Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Uzayda bir silahla ateş etsek ne olur?

ÖNCELİKLE, uzay gibi oksijen bulunmayan bir ortamda ateşleme etkisi oluşmaz. Ama buna rağmen bir silahla ateş edebilirsiniz. Çünkü modern silahlar kendi oksitleyicilerine sahipler. Yani ateşleme etkisi, o anda devreye giren bir kimyasal yardımıyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla atmosferik oksijene ihtiyaç duymayan bir silahı evrenin her yerinde kullanmanız mümkün.

uzayda ates etmek

Tetiği uzayda çekmek, merminin yaratacağı duman izinin şeklini değiştirir. Bu, namludan dışarıya doğru genişleyen bir küreye benzeyecektir, Tabii uzayda oLduğunuz için Nevvton’ı.n 3. yasası uyarınca, o an uyguladığınız güce eşit oranda bir güçle geriye doğru gitmeye başlarsınız. Bu durum merminin hareket hızına göre değişim gösterir. Ancak kabaca bir tahminle; saniyede birkaç santimetre kadar bir hızla geriye gitmeye başlayacağınız söylenebilir.

Bir kez ateş edildiğinde, mermi sonsuza dek yoluna devam edecektir. Asla durmaz çünkü evren mermiden çok daha büyük bir hızla genişliyor. Bu yüzden onu durduracak hiçbir güç yok. Ama evren genişlemiyor olsaydı, o zaman her bir santimetre küpte bir iki atom olduğundan, bu atomlar onu yavaşlatır ve yaklaşık 10 milyon ışık yılı yol aldıktan sonra dururdu.

Diyelim ki bunu bir gezegenin yörüngesindeyken yaptınız. İşte o zaman kendinizi sırtınızdan vurma ihtimali de doğuyor. Nasıl mı? Silahı yatay bir şekilde ateşlerseniz, tüm gezegenin çevresini dolaşıp başladığı noktaya geri dönecektir. Tabii siz de bu arada belli bir hızla geriye savrulduğunuzdan aslında merminin tam bir tur atmasına bile gerek yok, Bu bir silahla değil ama farklı objelerde daha önce test edilmiş olan bir durum.

Silahlar uzaya daha önce de taşındı. Örneğin, Rus kozmonotlar uzay programları boyunca gerçekleştirdikleri tüm yolculuklarında acil durum çantası içinde bir de silah bulunduruyorlardı. Fakat çok fonksiyonlu kuLlanım için özel tasarlanmış olan bu silahlar uzayda kullanılmak için değil, Dünya’ya dönüşleri esnasında tehlikeli bir bölgeye inerlerse güvenlik için başvurabilecekleri bir tedbir niteliğindeydi.

Kısa cevap: Nasıl ve ne yöne ateş ettiğinize göre değişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu