Haberler

Vatandaş, emeklilik ürününü de artık telefonla satın alıyor

Bireysel emeklilik şirketleri katılımcı sayısını artırmak için emeklilik ürünlerini artık telefon vasıtasıyla da satmaya başladı. Bazı şirketler ise satışı başlatmak için “uzaktan satış’la ilgili genelgeyi beklerken, Hazine, “Genelge yok. Hazine’ye: gönderilen planların onaylanması yeterli” diyor.

telefondan bireysel emeklilik

TÜRKİYE’DE geçen ay 10. yılını geride bırakan ve yılbaşından itibaren yüzde 25 devlet katkısı uygulamasının başladığı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hızla büyümeyi sürdürüyor. Sistemde toplam katılımcı sayısı 4 milyona yaklaşırken, toplam fon büyüklüğü ise yaklaşık 25 milyar TL’ye ulaştı. Sistemde yer alan bireysel emeklilik şirketleri, katılımcı sayılarını artırmak ve mevcut pastadan daha fazla pay almak için yoğun çaba sarf ediyor. Emeklilik şirketleri, farklı kesimlerden daha fazla katılımcıya ulaşmak için artık “uzaktan (mesafeli) satış” kanalını da devreye soktu. Söz konusu kanal telefon ya da internet gibi vasıtalarla emeklilik ürünlerinin satışını içeriyor. Bir başka deyişle, bireysel emeklilik artık vatandaşlara bir tık ya da bir telefon kadar yakın. Bazı bireysel emeklilik şirketleri emeklilik ürünlerini telefonla satmaya başlarken, bazıları ise telefon ya da internet yolu ile satışı başlatmak için “uzaktan satış”la ilgili genelgeyi bekliyor.
Genelge yayımlanmayacak


Emeklilik ürünlerinin uzaktan satışı ile ilgili olarak mevzuat yönünden bir sorun olmadığım belirten Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ise “Genelge yayımlanmayacak. Emeklilik şirketleri emeklilik planlarını Hazine Müste-şarlığı’na gönderecek ve mesafeli satışa konu olacağım belirtecek. Hazine de buna onay verecek ya da vermeyecek. İşveren Grup Emeklilik planları dışındaki tüm planlar da uzaktan satışa konu” diyor.

BES’te telefonla satış uygulaması başlamasına karşın, mevcut uygulama, telefonla satılan hayat, işsizlik, konut paket, acil sağlık gibi sigortalardan farklı. BES’teki uygulamada bireysel emeklilik yaptırmak isteyen bir birey, ilgili şirketin çağrı merkezini (cali çenter) arıyor ya da şirketin internet sitesine girip, kişisel bilgilerini bildiriyor. Daha sonra bu kişilere telefonla ulaşılarak ürün satışı gerçekleştiriliyor.

Bilgilerini ŞEMSİYE Dergisi ile paylaşan emeklilik şirketleri arasından emeklilik ürünlerinin telefonla satışına birkaç şirket başladı. Bu şirketler, Asya Emeklilik, Garanti Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik ve AvivaSA Emeklilik ve Hayat. Bu şirketler arasında Anadolu Hayat Emeklilik’te söz konusu uygulama, henüz pilot aşamasında. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlunun verdiği bilgilere göre, bu uygulama kapsamındaki emeklilik planları mesafeli satışa uygun olarak tasarlanıyor ve teklif aşamasında katılımcılara “standart fon” seçeneği sunuluyor. Standart fon olarak tanımlanan fon portföyünün asgari yüzde 60’ı, TL emsinden kamu borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında yatırıma yönlendiriliyor.

Asya Emeklilik elini çabuk tuttu

BES’e yeni katılan şirketlerden Asya Emeklilik, uzaktan satış konusunda elini çabuk tutarak, BES ürünlerinin telefonla satışına 2 Ocak 2013 itibariyle başladı. Asya Emeklilik yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Genel Müdürlük Çağrı Merkezi kanalıyla, telefonla “Net Plan”ın satışı yapılıyor. Çağrı Merkezi’ni arayıp bireysel emeklilik yaptırmak için talepte bulunan bireylere bu kanalla satış yapılıyor. Söz konusu plan da diğer bireysel planlardaki gibi Katılım Standart EYF, Muhafazakar Katılım Esnek EYF, Büyüme Amaçlı Katılım Esnek EYF, Altın Katılım EYF, Büyüme Amaçlı Katılım Hisse EYF emeklilik fonlarına yatırım yapıyor. Şirket, 2 Ocak – 20 Ekim tarihleri arasında 530 adet Net Plan satışı gerçekleştirmiş.

Garanti Emeklilik ise “e-meklilik” planını telefon aracılığıyla müşterilerine sunuyor. Söz konusu planı almak isteyen bireyler, Garanti Emeklilik’in internet sitesine giriş yaparak kişisel bilgilerini bırakıyor. Daha sonra Garanti Emeklilik Çağrı Mer-kezi’nden ilgili kişiler aranarak e-meklilik planının satışı gerçekleştiriliyor.


Söz konusu plan, Likit-Karma EYF, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF, Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları (Eurobond) EYF, Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları EYF, Esnek EYF, Gelir Amaçlı Esnek EYF, Esnek Alternatif EYF, Gelir Amaçlı Devlet İç Borçlanma Araçları EYF, Hisse Senedi EYF, Esnek (TL) EYF, Kamu ve Özel Sektör Borçlanma Araçları EYF, Altın EYF, Katkı EYF ve Alternatif Katkı EYF’ye yatırım yapıyor.

AvivaSA’dan hızlı emeklilik

AvivaSA da Akbank çağrı merkezi aracılığıyla Akbank müşterilerine “Hızlı Emeklilik” planını sunmaya başladı. Söz konusu ürün, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF, Büyüme Amaçlı Esnek EYF, Standart EYF ve Altm EYF’ye yatırım yapıyor. Cigna Finans Emeklilik de emeklilik ürünlerinin telefonla satışı konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Katkı payına göre toplam dağıtım kanallarıyla ilgili 2013 verileri henüz elimizde yok. Ancak, uzaktan satışı da içeren diğer kanalların payının yaklaşık yüzde 2 seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Çemşit Türker:

Uzaktan satış sektörün büyümesini hızlandıracak

Garanti Emeklilik merkezi satış ekibinin, “e-meklilik” planını telefon aracılığıyla müşterilere sunduğunu ifade eden Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Çemşit Türker, şunları söylüyor: “Uzaktan satış kanalımızda da çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Bu kanala özel etkinleştirme kampanyaları düzenliyoruz. Bizim “e-meklilik” planımız, Ocak 2013 itibarıyla satışa sunuldu ve mevcutta yaklaşık 6 bin sözleşmemiz bulunuyor; fon büyüklüğümüz de 4 milyonu aşmış durumda. Uzaktan satışın toplam satışların içindeki oranının ilk yılda yüzde 3 seviyelerinde olması uzun vadede uzaktan satışa olan ilginin çok daha artacağı konusunda ümit verici.”


Bir Yorum

  1. merhaba 40 kişilik profosyonel çağrı ekibimizle kaliteli sağlam ve işinizi geliştirmeye yükseltmeye adayız

    05413070825

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu