Kripto Paralar

Türkiye’nin ilk stabil kripto parası BiLira

Türk Lirası'na endeksli stabil kripto para TRYB

BiLira Türkiye’nin ilk Türk Lirası’na endeksli stabil kripto şirketi. Stabil kripto parasının ismi ise TRYB. Kurum ve para birimi TRYB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın cuma günü açıkladığı kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak getiren düzenlemesinden ise etkilenmedi. BiLira’nın her zaman finansı demokratikleştirmeyi herkes tarafından erişilebilir kılmayı ve merkeziyetsiz, özgür, şeffaf bir dünya yaratmayı hedeflediğini söyleyen BiLira CEO’su Sinan Koç, sunulan hizmet ve ürünler hakkında şunları söylüyor; “Şu anda BiLira Platformumuz üzerinde birkaç tane DeFi kullanımını artıracak ürünümüz var. İlk ve en çok kullanılan ürünümüz “Takas” sayfamız. Farklı merkeziyetsiz borsalardaki fiyatları tarayarak en karlı takası sunan bu ürün sayesinde, kullanıcılarımız en uygun şekilde kripto para takası yapabiliyor. Ayrıca “DeFi” sayfamız da var. Bu sayfanın amacı DeFi hakkında hiç fikri olmayan insanların bu sayfadaki videoları izleyerek en çok kullanılan protokolleri öğrenmelerini sağlamak. Son olarak “Piyasalar” sayfamızda ise kullanıcılarımız hem fiyat takibi yapabiliyor, hem de farklı DeFi kripto paralarını keşfedebiliyor.

Şu aşamada yapılmasa da gelecekte TRYB ile herhangi bir merkezi kuruma güven ihtiyacı duymadan borç alma-verme, teminat ve yatırım stratejilerinde kullanılmasını da planlıyoruz.

tryb

Bağış ürünümüz ise aslında bizim destek olduğumuz bir proje olan Uçurtma Projesi… O yüzden ana övgünün aslında Uçurtma Ekibi’ne verilmesi daha doğru olacaktır. Kısaca Uçurtma Projesi’nden bahsetmek gerekirse; üniversite öğrencileriyle destekçileri buluşturan ve öğrencilere gereken finansal desteği merkeziyetsiz bir şekilde sağlamayı amaçlayan bir platformdur. BiLira aslında burada bir altyapı gibi kullanılmakta. Geleneksel bağış yöntemlerinde her bağışın yüzde 10-20 arası giderlere harcanıyor. Ancak bu geleneksel bağış yöntemlerini blokzinciri üzerine taşıyarak, hem aracılardan kurtulup, hem de blokzincirinin şeffaflık, değiştirilememezlik ve güven özelliklerine kavuşmuş oluyorsunuz.

Bugün kullanıcılarımızın büyük çoğunluğu dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan FTX’te BiLira’yı kullanıyor. BiLira Platformu üzerinden FTX hesaplarına TRYB satın alırken herhangi bir masraf da ödemiyorlar. Burada TRYB ile doğrudan Bitcoin ve dolara endeksli stabil kripto para alabildikleri gibi dolaylı yoldan yüzlerce kripto para çeşidine, gelişmiş yatırım araçlarına ve dijital varlıklara erişebiliyorlar. FTX dışında, uluslararası kripto para alım-satım platformları Blockfolio, Bittrex, VirgoX ve yerli kripto para borsası lcrypex TRYB’nin en çok kullanıldığı alanlar. Bugünkü birkaç rakamdan bahsetmek gerekirse, zincir üstünde gerçekleşmiş olan tüm TRYB hacmi 2.5 milyar TL’yi aşmış durumda. Bu hacmin oluşmasının sebepleri: TRYB alım-satımlarının yanı sıra, herhangi bir dijital cüzdandan diğer cüzdana TRYB transferi. Bunun yanı sıra şu zamana kadar tüm TRYB alım-satımlarının 1 milyar TL’ye dayandığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu