Haberler

Ünlü Markalar Satış İçin Çadır Turnesi Düzenliyor

Ankara indirim çadırı, İstanbul indirim çadırı, İzmir indirim çadırı.

Firmalar ‘çadır günleri’nirı avantajını keşfetti. Bazıları indirimli satış kampanyalarını buralarda düzenlerken, bazıları depolarını çadırlara boşaltıyor. Şehir şehir dolaşan çadırlara tüketicinin ilgisi çok büyük…

avcilar

cadir turnesi ankara batikent cadir turnesi istanbul kozyatagi cadir turnesi izmir gaziemir

Ankara Etlik Metro Market : Halil Sezai Erkut Caddesi 06010 Ankara, Türkiye
Açılış:10:00-Kapanış:22.00
ÇADIR SÜRESİ : 29 Mart 2015 tarihine kadardır.

Marka Ürünler İndirim Çadırı Maslak’ta Başladı! İTÜ-AYAZAĞI Metro Durağı Yanında! Açılış:10:00-Kapanış:22.00

cadir turnesi

YAŞI ellinin üzerinde olanlar ‘çadır tiyatrosu’ günlerini hatırlar. Anadolu’yu ilçe ilçe gezen çadır tiyatroları özellikle yaz akşamlarında taşranın en güzel eğlenceleriydi. Sonra zaman değişti, çadır tiyatroları geleneksel dönemin tarihine karışıp unutulup gitti. Kamp yapma dışında Türk insanının çadırla tekrar buluşması 1990’lı yılların sonuna doğru bu kez ‘tüketici’ olarak gerçekleşti. İlk olarak Vakko 1999 yılında Merter’dcki fabrikasının bahçesine çadır kurdu ve seri sonu ürünlerini sattı.


Yine aynı yıllarda Sefaköy’de bu gün Star City Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu alanda Boyner markalarının satıldığı dev bir çadır yer aldı. Vakko’nun bu buluşu aradan geçen 15 yılda birçok markaya ilham verdi. Son yıllarda bazı girişimciler moda markalarını ‘çadır’larda indirimle satarken, mücevherden giyime, ayakkabıdan mobilyaya birçok ürün çadırlarda indirimli olarak tüketiciye ulaştırılır oldu.

ÇADIR TURNEYE ÇIKTI

Yakın dönemin en kapsamlı çadırlardan biri 2006-2007 yılları arasında Yenibosna’da kuruldu. “Outlet Çadırı” adım taşıyan 6 bin metrekarelik çadırda 12 marka yer kiralayarak seri sonu ürünlerini sattılar. Bu girişimi gerçekleştiren Hüseyin Tanrıverdi şimdi de Maslak’ta kurduğu ‘Çadır Turnesi’nde yine moda markaları satıyor. Tam adına yakışır şekilde gezici bir çadır olan Çadır Turnesi ilk olarak geçen yıl Ramazan ayında İstanbul Feshane’de açıldı. Ardından Kayseri’ye gitti. Kayseri Meysu Outlet AVM’nin bahçesinde 45 gün kaldıktan sonra 11 Kasım’da Maslak Mudo’nun karşısındaki yere demir attı.

Çadır Turnesi’nin yatırımcısı Rafez Tekstil’in Genel Müdürü Hüseyin Tanrıverdi, “Biz her şehirde 45 gün ila 60 gün arasında kalıyoruz. Çadırımızda ünlü markaların seri sonu ürünleri satılıyor. Maslak’ta da 45 gün kalacaktık ama yoğun ilgi oldu. Mart sonuna kadar buradayız” diyor.

Maslak’ta bin 200 metrekare alan üzerine kurulu Çadır Turnesi’nde Park Bravo’dan Diva-rese’e, Altmyıldız Classics’ten Victoria Secret’a 20 markanın seri soru ürünleri yüzde 80-90 indirimle satılıyor.

STOKLAR BURADA ERİTİLİYOR

Maslak’taki Çadır Turnesi’ni günde ortalama 5 bin kişi geziyor. Bir ay içinde 35 bin parça ürünün satıldığı Çadır Turnesi’nde 25 kişi çalışıyor. Markalar satış elemanlarını kendileri veriyor. Tanrıverdi, başlangıçta çadır kurup para kazanma fikirlerinin olmadığını söylüyor. Çadır Turnesi fikrinin nasıl ortaya çıktığını ise şöyle anlatıyor:


“Rafez Tekstil olarak birçok markaya yurtdışmdan aksesuar getiriyoruz. 15 yıllık geçmişimiz var. Çadırda sattığımız markalardan ücret almak yerine seri soru ürünlerim aldık. Bir nevi barter yaptık. Markalar stoklarını eritirken, biz de alacaklarımızı nakde çevirdik. Karşılıklı faydaya dayalı bir iş modeli oluşturduk. Bir çadırdan para kazanmak zordur. Çadır Turnesi Ankara, Bursa, İzmir gibi 1 milyon nüfuslu her şehre gidecek.”

cadir gunlari

AVM BAHÇELERİ UYGUN

Alışveriş çadırları genellikle geçici olarak kuruluyor. Seri soru ve outlet ürünlerin satıldığı çadırlarda tüketici sunulanı ‘geçici bir fırsat’ olarak gördüğü için alım için hemen harekete geçiyor. Son yıllarda AVM’ler ve bazı markalar da çadırın cazibesini keşfettiler. Özellikle outlet AVM’ler bahçelerine çadır kurduruyor.

Kurtköy’deki Viaport Outlet AVM geçen yıl bahçesine ilk olarak Orka Group, Damat Tvveen için bir outlet çadır kurdu. İki ay burada satış yaptı. Damat Tvveen’in ardından 17 Haziran 2013’te Kemal Tanca Ayakkabı’ları Viaport’un bahçesinde çadır kurdu. Firma ve AVM yönetimi bu çadırın performansından öylesine memnun kaldı ki, yılbaşına kadar olan işbirliği bu yılın mart ayı sonuna kadar uzatıldı. Kemal Tanca Ayakkabı Genel Müdürü Akın Altuğ, 300 metrekarelik çadırlarında iki-üç sezon öncesinin ürünlerini sattıklarını söylüyor. Çadırda temel amacın para kazanmak değil depoları boşaltmak, stok temizlemek ve tüketiciye fırsat yaratmak olduğunu belirten Altuğ, şu değerlendirmeleri yapıyor:

“100 liraya aldığımız ayakkabıları bu çadırda 59-69 liraya satıyoruz. Bunları seri sonu olarak mağazamızda satmaya kalksak en az 129 lira fiyat koymamız lazım. Ama mağazalarımızı rahatlatmak adına çadırda satışa başladık. Defolu ve yırtık ürünleri kesinlikle çadıra koymuyoruz. Tüm yatırımını bizzat yaptığımız çadırın kurulumu yaklaşık 100 bin TL’ye mal oldu.”

Akın Altuğ, satışların en yüksek noktaya çıktığı bazı hafta sonlarında çadırı 20-25 bin kişinin gezdiğini belirtiyor. Halen çadırın Viaport’taki sabit mağazaya göre aylık üç dört kat daha fazla ciro yaptığım söyleyen Altuğ, Bursa, Ankara ve Konya’daki bazı outlet AVM yönetimlerinden çadır kurmak için teklif aldıklarını belirtiyor.

KALICI OLARAK DA KURULUYOR

Çadırlar genellikle gezici olsa da sabit indirim çadırları kuranlar da var. 48 yıllık geçmişi olan irfan Home Gallery, Avcılar’daki 12 bin metrekarelik İrfan Home Alışveriş Merke-zi’nin bahçesine 2 bin metrekarelik bir indirim çadırı kurdu. İrfan Home’un halen ikisi Kocamustafapaşa’da, diğerleri Avcılar, Arnavutköy, Esenyurt’ta olmak üzere toplam beş mağazası bulunuyor. 2012 yılının Kasım ayında kurulan Çadır Outlet olarak bilinen mağazada mobilyadan zücaciyeye küçük ev aletlerinden ev tekstiline 80 bin çeşit ürün bulunuyor. Ev ürünlerinin satıldığı Çadır Out-let’te Arzum, Karaca Home, Tefal, Taç gibi markaların seri sonu ürünleri satılıyor.

İrfan Home Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Başar, çadır satışlarında yüksek ciroların mümkün olmadığını söylüyor. Markalı ürünlerin seri sonlarını sattıklarını belirten Başar, “350 tedarikçiyle çalışıyoruz. Yeni tedarikçilerle görüşmeye de açığız. Amacımız firmaların seri sonu ürünlerini satmak ve stok eritmelerine katkı sağlamak” diyor. Çadır Outlet haftanın yedi günü sabah 10:00 ila akşam 20:00 arası açık. Çadırı ayda 250-300 bin kişi ziyaret ediyor.

Çadırda satılan ürünlerin yüzde 40’ı mobilyalardan oluşuyor. Normalde mağazalarda 3 bin TL’ye satılan bir yatak odası takımı çadırda 1.500-1.600 TL’ye satılıyor.

Rahime Baş Uçar


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu