Kripto Paralar

Para kavramı ve itibari paralar

Kripto para

PARA kavramı, bir finansal işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan araçlar bütünüdür, itibari paralar ise temel anlamda ülke yönetimleri tarafından yasal ödeme aracı olarak kullanılması amacıyla çıkarılmış, değerini herhangi bir fiziksel ürün ya da değerli madenden almayan ulusal paralardır. Bu para birimlerinin en büyük özelliği, çıkaran ülkenin yönetim şekline, verdiği ekonomik kararlara ve tüm dünyada sağladığı güven düzeyine sıkı bir şekilde bağlı olmasıdır. Tüm bu etkenler, itibari paraları kullanan milyonlarca insan olmasına rağmen, itibari paranın değerine etki edebilecek kısıtlı sayıda insanın bulunduğunu göstermektedir. İtibari paraların büyük bir çoğunluğunun değerini, ulusal para kurulları gibi oldukça merkezi olan yapılar belirlemektedir. Faiz oranları ya da emisyon miktarları gibi önemli kararlar, bu merkezi yapılar tarafından alınmaktadır. Ek olarak itibari paraların herhangi bir arz sınırı bulunmamaktadır. Bu da itibari paraları enflasyonist varlıklar haline getirmektedir. Tüm bunların dışında itibari paralar, basım maliyetleri gibi çeşitli problemlere de sahiptir.

BİTCOİN’İ FARKLILAŞTIRAN ÖZELLİKLER

Tarih, geçmişten günümüze bizlere çeşitli para unsurları sunmuştur. Zaman zaman değerli metaller ve taşlar değişim aracı olarak kullanılırken, günümüzde itibari paralar bu amaçla tercih edilmektedir. Ancak tarihin bize gösterdiği gibi, para kavramı sürekli gelişmekte ve değişmektedir. Tüm dünyada popülerleşen merkeziyetsiz yapılar ile birlikte, gelecekte para kavramının tekrar değişimin göstermesi kaçınılmazdır, itibari paraların aksine Bitcoin, herhangi bir merkezi kişi ya da kurum tarafından kontrol edilemez ve yönetilemezdir. Sahip olduğu arz sınırı ve dolaşım politikası ile piyasada ne zaman, ne kadar Bitcoin olacağı bilinebilmektedir. Kullandığı blokzincir teknolojisi ile dünya üzerinde birbirinden bağımsız binlerce kayıt defterinde kayıtlarının tutulduğu Bitcoin, geçmişe dair tüm verileri içermesine rağmen, itibari paralara kıyasla büyük ölçüde mahremiyet de sağlamaktadır. Bitcoin’in bu merkeziyetsiz ve bağımsız yapısı, onu tüm dünyada kullanılabilecek bir değişim ve değer aracı haline getirmiştir.

BİTCOİN VE İTİBARİ PARALAR

Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanımı, günümüzde henüz itibari paralar boyutuna ulaşamamıştır. Ancak Bitcoin’in serüvenini incelediğimizde çok kısa bir süre içerisinde geldiği noktanın, geleceğe dair büyük işaretler içerdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde El Salvador’un öncülüğünü yaptığı değişim hareketi ile birlikte birçok kurumsal şirket, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etme yoluna girmiştir. Özellikle Güney Amerika kıtasında yaşanan finansal krizlerle birlikte itibari paralara olan güven büyük ölçüde sarsılmış, kripto para adaptasyonu ve kabulü hızla yaygınlaşmıştır. Herhangi bir ulusun kontrolü altında olmayan, dünyanın her yerinde kabul gören ve belirli bir arz politikasına sahip olan bir finansal varlık, bugün tüm dünya tarafından talep ediliyor. Bu nedenle Bitcoin’in sahip olduğu özellikler ile gelecekte çok daha fazla ülke ve şirket tarafından kabul edildiğini görmemiz kaçınılmazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu