Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Tamamı Robotik İlk Beyin Ameliyatı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümünde, Da Vinci robotu ile uygulanan kafa tabanı tümörü ameliyatı ile dünyada bir ilke imza atıldı.

Geçtiğimiz günlerde taburcu edilen 50 yaşındaki kadın hasta, “tam robotik cerrahi ile kafa tabanı tümörü ameliyatı” olan dünyanın ilk ve tek vakası oldu. Eroğlu, 50 yaşındaki kadın hastada kafatası ve omurganın birleştiği yeri sağlayan bir kemikte büyük bir tümör tespit edildiğini ve tümörün kemik ve kafa tabanında erozyona neden olduğunu ifade etti. Eroğlu, dünyada robotik cerrahi ile ilgili yaklaşımların mevcut olduğunu ancak bu hastada yaptıkları gibi ağız içinden başlatıldıktan sonra baştan sona tümü robotik cerrahi ile bitirilen bir ameliyatın dünyada daha öncte yapılmadığını söyledi.

Hastada tümörün bulunduğu yerin derin, dar ve ulaşılması zor bir bölge olduğunu aktaran Eroğlu, bu nedenle mevcut yöntemlerin kullanılması halinde ameliyat sonrası sonuçlarda başarının düşük olduğunu ifade etti. Robotik cerrahinin, hasta için büyük bir avantaj sağladığını anlatan Eroğlu, hastanın sıkıntılarının minimize edildiği ameliyattan iki gün sonra taburcu edilmesinin büyük başarı olduğunu belirtti.

Ameliyata katkı veren Ankara

Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar ise bu hastalarda ağız ve burundan girilerek yapılan ameliyatlar sonrası hastaların yutma güçlüğü, damak sorunları, boğazda şişlik, solunum güçlüğü gibi zorluklar yaşadığına dikkati çekerek, “Ameliyat hastaya başarı ile uygulandı ve hastada bu sıkıntıların hiçbiri görülmedi. Hastamızda yara iyileşmesi daha hızlı oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu