Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Robotlar insana dost mu, düşman mı?

Bence teknoloji gözümüzü korkutmamak. Yeni teknolojiler hayatın her alanında daha çok kullanılacak. Bunu daha iyi çalışmamızı sağlayacak bir fırsat olarak görmeliyiz…

İLERİDE robotlar işlerimizi ele geçirecekler mi geçirmeyecekler mi diye tahminler yürütülürken robotlar birçok alanda “maaşlı olarak” çalışmaya başladılar bile. Kendi işimden başlayım. Geçtiğimiz sezon Milano Moda Haftası’nda Dolce&Gabbana bir ilki gerçekleştirdi. Defilenin ilk bölümünde kıyafetleri mankenlerle sunarken küçük çantaları drone’larla sunarak herkesi şoka uğrattı. Fakat bu zor bir işti. Çünkü sıra çantaların sunumuna geldiğinde tüm konuklardan wi-fi’larını kapatmalarını istediler. Fakat sürprizi de bozmamak gerekiyordu.

Bu yüzden bölüm 45 dakika geç başladı. Ama sonuçta izleyen herkes hayran kaldı.

Gelelim ikinci mankensiz denemeye. Geçtiğimiz haftalarda Ortadoğu’da bir fuarda bir marka abayaları tanıtmak için yine drone’lara başvurdu.

Fakat bu sefer fuardaki tüm konuklar rahatsız olmuş çünkü abayalar askılar üzerinde havada drone’larla uçarken fuar misafirleri sanki “hayaletler uçuyor gibi” diyerek korkup şikayet edince drone’lar acilen aşağıya indirilip hemen mankenli sunuma geçilmiş.

Yapay zeka ve robotların yaşadığımız teknolojik çağa yakışacağı düşünülürken diğer yandan birçok insan işsiz kalmaktan endişe ediyor. Oysa teknolojiyi de, robotu da yaratan insan. Robotlar ileride her şeyi yapabilecek gibi görünse de gerçek öyle değil. Bir robotta insan inisiyatifi hiçbir zaman olmayacak. İnsan her zaman kendine başka bir ilham perisi, rol modeli arıyor olacak, bu da doğal olarak bir robot olmayacak. Rekabet her zaman iyidir sağlıklıdır insanı canlı tutar. İşinde daha iyi olma çabasıyla hep daha zinde ve çalışkan olmasını sağlar. İleride yarışacağımız tek rakiplerimiz robotlar olacak bu da bizi sürekli daha iyi olmamız için neler yapabiliriz, teknolojiyi nasıl kullanırız diye teşvik edecek. Dediğim gibi teknolojiyi de robotu da yaratan insan olduğu için o robottan hep önde olacağız. No panicL

Tülin Şahin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu