Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Sıcaklık Arttıkça Yüksek-Arktik Kelebekleri Küçülüyor

Yeni bir araştırmaya göre Grönland’da yaşayan kelebekler hava sıcaklığı arttıkça küçülmeye başlıyor.


Kuzey Kutup bölgesinde yaşanan iklim değişiminin buradaki ekosistemi etkilediğine dair bulgular, yapılan yeni araştırmalarla sürekli çoğalıyor. Danimarka’da bulunan Aarhus Üniversitesi’nden bilim insanlarının bu yıl Biology Letters’da yayımlanan araştırması da Grönland’ın ısınmasının bazı kelebek türlerine iyi gelmediğini gösterdi. 1996-2013 yılları arasında her yıl belirli sayıda kelebeğin kanat uzunluğunu ölçen uzmanlar, daha sıcak geçen yaz aylarında kanat uzunluklarının belirgin ölçüde düştüğünü gözlemledi.

kelebekler

Ayrıca inceledikleri iki ayrı kelebek türünde de dişi ve erkeklerin iklim değişikliğinden benzer şekilde etkilendiği sonucuna vardılar.

İnsanlar soğuk havada vücut ısısını belli bir seviyede tutmak için daha fazla enerji kullanır. Ancak vücut sıcaklığı çevresel koşullara bağlı olan kelebek larvaları ve diğer soğuk kanlı canlıların metabolizması, biyokimyasal süreçler hızlı işlediğinden, hava sıcaklığı arttıkça hızlanır. Bunun sonucunda larvalar, beslenmeyle kazandıkları enerjiden daha fazlasını tüketir. Araştırmaya göre bu durum larvanın gelişim hızının belirgin derecede düşmesine neden olmuş.

Bu da daha küçük kelebekler oluşması anlamına geliyor.

Vücudun küçülmesi kelebeklerin daha az hareket etmesi anlamına geliyor. İncelenen türler yalnızca Kuzey’de yaşadığı için bu durumun kelebeklerin popülasyon dinamiklerini ve gelecekteki coğrafi dağılımlarını etkileyeceği düşünülüyor. Bu nedenle çevresel değişimlere karşı hassas olan bu canlılar üzerinde yapılacak uzun soluklu araştırmalar, küresel iklim değişiminin ekolojik sonuçlarının gösterilmesi açısından önemli bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu