Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Sızıntı arayan boru robotu

Mart ayında önemsiz bir sızıntı olarak başlayan şey New York’ta iki apartmanı yerle bir eden, sekiz kişinin canını alan bir patlamaya yol açtı. Borulardaki kaçak ve sızıntılar büyük risk içerebilir, bununla birlikte dünyada kaçağın olmadığı su, doğalgaz ya da petrol şebekesi yok.

ABD’de 2002 ile 2012 arasında gerçekleşen önemli gaz kaçaklarının sayısı. Bunlar 800 milyon dolarlık zarara ve 465 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Sızıntı arayan boru robotu

“Ne türden bir boru sistemi kullanırsanız kullanın, sızıntılar uzun süre tespit edilemez” diyor MIT’de makine mühendisi olan Kamal Youcef-Toumi. Mevcut akustik algılayıcılar kaçakları yukarıdan saptamayı hedefliyor fakat Youcef-Toumi’nin ekibi boruların içinde dolaşarak kontrol eden bir özerk robot tasarlıyor. İki litrelik su şişesi boyutundaki prototip, saatte 4,5 kilometre hızla borularda gezinerek, sıvı kaybı anlamına gelen küçük basınç farklarını arıyor. Boru robotu, kaçak saptadığında GPS koordinatlarını bir teknisyene bildirerek sızıntının saptanmasını ve onarılmasını sağlıyor.

PARÇALAR

  • Poliüretandan yapılmış bir zar, basınç değişimini saptıyor ve tamburu koruyor.
  • 3-B basılmış bir plastik tambur, sızıntıdan kaynaklanan akış değişimine tepki veriyor.
  • Kuvvet algılayıcılar tamburun hareketini ölçerek sızıntının boyutunu saptıyor.
  • Dâhili bir bilgisayar robotu hareket ettiriyor ve kablosuz olarak operatörle bağlantı kuruyor.
  • Kauçuk kaplı tekerlekler çoğu borunun içinde tutunma sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu