Girişimcilik Haberleri

Start-up’lara yatırım yapan ünlüler

Hollywood ünlülerinin yatırım tercihi değişti. Şöhretler, geleceğin yıldızı olması beklenen küçük teknoloji girişimlerine ve start-up‘lara yatırım yapıyor…

ÜLKEMİZDE bireysel olarak yapabileceğimiz en iyi yatırım, emlak. Anne-babalarm çocuklarına bırakacakları ilk maddi varlık, bir nesil sonra fiyatının ikiye, üçe katlaması hesap edilerek satm alınan evler. Ancak belki de yakın gelecekte fikrimiz değişebilir. Birikimlerinizi emlak üzerine değil, teknoloji gibi daha değerli “varlıklara” yatırmak isteyebilirsiniz.

Teknoloji, inovasyon ve start-up’larm geleceğin en önemli yatırım aracı olacağını anlatan gösterge, ABD’deki teknoloji üssü Silikon Vadisi ile Hollywood arasında yapılan işbirlikleri. Son yıllarda sinema, müzik ve spor dünyasından pek çok ünlü, “teknolojiye ve start-up’lara” yatırım yapıyor. Ünlüler gelecek gördüğü pek çok uygulamaya ortak oluyor.

start uplar

İşte start-up’lara çekinmeden yatırım yapan ünlüler:

Ashton Kutcher

Ülkemizde de yayınlanan Two And A Half Man dizisinin başrol oyuncusu Kutcher, ilk teknoloji yatırımını 2009’da Skype’e yaptı. Ancak ne kadar yatırdığı açıklanmadı. Skype 2011’d e Microsoft’a 8.6 milyar dolara satıldı. Kutcher’m bu satıştan büyük kar elde ettiği tahmin ediliyor. Kutcher, daha sonra kurucusu olduğu yatırım şirketi A-Grade ile pek çok alanda yatırımda bulundu. Bunların arasında yaşadığın kentte bir aracı seyahat etmek üzere paylaşmak ve daha az ücret ödemek amacıyla kurulan Getaro-und, e-ticaret şirketi Fab ve çarşaf üreticisi Casper isimli şirket yer alıyor.

Bono

İrlandalı rock grubu U2’nun solisti olan Bono, medya, eğlence ve teknoloji şirketleri üzerinde yatırımlar yapmayı amaçlayan Elevation Partners isimli şirketi 2004 yılında 1.9 milyar dolara kurdu. Bono en büyük yatırımını ise 2010’da Facebook’un yüzde 1.5 hissesini 120 milyon dolara satın alarak yaptı. Facebook 2012’de hisselerinin yüzde 11.5’ini halka arz edince, Bono bu satıştan 10 milyon dolar kar etti.

Leonardo Di Caprio

Geçen yıl Oscar’da “en iyi erkek oyuncu” ödülünü alan Di Caprio, 2011’de Tel Aviv merkezli fotoğraf paylaşım uygulaması Mobli’ye 4 milyon dolar yatırdı. Bu yatırımından sonra çevresine ve yakın arkadaşlarına benzeri teknoloji yatırımları yapmaları konusunda danışmanlık yapan Di Caprio’nun oyuncu Tobey Maguire, sporcular Lance Amstrong ve Serena Williams’ı Mobli’ye yatırım yapmaya ikna ettiği belirtiliyor. Ancak en büyük rakibi Instagram olan Mobli’nin popüler bir hale gelmesi için biraz daha zaman geçmesi gerektiği yorumları yapılıyor.

Madonna

Son turnesinde her gün Vita Coco isimli Hindistan cevizi suyunu içen Madonna, 2010’da bu markaya 1.5 milyon dolar yatırım yaptı. Menajeri Guy Ose-ary, oyuncular Metthew McConaughney, Demi Moore ve rock grubu Red Hot Chili Peppers’m solisti Anthony Kiedis de aynı içecek markasına yatırım yaparak Madonna’mn izinden gitti. Bu karar ünlüler için o kadar isabetli oldu ki, Vita Coco son yıllarda ABD’deki Hindistan cevizi suyu piyasasının yüzde 40’ım ele geçirdi. Toplam 30 ülke satışa sunulan Vita Coco’nun geçen yıl satış rakamının 421.1 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Justin Bieber

Genç kızların sevgilisi Kanadalı Justin Bieber’ın ise 2009’da bir star-up’a yatırım yaptığı belirtiliyor. Bu yatırım ardından mesajlaşma uygulaması Tinychat, restorandan filme, kitaptan başka bir mobil uygulama paylaşım sitesi Stamped, dijital müzik yayını platformu Spotify’dan hisse satın alındığı belirtiliyor. Bieber selfie’le-rini Shots isimli selfie paylaşım uygulamasında paylaşarak bu uygulamaya da yatırım yapmış olabileceği sinyalini verdi. 1.1 milyon dolarlık yatırımla kurulan Shots, Bieber’ın promosyonun ardından geçen yıl şirketin değerini 8.5 milyon dolara çıkardı.

Jared Leto

Oscarlarda 2013’te “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü alan oyuncu-şarkı-cı Jared Leto teknolojiye en çok yatırım yapan ünlüler arasında. Leto’nun 40’dan fazla start-up’a yatırım yaptığı biliniyor. Bunların arasında organik kahve üreticisi Blue Bottle Coffee, Zenefits isimli insan kaynakları uygulaması, video paylaşım sitesi Meerkat bulunuyor. Google’m 2044’te 3.2 milyar dolara satın aldığı Nest Labs isimli ev otomasyon şirketiyse Leto’nun yaptığı en büyük yatırım olarak kabul ediliyor.

Magic Johnson

Emekli NBA oyuncusu, ABD tarihinin en çok kazanan oyuncularından biri Johnson, basketboldan kazandığı parayı önce ABD’deki geleneksel yatırım araçlarına yatırarak büyüdü. Basketbolü bıraktıktan sonra bir dizi sinema salonu, spor salonu ve birkaç Burger King şubesi satın alan Johnson, 2010’da Starbucks’ın ülkedeki 100’den fazla şubesini satın aldı. Aynı yıl Los Angeles Lakers’taki hisselerinden 100 milyon dolar kazanan Johnson, o yıldan sonra birikimlerini Detroit Venture Partners isimli yeni bir fon şirketinde topladı. Johnson’m bu fon şirketi üzerinden 10’dan fazla teknoloji şirketine yatırım yaparak hissedar olduğu biliniyor.

Ellen DeGeneres

Ünlü talk şov yıldızı da geleceği Stamped’de görenler ünlüler arasında. DeGeneres’in Stamped’e yatırım yapmasını sağlayansa başarı hikayesi. 2011’de Google’da çalışan bir grup teknoloji uzmanı tarafından kentteki restoran ve ticari kuruluşları görmek için kurulan mobil uygulama, 2012’de kişinin film, müzik, kitap gibi en sevdiği beğenilerini arkadaşlarıyla paylaşmaya dönüştürülmüş bir yazılım. DeGeneres de, Marissa Mayer’in 2012’de Yahoo’nun CEO’su olarak göreve başlaması ve ilk hedefinin Stamped’i satın almak olduğunu açıklamasının ardından, Stamped’den büyük bir hisse aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu