Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Sosyal robot Nely hizmetinizde

Türkiye’de geliştirilen ilk sosyal robotun hikayesi bu. Nely, son onaydan da geçerse İstanbul Yeni Havalimanının Dış Hatlar bölümünde yolculara hizmet etmek üzere görev alacak.

SİZE Türkiye’nin ilk sosyal robotunu tanıtmak istiyorum. Ekranındaki sevimli ifadesiyle insanlara yardımcı olmak üzere tasarlanan Nely, eğer İstanbul Yeni Havalimanı yönetiminden gereken son onayı da alırsa dış hatlarda pasaport kontrolünü geçtikten sonra yolculara ihtiyaç duydukları gerekli bilgileri sunacak. Böylece, Türkiye’de ilk kez bir sosyal robot insanlara hizmet etmek üzere görevlendirilecek.

Çin, Güney Kore, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinde insanların yoğun olduğu havalimanı, otel veya uluslararası etkinliklerde ihtiyacı olanlara yardımcı olan sosyal robotlara Türkiye de hazır. Nely’nin hikayesini beş kişilik bir ekipten oluşan Human Age Technology’nin kurucusu Faik Berk Güler’den dinleyelim…

Nely’yi biraz anlatır mısınız? Nasıl bir robot?

Nely, markaların hedef kitleleri ile arasında yer alan hareketli, akıllı ve inovatif bir sosyal robot. Ma-saüstü ve hareketli olmak üzere iki modeli var. Kendine ait duyguları, tepkileri var. 1.55 m boyunda ve tüm özellikleri markaya göre özelleştirilebiliyor. Yüz tanıma, tanışma, sesli komut algılama, duygu analizi, raporlama, yapay zeka altyapısı, barkod okuma teknik özelliklerine sahip. Aynı zamanda tüm web servisleri ile entegrasyona açık bir yapısı var. Sosyal medya, e-posta, trafik, hava durumu gibi farklı servislerle sürekli iletişim halinde bulunuyor. Banka şubesi, havalimanı, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi gibi alanlarda yer alabilecek.

Sosyal robot fikri nasıl ortaya çıktı?

Bizim hayalimizde insanlara bugünlerinden daha değerli, sağlıklı ve mutlu hissettikleri yeni bir yaşam alanı kurma fikri var. Bu alandaki en büyük yardımcılarımız robotlar ve yapay zeka sistemleri olacak. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için robotların öncelikle insanlarla iletişim altyapısını kurmaları gerekiyor. Bütün araştırmalar şunu gösteriyor ki insanlar robotlarla sosyal bağ kurmadan fonksiyonel özelliklerine geçmiyor veya umursamıyor. Sosyal robot bu nedenle bizim çok önem verdiğimiz bir alan. Sosyal robotlar aslında sosyal arayüze, tepkiye, duyguya ve iletişime sahip robotlar. Kısaca örnek vermek gerekirse; bir sosyal robotla karşılaştığınızda size verdiği tepki ve duygular ile arkadaşınıza vereceği tepkiler ve duygular farklı olacaktır. Çünkü ikinizin yaşı, cinsiyeti, duyguları, yüz yapısı tamamen farklı.

Nasıl robotlardan esinlendiniz?

Nely tamamen özgün bir tasarımın ürünü. Herhangi bir robottan esinlenmedik. Markalara göre özelleştirilebilir dünyadaki tek sosyal robot. Diğer robotlar sınırlı özelleştirmelere izin verirken biz marka için tamamen farklı bir robot üretebiliriz. Çünkü biz üretiyoruz. Burada bizim için önemli olan, baz aldığımız nokta hep insan oldu. Nely’nin tepkileri, duyguları ve arayüzü sosyolog ve psikolog çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Nely’nin eli, kolu, bacakları vb. uzuvları yok, kullanıcıyı dikeyde kesmeyen hatları var. Tüm bunların temelinde bizim araştırmalarımız var. Tam 30 aylık bir çalışma sonucu. 70’in üzerinde yayın taradık, üç farklı prototipten geçti. Nely’nin kullandığı her kelime, kullanıcı ile kurduğu her iletişim yapısı, toplum bilimcilerin katkısı ile oluşturuldu.

Yeni havalimanında nasıl hizmet verecek?

Yolcular Nely üzerinden havalimanı içerisindeki alanların krokilerine, nasıl gideceklerine ulaşabilirler. Mobil biniş kartı veya basılı biletlerini Nely’e okutup uçuş kapısını, varış noktası bilgilerini, oradaki hava durumunu öğrenebilir hatta otel, araç rezervasyonlarını yaptırabilirler. Nely’nin iletişime geçen kişi ile bir kez tanışması yeterli ve sonraki her karşılaşmasında onu tanıyor olacak, isterlerse sadece sohbet bile edebilirler.

Nely’nin Türkiye’de üretilmesi neden önemli?

Biz Hum an Age Technology olarak robotların evrensel olduğunu düşünmüyoruz. Karşılaşacağı kitleye göre tasarlanmış ve üretilmiş olması gerekiyor. Örneğin, Çinliler için tasarlanmış bir robota bizim adapte olmamız gerekmiyor. Robotların bize adapte olması gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’de olmamız ve burada üretiyor olmamızın olumlu olduğunu düşünüyorum. Eğer önümüzdeki günlerde farklı bir ülkeye pazarlıyor olursak o ülkenin toplum bilimcileri ile bir araya gelip yeni bir yapıda robot üretmemiz gerekir. Her sosyal robot hizmet vereceği kitleye göre tasarlanmalı. Bu durum Türkiye içinde bile farklılık gösterebilir.

Başka hangi ülkelerde böyle örnekler var?

Sosyal robotlar ağırlıklı olarak ev ve ofis kullanımı, yani son kullanıcı için konumlandırılıyor. Nely ve son 1,1 kullanıcıya seslenen diğer sosyal robotların ortak noktaları ise sosyal, zeka ve sadelik üzerinden gitmeleri. Sosyal robotlarda Pepper haricinde insansı yapı göremiyorsunuz. Dünya şov sektörü ve akademik çalışmalar dışında insansı robotlardan vazgeçti. Umarım bir gün ülkemizde de sosyal robotların önemi artar. Ağırlıklı olarak servis robotlarından beklenen şu an insanları eğlendirmesi, dans etmesi ve filmlerde oluşturulan robot algısını taşıması. Nely diğer robotların aksine standart bir ürün olarak yer almıyor. Tamamen özelleştirilip farklı bir robota dönüşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu