Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yapa Zeka İle Futbol Yıldızlarını Seçiyor

BAZI futbolcuların performansı üzerinde hemen herkes aynı görüşte olabilir. Sözgelimi Messi. Lionel Messi, uzun zamandır top koşturduğu FC Barcelona’dan ayrılırken kulüpteki herkes ne kadar büyük bir oyuncuyu kaybettiğinde hem fikirdi. Ancak bazı futbolcular var ki, tüm kulüpler, futbolseverler veya taraflar üzerinde uzlaşamıyor. Sizce neden? Her insan kendi “gözüne” göre, sübjektif bir bakış açısıyla bu değerlendirmeyi yapıyor.

Ama yapay zeka öyle mi? Rakamlarla bir futbolcunun performansını ortaya koyuyor.

Aralık ayında ABD’li yatırım şirketi ALK Capital’in satın aldığı Ingiliz Burnley futbol takımının yeni yıldızları yapay zekalı bir uygulama tarafından seçiliyor. ALK Capital’in de hissesinin olduğu AlSeout isimli uygulama, çok daha fazla gence fırsat sunuyor.

Pandeminin de etkisiyle yeni yetenek bulma konusunda veriye dayalı teknolojileri kullanmayı seçen Burnley, dünyanın dört bir yanından başvuru alıyor.

AİScout’ta yeteneklerini sergilemek isteyen 14 yaşın üzerindeki gençler futbol oynarkenki videolarını uygulamaya yüklüyor. Tıpkı bir antrenörün karşısında yeteneklerini gösteriyormuş gibi… AİScout’un algoritması bu genç yeteceğin tekniğini analiz ediyor, puanlıyor ve diğer oyuncularla karşılaştırıyor.

Uygulamanın kurucusu ve CEO’su Darren Peries AİScout fikrinin oğlunun Tottenham futbol kulübü tarafından keşfedilmesinin ardından geliştiğini belirterek, “Kulüp bizden oğlumun videolarını göndermemizi istedi. Ancak videoları çekmek ve tüm değerlendirilmelerin yapılması haftalarca sürdü. Biz tüm bu süreci uygulamaya yüklemiş olduk. Neden milyonlarca başka kişi bu yetenekleri görmesin?” diyor.

Peries, AİScout’un değerlendirmeleri, “teknik, atletik, bilişsel ve psikometri kabiliyete göre” yaptığını belirterek, Ben Greenwood isimli 17 yaşındaki gencin bu uygulama sayesinde 4 prömiyer lig takımıyla görüştüğünü ve sonunda Bournemouth ile sözleşme imzaladığını, ardından da İrlanda Genç Milli Takımı’na seçildiğini söylüyor.

ŞULE GÜNER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu