir saldırı anında saldırı henüz saldırı gerçekleşmeden füzenin imha edilmesi söz konusu olacak.

Bu arada konuyla ilgili olarak Amerikalı bir yetkili, “Olası bir füzenin ateşlenmesini engellemek ve bir yere düşmesini zorlaştırmak için elimizden geleni yapmak zorundayız” diye Reuters’a demeç verdi. Trump yönetiminin nükleer füze sistemlerini engellemek için geliştirilen projelerden birisinin bütçesini üç katına çıkararak 2019 yılı için ABD Senatosu’ndan 83 milyon dolarlık fon teklifinde bulunduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Olası bir nükleer saldırıyı önlemek, yapay zekanın ABD ordusu tarafından kullanılmasının planlandığı alanlardan sadece biri olduğunu da hatırlatmak gerek. Çin ve Rusya ile askeri bakımdan yarış içinde olan ABD’nin belirli askeri görevler için gerekli sofistike otonom sistemleri geliştirmeye çalıştığına ilişkin sürekli haberler yayınlanıyor.

Diğer yandan bu füze avlama teknolojilerinin yanılma payının olduğunu gösteren veriler veya açıklamalar da söz konusu. ABD’deki Rand Corporation isimli kamu politikaları araştırma kuruluşu, Rusya ve Çin gibi ülkelerin bu sistemleri yanıltarak fırlatılan cismin füze olup olmadığı konusunda şaşırtma yoluna gidebileceğini belirtiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrencüeri tarafından yapılan bir deneyse Rand Corporation’ın tezini destekliyor. Yapılan deneyde Google’daki görüntüleri sınıflandıran yazılım “kandırılarak” plastik bir kaplumbağa görüntüsüne bakarak bir tüfek olduğu çıkarımı yapması sağlanmış. ABD’nin ileri Savunma Araştırma Projeleri Kurumu’nun (D ARP A) Direktörü Dr. Steven Walker da işte bu yüzden, “Yapay zekanın vardığı sonuçların hala Pentagon’da insanlar tarafından kontrol edilmesi gerek” yorumunu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu