İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazandıran 50 İş Fikri Önerisi

Elektrikle çalışan mini traktör, tedarikçi seçimini kolaylaştıran mobil uygulama, rüzgar tribünlerinde ses azaltan metot… Bu ve benzeri yeni ürün ve teknolojileri geliştiren yabancı firmalar Türkiye’de partner arıyor…

50 yeni proje ve iş fikirleri

GİRİŞİMCİ bir ruha sahipsiniz, elinizde biraz da sermaye var ama bir türlü kafanıza yatan bir iş fikri bulamıyorsunuz. Ya da elinizde üretim yapabileceğiniz bir tesis var ama üretip satacak mal bulamıyorsunuz. Yılmayın, Türkiye’de olmayan yenilikçi ürün ve teknolojileri kullanarak rekabette öne geçmek istiyorsanız ya da üretim gücünüzü kullanmak için arayış içindeyseniz Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) bünyesinde faaliyet gösteren EÜ (Ege Üniversitesi) Teknoloji Transfer Ofisi ile irtibata geçmeniz yeterli.

EÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Türk girişimcilere yurtdışmda ticari işbirlikleri, teknoloji transferi, ortak yatırım ve AB fonlarına ulaşım gibi konularda hizmet veriyor. Ofisin kapıları tüm KOBÎ ve girişimcilere açık. İlgilendiğiniz projeler hakkında daha detaylı bilgi almak ya da proje sahipleriyle bağlantı kurmak için Teknoloji Transfer Ofisi’ndeki uzmanlar ile temas kurmanız yeterli. Uzmanlara 0232 343 44 00 (Dahili 171) telefon numarasından ve anil.sensoz@ebiltem.ege.edu.tr elektronik posta adresinden ulaşmanız mümkün.

İşte, girişimci, yatırımcı ve partner arayan teknolojiler, iş fikirleri ve fırsatları

AKILLI MİNİ TRAKTÖR

Polonya’da tasarımcı bir firma, elektrik ile çalışan akıllı traktör tasarlayarak prototipini üretti. Tasarlanan bu traktör toplam kapasitesi 240 Ah olan dört adet batarya ile kesintisiz 2-4 saat çalışabiliyor. Bu traktör tüm basit bahçe işlerini yapabiliyor. Traktöre farklı hizmet fonksiyonlarıyla ilgili aparat takılabiliyor. Peki, bu basit işlere uygun olduğu belirtilen mini traktör zorlu arazi koşullarmda çalışabiliyor mu? Şirket yetkililerine göre söz konusu traktör zorlu koşullarda çalışabilmenin yanı sıra bazı avantajlar da sağlıyor. Örneğin, kontrol paneli ayrılarak traktör uzaktan kumanda edilebiliyor. Böylece bazı riskli durumlarda kullanıcının güvenliği açısından fayda sağlanıyor. PolonyalI tasarımcı firma, prototipini hazırladığı bu yenilikçi ürünü Türkiye’de üretmek isteyen firmalarla teknik destekli işbirliği anlaşmaları yapmak istiyor.

Referans numarası: TOPL20160128001

TEDARİKÇİ SEÇEN UYGULAMA

İtalyan start-up firması, herhangi bir servis, ürün talebi için en uygun tedarikçinin tespit edilmesini kolaylaştıracak bir uygulama yazılımı geliştirmiş. Tüketici, akıllı telefon, tablet, PC veya akıllı televizyon üzerinden bu uygulamayı kullanabiliyor. Talep edilen ürün veya hizmet ile alakalı teklif alabiliyor. Ayrıca istenen teklif ile ilgili zaman önceliğini belirleyebiliyor. Firmaları fiyat, hizmet, ürün kalitesi yönünden karşılaştırabiliyor. Aynı zamanda firmalar da bu uygulama bünyesinde kayıtlı tüketicileri analiz ederek eğilimlere uygun stratejiler geliştirerek verimliliklerini değerlendirme fırsatına sahip oluyor. İtalyan firma, bu yenilikçi çözümü geliştirmek ve uygulamak isteyen şirketlerle işbirliği yapacak.

Referans numarası: TOIT20160303002

İLERİ HESAP TABLOSU PROGRAMLAMA

Polonya’daki üniversitede görevli bir grup araştırmacı MS Ex-cel ve benzeri hesap tablolarına ileri düzey algoritmaların adapte edilmesine olanak sağlayan bir metot geliştirmiş. Geliştirilen metodun en önemli ve yenilikçi özelliği, herhangi bir makro veya komut dizisine ihtiyaç duyulmaması. Üniversite söz konusu alanda faaliyet gösteren firmalara teknik işbirliği öneriyor.

Referans numarası: TOPL20150512001

RÜZGAR TRİBÜNLERİNDE SES AZALTACAK

İsveçli bir firma, rüzgar tribünü tasarımında yenilik yaparak kanatların üçte bir oranında daha hafif olmasına olanak sağlayacak bir tasarım geliştirmiş. Söz konusu tasarımda bulunan yeni kanatlar mevcut tasarımlara göre hem hafif hem de daha uzun oluyor. Ancak kanatların hareketi esnasında ortaya çıkan gürültünün önlenmesi amacı ile danışmanlar, ürctici firmalar, araştırma enstitüleri ile ortak çalışma yapılması isteniyor.

Referans numarası: TRSE20170511001

SANAYİDE CO2 DEVRİMİ

Fransa’da bir araştırma enstitüsü, endüstriyel süreçlerin çıktılarından birisi olan CO2 emisyonunun geri kullanımı ile ilgili bir çözüm geliştirmiş. Biyolojik yaklaşımla inovatif bir çözüm olarak sunulan bu yeni yöntemin kendi alanında çığır açacak nitelikte olduğu belirtiliyor. Enstitü bu konuda çalışmakta olan araştırma merkezleri, üniversiteler ve firmalar ile lisanslama, teknik işbirliği ve araştırma işbirliği yapacak.

Referans numarası: TOFR20160301001

TER ANALİZ SİSTEMİ

Ispanya’da faaliyet gösteren bir araştırma enstitüsü, spor yapan kişilerin kullanımı için giysilere, saatlere veya bilekliklere takılabilen ve vücut terini analiz ederek raporlayabilen bir sistem geliştirmiş. Özellikle düzenli spor yapan kişiler için geliştirilen bu sistem, kol saatlerinde veya bilekliklerde kullanılmak üzere vücut terini analiz ederek PH, glukoz ve elektrolit seviyelerini analiz edebiliyor. Enstitü spor kıyafetleri ve aksesuarları üreticileriyle lisans anlaşmaları yapmak istiyor.

Referans numarası: TOES20170223001

SİTELERİ GERÇEK ZAMANLI İZLEYEBİLİYOR

Ispanyol bir start-up şirket, özellikle e-ticaret yapan ve sanal POS kullanan web siteleri başta olmak üzere, tüm web siteleri için yenilikçi bir yazılım geliştirmiş. Sitelere yapılacak bu basit eklenti sayesinde sitelerin performansları ve aktiviteleri gerçek zamanlı izlenebiliyor. Ayrıca herhangi bir aksaklık anında site sahibini uyararak önlem alınmasına fırsat sağlıyor. îspanyol bir start-up şirketi internet içerik yönetimi konusunda uzmanlaşmış firmalarla ticari işbirliği anlaşmaları yapmak istiyor.

Referans numarası: TOES20151223001

ZEYTİNYAĞI DEPOLAMA YÖNTEMİ

İspanyol bir firma, ekstra sızma zeytinyağını düşük sıcaklık koşullarında depolama esnasında kristallenme olmaksızın saklamaya olanak sağlayan bir yöntem geliştirdi. Patenti alınan bu saklama yöntemiyle zeytinyağının saklama ömrü uzuyor. Söz konusu bu yeni yöntemi Türkiye pazarına sunmak isteyen İtalyan şirket, bu doğrultuda işbirliği yapabileceği firmalar arıyor.

Referans numarası: TOES20150909001

Teknoloji, yenilik, işbirliği…

Kıyafet ürettirecek: HollandalI bir şirket genç kadınlar için vintage (geçmiş yıllardaki dönemlere ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isim) tarzı ürünler ürettirecek. Şirket bunun için Türkiye’de imalatçılar arıyor.

Referans numarası: BRNL20170421002

Güvenli dolum hizmeti: Kimya sektöründe faaliyet gösteren bir Alman şirketi yanmaya karşı korumalı dolum ekipmanları, ölçüm cihazları, taşma kontrol sistemlerini Türkiye pazarına sunabilecek distribütörler arıyor.

Referans numarası: BODE20151013002

Satılık firma: Finlandiya’da faaliyet gösteren iç tasarım ve döşeme şirketi, devren satılık. Şirket 2007’de kurulmuş. Üretiminin yüzde 90’ınm 14 ülkeye (ABD, Japonya, İsviçre, Almanya vb.) ihraç ediyor.

Referans numarası: BOFI20170331001

Seramik banyo ürünleri: Banyo aksesuarları satışı yapan İngiliz firma, Türkiye’den bu tarz ürünler satın almak istiyor.

Referans numarası: BODE20151013002

Tekstil boyamada yeni yöntem: İspanya’daki bir teknoloji merkezi, tekstil üretiminde kullanılan atıl boyaların enkapsü-lasyon ile uzaklaştırılmasını sağlayan cyclodextrin polimeri geliştirmiş. Bu polimer atık su içerisinde bulunan boyaları sudan . uzaklaştırıyor. Bu yeni teknolojiyi kullanmak isteyen firmalarla ticari işbirlikleri yapılacak.

Referans numarası: TRES20160419001

Turizm acentesi partner arıyor: Madeira bölgesinde turizm acenteliği hizmeti veren Portekizli bir şirket, bu bölgeyi kendi rotalarına dahil edebilecek acenteler arıyor.

Referans numarası: BOPT20170206001

Aktif bileşiklerin enkapsülasyonu: Ispanya’da nano teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firma kozmetik, gıda ve tarıma dayalı sanayi üretimi için patentli yenilikçi yöntemler geliştirmiş. Bu yeni yöntemleri kullanmak isteyen firmalarla lisans anlaşmaları yapılacak.

Referans numarası: TOES20170303001

Hasta bakım, izleme sistemi: Sağlık teknolojileri geliştiren İspanyol firma, hastaların tedavi sonrasında giyilebilir dijital sistemler vasıtası ile tedavilerinin izlenebilmesini sağlayan bir sağlık platformu geliştirmiş. Bu yeni sistemi Türkiye’de pazara sunabilecek firmalarla işbirliği yapılacak.

Referans numarası: TOES20160524002

Evde bakım platformu: İtalya’da bir üniversite evde kullanıma uygun, düşük maliyetli ve taşınabilir bir cihazla, nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için bir ürün geliştiriyor. Bunun için sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalarla işbirliği yapılacak.

Referans numarası: TOIT20161024007

Modern plastik üretim ekipmanı: Arnavutluk’ta plastik ekipmanları üreten bir şirket, yeni nesil plastik makineleri satın almak istiyor.

Referans numarası: TRAL20160711001

Faz değiştirici materyal: Fransız bir firma, ürettiği boyalar ve temizlik kimyasallarında kullanmak üzere organik faz değiştiriciler satın alacak.

Referans numarası: TRFR20170316001

Kimyasal üretimi için işbirliği: Almanya’da bir firma formü-lasyonunu tamamladığı özel bir kimyasal madde üretimi için ölçek büyütme kararı almış. Bunun için partner firma arıyor.

Referans numarası: TRDE20170406002

Elektrik sistemleri: Almanya’da bir şirket, üstlendiği işlerde elektrik kurulumuna yardımcı olabilecek, kablolama gibi işleri tamamlayabilecek firmalar arıyor.

Referans numarası: BRDE20161024001

Türkiye’de danışmanlık verecek: 130 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren İngiliz firma, Türkiye’de proje yönetimi, maliyet analizi gibi konularda danışmanlık hizmeti vermek istiyor. Bu doğrultuda benzer alanlarda faaliyet gösteren firmalarla işbirliği yapacak.

Referans numarası: BRUK20160928001

Yapı malzemesi alacak: Litvanvalı bir firma, öncelikle Litvan-ya pazarı için distribütörlüğünü üstlenebileceği yapı malzemeleri üreticileri arıyor.

Referans numarası: BRLT20161005001

Anti alerjen gıdalar: Anti alerjen ürünlerin satışını ve dağıtımını yapan İspanyol şirket yeni imalatçılar arıyor.

Referans numarası: BRES20151014001

Vegan ürünler: Polonyalı bir şirket vegan ürünler satın alacak.

Referans numarası: BRPL20160706002

Tarımsal Ar-Ge: Bir İtalyan firması, tarımsal ürünlerin biyo teknolojik yöntemlerle geri dönüştürülerek doğa dostu ürünler üretilmesi konusunda çalışıyor. Bu konuda işbirliği yapabileceği firmalarla temas kurmak istiyor.

Referans numarası: TOIT20170531001

CNG dolum istasyonu: Çek Cumhuriyetinde bir firma birden fazla fonksiyonlu doğal gaz dolum ünitesi geliştirmiş. Bu ünite araç arkasında bulunan depoları doldurabildiği gibi, yedek konteynerlere de dolum yapabiliyor ve aynı zamanda açığa çıkan ısıyı depolayabiliyor. Firma üretime dönük konularda araştırma alanlarında işbirliği yapabileceği taraflar arıyor.

Referans numarası: TOCZ20151204001

Ağız sağlığı teknolojileri: Belçikalı bir firma, ağız sağlığı alanında yeni teknolojileri, cihazlar veya uygulamalar arıyor. Aranılan çözümler, hastaların ağız bakım rutinlerini, davranışlarını izleyebilmeye olanak sağlayarak bu konuda iyi sağlık uygulamaları geliştirmeyi hedeflemeli.

Referans numarası: TRBE20170608001

Diyet için giyilebilir izleme sistemi: Bir İtalyan firması, diyet yapan kişilere özel, giyilerek kullanabilecekleri bir teknoloji geliştirmiş. Bu sayede diyet süresince vücut parametreleri anlık olarak kişilerin diyetisyenlerine raporlanıyor. Bu teknolojiyi Türkiye pazarına sunabilecek firmalar aranıyor.

Referans numarası: TOIT20160427001

Hayvan yemi hammaddesi: Polonyalı bir firma balık, kuş ve çiftlik hayvanları için yem üretiminde kullanılacak hammadde satın alacak.

Referans numarası: BRPL20170518001

Bahçe mobilyası ürettirecek: FinlandiyalI bir firma bahçe mobilyaları ve aksesuarları üretebilecek firmalar arıyor.

Referans numarası: BRFI20170310001

Hastane malzemeleri: Güney Koreli bir firma, hastaneler için teknik tekstil üretimi için partner arıyor.

Referans numarası: TRKR20170126001

Medikal ürünler: İspanyol bir şirket medikal ürünler üreten firmalarla tedarik anlaşması yapmak istiyor.

Referans numarası: BRES20151203001

Tişört üretimi: HollandalI bir firma Türkiye’de tişört ürettirmek istiyor. Ürünlerin beyaz üstüne renkli baskı olması öngörülüyor. Kumaş yüzde 98 pamuk yüzde 2 elastan olacak.

Referans numarası: BRNL20170421001

Isıtma sistemi: Romen bir şirket konutlara ve kamu kuramlarına ısıtma soğutma sistemleri satışı ve kurulumu yapıyor. Şirket ısıtma çözümleri için ürünler arıyor.

Referans numarası: BRR020160408001

Coğrafi araştırma sistemi: Jeolojik ve coğrafi araştırma, analizleme ve görüntüleme alanında faaliyet gösteren bir İtalyan firma, Türkiye pazarına girmek istiyor. Bu doğrultuda benzer alanlarda faaliyet gösteren firmalarla işbirliği yapılacak.

Referans numarası: BOIT20170427001

Yatay eksen rüzgar türbini: İtalya’da bir firma, yenilikçi bir rüzgar türbini geliştirmiş. Ticari anlaşmalar öneriyor.

Referans numarası: TOIT20151214001

Bahçe bitkileri: Romen bir firma peyzaj mimarlığı için ağaç ve bitkiler tedarik edebilecek şirketler arıyor.

Referans numarası: BRR020160513001

Hassas hidrojen gazı sensörü: Slovakya’da bir üniversite, oda sıcaklığında çalışabilen, yüksek hassasiyetli yarı iletken bir hidrojen gaz sensörü geliştirmiş. Mobil cihazlara da adapte edilebilen bu cihaz ile oda koşullarında son derece patlayıcı ortamlarda çalışılması mümkün. Ticari partner aranıyor.

Referans numarası: TOSK20151120001

Doğal gıda takviyesi: Romanya’da faaliyet gösteren bir firma Türkiye’deki üreticilerden doğal gıda takviyeleri almak istiyor.

Referans numarası: BRR020151120001

Yapı malzemesi: Romanyalı bir firma yapı malzemeleri satın almak istiyor.

Referans numarası: BRR020151120001

Su arıtıcı filtre: Fransız firma, yenilikçi bir su arıtma filtresi geliştirmiş. Sentetik fiber, köpük gibi malzemelerden üretilmiş bu ürünü Türkiye pazarına sunabilecek firmalar aranıyor.

Referans numarası: BRFR20170503001

Yüzme havuzu ve SPA ürünleri: Polonyalı bir şirket, hem hobi amaçlı hem de profesyonel olarak kullanılan havuzlar ve SPA salonları için ekipman satın alacak.

Referans numarası: BRPL20160531001

Filo takip sistemi: Ispanya’da bir firma, filo araçlarının tanımlanmış bir bölge içerisinde anlık takibini yapabilen entegre bir sistem geliştirmiş. Kullanmak isteyen firmalarla lisans anlaşması öneriyor.

Referans numarası: TOES20150803001

Gofret üreticisi arıyor: Bir Fransız firması, yeni bir yaklaşım ile tasarladığı gofret bazlı gıda ürünlerini üretebilecek teknolojik altyapıya sahip üretici firmalar arıyor.

Referans numarası: TRFR20170505001

Trüf mantarı: Fransa’da bir şirket trüf mantarı satışı yapıyor. Şirket bu ürünlerin satışı için lüks restoranların tüketim kültürü hakkın da bilgi sahibi ortaklar arıyor.

Referans numarası: BOFR20160222001

Organik tekstil için boya: isviçreli bir firma doğada bozunabi-len selüloz tabanlı kumaştan imal edilen tekstil ürünleri üretimi yapıyor. Firma doğal boya tedarik edebilecek şirketler arıyor. Referans numarası: BRCH20170511001

Sağlıklı yaşam ürünleri: Güney Koreli bir şirket kozmetik ve sağlıklı yaşam ürünleri satın alacak.

Referans numarası: BRUK20170505001

Bakım ürünleri: Ingiliz bir şirket bakıma muhtaç insanların hayatlarını kolaylaştıran ürünler üretiyor. Türkiye’de distribütörlük verilecek.

Referans numarası: BRUK20170505001

Taze meyve ve sebze: Bulgaristan’da kurutulmuş meyve sebze üretimi yapan bir firma hammadde arayışı içinde.

Referans numarası: BRBG20170316002

Gıda ambalajı: isveçli bir gıda ambalajı üreticisi, ürün segmentin-de yaptığı geliştirmeler ile bağlantılı olarak üretimde kullanmak üzere biyo bozunabilir katman ve polietilen terafitalat arayışında.

Referans numarası: TRSE20160418001

Ersan Çıplak

Bir Yorum

  1. Yeni ve güncel iş fikirlerinden revaçta olan karton bardak üretmek isteyenlere detaylı bilgi verilmesini istiyoruz. Karton bardak firmalarından ricamız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu