Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Siber güvenliğin gizli gücü

Siber güvenlik pazarında yapay zeka

YAPAY zekanın siber güvenlikteki pazar payının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Bunun temel nedeni gelişen tehditler ve şirketlerin veri güvenliği endişelerinin artması olarak gösteriliyor. Siber güvenlik pazarında yapay zekanın pazar payının 2026’ya kadar 38.2 milyar doları bulacağı öngörülüyor.

Pazarın büyümesinin temel itici gücü olarak loT cihazlarının ve siber güvenlikteki tehditlerin başı çektiğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, veri güvenliği endişelerinin ve wifi ağlarına yönelik tehditlerin artmasının da yapay zekanın siber güvenlikteki yükselişine neden olacağını öngörüyor.

Birçok şirketin operasyonlarının bir bölümünü buluta taşıması ile korunacak verileri de bulut üzerinde yer almaya başladı. Verilerin güvenliğini sağlama çabası da bulut tabanlı çözümlerin daha da gelişmesi ne yol açıyor. Buluta geçişin şirketlere, gelişmiş esneklik, kontrol ve ölçeklcnebi-lirlik gibi avantajlar sağladığını aktaran Akkoyunlu, bulut çözümlerin siber güvenlik çözümlerini uygulamak için gereken şirket yatırımlarının önemli ölçüde azalacağını ve önümüzdeki yıllarda çoğu şirketin bulut tabanlı siber güvenlik talebinin bu nedenlerle artacağını belirtiyor.

Siber güvenlikte yapay zekanın en çok otomotiv ve ulaşım sektöründe pazar payını artıracağı tahminleri yapılıyor. Özellikle makine öğrenimini büyük veri analitiğiyle birleştirmenin araçlardan, sunuculardan ve akıllı mobil servislerinden toplanan büyük miktardaki değerli veriyi anlama fırsatı sunacağına işaret eden Akkoyunlu, makine öğrenimini kullanılarak siber tehditlerden taşıt ve sürücünün düzensiz davranışlarına kadar gerçekleşecek tüm anormal işlemlerin tanımlanabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu