Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Tarih boyunca var olmuş en küçük memeli hayvan hangisi?

Memeli hayvanlar için vücut sıcaklığı çok önemli olduğundan genelde çok küçük boyutlarda olanlarına pek rastlanmıyor.

fareÇünkü boyutların küçülmesi vücut sıcaklığının daha zor korunması anlamına gelir. Ancak eğer iklim koşulları vücut sıcaklığının korunması konusunda yardımcı oluyorsa durum değişiklik gösterebiliyor.

1998 yılında paleontolog James Bloch, Amerika VVyoming’de kır faresini andıran oldukça ufak boyutlu bir hayvanın fosilini buldu. 53 milyon öncesine ait bu fosil sadece bir başparmak tırnağı büyüklüğündeydi. Batodonoides vanhouteni adıyla sınıflandırılan bu memeli, günümüzde yaşayan kır faresinin çok eski bir atası.

Ağırlığıysa sadece 1,3 gram. Boyutları bu kadar küçük olduğundan çalıların içinde saklanarak yaşadıkları düşünülüyor.

Fosilin yaşı, minik memelinin iklimin genel olarak sıcak ve ılıman olduğu Eosen Devri’nde yaşadığını gösteriyor. Memelilerin çoğu ilk kez Eosen Devri’nin başlarında ortaya çıkmıştı. Hatta ilk memeliler küçük boyutlu olan kemirgen türlerdi. Bu küçük memelilerin bazıları dönemin sonuna kadar boyutlarını arttırdılar. Bilim insanları 1998’de bulunan fosilin öncesinde hiçbir memelinin bu kadar küçük olabileceğini bilmiyordu. Ama görünen o ki ılımlı ve sıcak hava koşulları vücut sıcaklığını kaybetmesini önleyerek bir şekilde hayatta kalmasını sağlamış.

Kısa yanıt: Bir tırnak boyutlarında ve 1,3 gram ağırlığındaki kır faresi türü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu