Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Sonik yangın söndürücü

Seth Robertson ve Viet Tran bir sonik yangın söndürücü yapmayı istediklerini açıkladıklarında herkes onlara şüpheyle baktı. George Mason Üniversitesinde mühendislik öğrencisi olan ikili, projelerini destekleyecek bir öğretim elemanı bulamadı. Sonra elektrik mühendisliğinden Brian Mark’la temasa geçtiler. Tran’ın dediğine göre Mak onlara “Dersten notu verecek benim, sizi sınıfta bırakmam,” dedi. Onlar da “Harika, hadi yapalım!” deyip kolları sıvadılar.


Ateşi söndürmek için ses kullanma fikri yeni değil. Basınç dalgalan yangının ihtiyaç duyduğu oksijeni uzaklaştırıyor ve alevleri daha geniş bir alana yayarak hem ısıyı azaLtıyor hem de yangının şiddetini düşürüyor. 2011’de DARPA, iki büyük hoparlörün aralarında yanan ateşi söndürdüğü bir video yayınladı. Robertson ve Tran bu fikri kuLlanışlı, elde taşınan bir aygıta dönüştürmek için yola çıktılar.

sonik yangın söndürücü

İşin zor yanı, doğru frekansı bulmaktı. Öğrenciler akustik ideal noktayı bulmak için sekiz ay deney yaptılar. Bu, 30-60 hertz arası düşük frekanslı bir homurtuydu. “Bir çakmağı ilksöndürü-şümüzde heyecandan ne yapacağımızı bilemedik,” diyor Robertson. Daha sonraları tutuşmuş bir tavayı saniyeler içinde söndürebilir duruma geldiler.


Geleneksel yangın söndürücülerin ya da yangın fıskiyelerinin aksine, ikilinin tasarladığı sırt çantası büyüklüğündeki VVave Extinguisher, geride ne kimyasal ya da toz bırakıyor ne de su. Tran, ileride dron filolarının ses kullanarak yangınların ormanlara ya da binalara sıçramasını önleyebileceğini düşünüyor, Böylece itfaiyeciler tehlikeye girmeyecek ve binlerce litre su da boşa harcanmamış olacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında mezun olan Robertson ve Tran icatlarını mükemmelleştirip ticari bir ürüne dönüştürmek için Force SV adında bir de şirket kurdular, “Yangın söndürmede yeni bir çığır açmak istiyoruz” diyor Robertson.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu