Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Şeker yakalama makinesi

Şeker yakalama makinesiyle bir şeyler yakalamak ister miydiniz? Mahmoud Tolba’nm izinden gidip kendi makinenizi yapmadığınız sürece, kendi ağırlığmızca bozuk para kaptırmanız işten bile değil. Mısır kökenli teknoloji firması Integreight’te mühendis olan Tolba, kendi ürettiği Arduino kalkanı olan iSheeld’i kullanarak eğlenceli bir şeyler tasarlamak istemiş. Bu aygıt bir Arduino’ya bağlanarak ek özellikler kazandırıyor. Bu durumda, Arduino akıllı telefonlarla etkileşebilir hale geliyor. Tolba İSheeld’i kullanarak, telefonuyla mekanik bir kepçeyi yönetebiliyor. Mart ayında Tolba, Kahire Mini Maker Fuarına tamamlanmış haldeki makineyi içi patates cipsi paketleriyle dolu halde getirdi. Tahmin edileceği gibi aygıt, özellikle de çocukların gözdesi oldu ve Tolba’nm dediğine göre, “süre dolup makine durduktan sonra bile” onunla oynamaya çalıştılar. Mısırlı mühendisin sıradaki projesi tweet’lerle kontrol edilen bir yiyecek Otomatı.

Şeker yakalama makinesi

Nasıl yapılır?

Deneme yanılma yöntemiyle prototip üretmek yerine Tolba şeker kepçesini mühendislik yazılımı SolidWorks’le tasarlamış.


Bir arkadaşının yardımıyla, makinenin gövdesini alüminyum çubuklardan, suntadan ve şeffaf akrilik levhalardan inşa etmiş.

Birbirine vidayla tutturulmuş akrilik parçalarından oluşan pençe, bir Arduino’yla kontrol ediliyor. Oyuncular iSheeld’in akıllı telefon arabirimi sayesinde Ardunio’ya komut gönderebiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu