Bilim - Teknoloji - İnovasyon

V-280 Valor Helikopter

Geleceğin mücadeleleri daha hızlı, daha çevik ordu kuvvetleri gerektirecek. Nokta atışlar ve özel kuvvetler gibi. Bell Helicopter’da program müdürü olan Keith Flail, “Ordunun, savaş gücünü daha hızlı yansıtmasını sağlayacak olanaklara ihtiyacı var,” diyor.

V-280 Valor

Yani taktik manevralar için havada asılı kalabilen, ama aynı zamanda “uzaklığın tahakkümünü” aşabilen bir hava aracına.


V-280 Valor bunu başarıyla yapabilir. Eğik rotor tasarımı aracın helikopter gibi dikey inip kalkmasını veya iki motorunu öne eğerek pervaneli uçak gibi öne doğru uçmasını sağlıyor. Araç, hantal kuzeni VS-22 Osprey’den daha güvenli ve çevik.

ÖZELLİKLER

Savaş menzili: Yüke bağlı olarak 1.470 km

Yük: Dört mürettebat ve 14 adede kadar asker ya da 6 ton kargo

Hız: 280 knot yani saatte 510 km

AERODİNAMİK MOTOR BEŞİKLERİ

Daha büyük ve daha az çevik olan V-22 Osprey’in aksine, V-280’in motorları ve şanzımanları sabit kalırken sadece rotorları eğiliyor. Bu da hareketli parça sayısını azaltıyor, motoru gövdeden uzaklaştırarak uçağa binip inmeyi daha kolay, daha güvenli kılıyor.

KARBON ROTOR BIÇAKLARI

İlk kez kullanılan tümüyle karbondan oluşan eğik rotor bıçakları V-280’i hafifletip özellikle de düşük hızlarda manevra becerisini artırıyor. Aynı zamanda yan rüzgârlarda kararlılık sağlayıp uçağın gövdesine bağlı kargoyu etkileyen pervanenin oluşturduğu aşağı akımı azaltıyor.

KONTROLLÜ UÇUŞ

Geleneksel helikopterlerde pilotun uğraşının büyük kısmı aracı dengede tutmak içindir. V-280’in gelişmiş bilgisayar kontrollü uçuş sistemleri, bu işin çoğunu uçuş bilgisayarlarına yıkıyor. Bu da özellikle iki uçuş kipi arasında geçiş yaparken faydalı.

DÜZ KANAT

Çoğu jete V şeklini veren ok kanattan farklı olarak, Bell mühendisleri içinde tek bir tahrik milinin bulunduğu bir düz kanat tasarlamış. Bu da motorlardan biri bozulsa bile diğerinin iki rotoru çalıştırmasına izin veriyor.

DURUMSAL FARKINDALIK

Pilotun vizöründeki bir baş üstü ekranı, aracın dışındaki altı kameradan gelen görüntüyü birleştiriyor. Bu da pilotun duvarların dışını ya da uçağın arkasını görmesine izin veriyor.

MODÜLER YÜK BÖLMESİ

Yük bölmesi V-280’i hızlı bir savaş helikopterine dönüştürecek silah sistemlerini taşıyabilir. Yakın hava desteği silahlan savaş sırasında yük bölmesi kapılarından dışarı uzatılabilir ve seyir sırasında sürtünmeyi azaltmak için uçağın içine geri çekilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu