Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Satürn’ün Uydusunda Hidrotermal Etkinlik

Geçmişte yapılan araştırmalar, Satürn’ün uydusu Enceladus’un yüzeyinin 30 ila 40 kilometre kalınlığında bir buz katmanıyla kaplı olduğunu ve bu katmanın altında yaklaşık 10 kilometre derinliğinde bir okyanus olduğunu göstermişti. NASA’ya ait Cassini uzay aracının yaptığı son çalışmalar ise Enceladus’ta Dünyadakine benzer hidrotermal etkinlikler de olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar Satürn’ün uydusunun canlıların yaşamasına elverişli koşullara sahip olma ihtimalini artırıyor.

Satürn’ün Uydusu

Enceladus’un yüzeyinden yayılan ve Cassini tarafından tespit edilen mikroskobik kaya parçalarının özellikleri, bu taneciklerin uydunun iç katmanlarından yüzeye doğru yol alan ve içerisinde mineraller barındıran sıcak suların soğuk sularla temas etmesi sonucunda oluştuğuna işaret ediyor.


Boyutlarının çok küçük olması, kaya parçacıklarının görece yüksek hızlarla yüzeye taşındığını gösteriyor. Aksi takdirde parçacıkların boyutlarının çok daha büyük olması gerekirdi. Dr. H.-W. ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Natureda yayımlandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu