Bayilik Veren Firmalarİş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Organik bayilik ve franchise fırsatları

Sağlıklı beslenme trendi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Bu bağlamda özellikle doğal ürünlere olan ilgi katlanmış durumda. Talep artışı organik, ekolojik ya da doğal ürünler satan işletmeleri harekete geçirdi. Türkiye genelinde pazarlama atağına hazırlanan şirketler franchise ya da bayilik veriyorlar.

ORGANİK ürünlere hiçbir dönemde olmadığı kadar çok talep var. Hayır, henüz organik ürünlerin fiyatları düşmüş değil. Ancak GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) ürünlerle ilgili tartışmalardan etkilenen kamuoyu bu pazarda muazzam bir talep oruşturdu. Görüştüğümüz birçok üreticinin yüzü gülüyor. Organik ürünlerin satıldığı dükkanlar da ilk kez yüksek cirolar elde etmeye başladıklarım söylüyorlar. Birçoğunun cirosu geçen yıllara oranla ciddi oranlarda artmış. Şimdi bu mağazalar şube sayılarını artırmak için yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Organik, doğal ya da ekolojik ürünler üreten şirketler şube sayılarını artırmak için kendilerine bayi ya da marka ortağı (franchisee) arıyorlar, isterseniz tanınmış bir markadan franchise alabilir ya da organik çiftliklerden temin edeceğiniz ürünleri pazara sunabilirsiniz. Üstelik sadece gıda değil artık bebek kıyafetlerinden oyuncağa, kozmetikten bulaşık deterjanına, mobilyadan şampuana yüzlerce çeşit organik ürün satabilirsiniz.

organik-bayilik

ÜRETİM İYİ PAZARLAMA YETERSİZ

Sektör temsilcilerine göre, Türkiye organik ürünler pazarında ikinci döneme giriliyor. Artık üretimde epey yol aldık. Uluslararası Organik Tarım Hareketi Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye organik tarım alanlarının en hızlı büyüdüğü ülkeler arasında dünya genelinde dördüncü sıraya yükseldi. ilk üçte sırasıyla Yunanistan, Meksika ve Kazakistan bulunuyor. Evet, Türkiye’deki organik tarımın muazzam bir hızla büyüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre 2002’de 12 bin 428 olan organik ürünler üreten çiftçi sayısı 2015’te 69 bin 967’ye yükseldi. Organik tarım bitkisel üretim alanı ise yine aynı dönemde 89 bin hektardan 515 bin hektara yükseldi. Üretim miktarları ise 310 bin tondan 1 milyon 829 bin tona ulaştı. Üstelik bu alana yatırımcıların ilgisi sürekli artıyor, özetle üretimde oldukça iyi bir noktadayız. Ancak dağıtım kanallarında pazar yeterince hızlı büyüyemiyor. Organik ya da ekolojik ürünler yurtiçinde büyük market zincirlerindeki özel ancak son derece sınırlı alanlarda, sadece bu tarz ürünleri satan özel mağazalarda ya da organik pazarlarda satılıyor.

Organik pazardaki temel eksiklik geniş çaplı üre-tici-tüketi-ci buluşmasında yaşandığına dikkat çeken Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, “Özellikle mamul ve yarı mamul ürünler için bazı hammaddelere ulaşmak çok zor. Örneğin organik şeker, renklendirici amaçlı kullanılabilecek organik siyah havuç, kırmızı turp, hayvan beslenmesinde kullanılacak organik kaba yem, tarımsal atıkların geri dönüşümünü sağlayacak toprak ve bitki yönetimine ait preparatlar. Önümüzdeki dönemde işlenmiş organik sertifikalı ürünlere talep artacak. Bu nedenle işlenmiş organik ürünler için kullanılan tüm hammaddenin organik sertifikalı üretilmiş olması gerekecek” diyor.

PAZARIN HACMİ 500 MİLYON $

Türkiye’de organik tarım 1984’te başladı. Bu tarihte Avrupa’dan gelen talepler doğrultusunda ülkemizde organik tarım uygulaması başlıyor. Türkiye’de üretilen organik ürünlerin büyük bölümü ihraç ediliyor. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 85’i yurtdışına gönderiliyor. Diğer yüzde 15’lik kısım ise iç pazarda tüketiliyor. Sektör temsilcilerine göre organik tarım pazarının hacmi 500 milyon dolara ulaştı.

img262

KATİNE

Organik nar ekşisi…

GAP Ekolojik Tarımsal Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin (GAPE-KODER) destek verdiği proje kapsamında, Şanlıurfa’da organik nar ekşisi üretiliyor. Katine markasıyla piyasaya sunulan organik nar suları doğal ürünler satan marketlerde satılıyor. Bayilik için herhangi bir ön şart yok. Organik, doğal ürünler satan tüm mağazalara bayilik verilecek. GAPEKODER Yönetim Kumlu Başkanı Medet Abba-soğlu, yılda 10 ton organik nar ekşisi ürettiklerini söylüyor.

Telefon: 0532 253 22 01
E-posta: info@gapnatura.com.tr

ORVİTAL

İhracata başladı

Organik tavuk, yumurta, et, sucuk, sebze suyu, sucuk, sosis, döner…2009’da kurulan Orvital kendi alanında Türkiye’nin ilk firmalarından biri. Şirketin ürünleri zincir market ve organik ürünler satan mağazalarda satılıyor. Aynı zaman da ihracat yapıyor. Özellikle bazı ülke pazarlarında ciddi bir paya ulaşmış durumda. Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı Muharrem Doğan, “Dubai’de organik tavuk pazarında yüzde 50 paya ulaştık” diyor. Orvital şimdi de organik süt pazarına adım atmaya hazırlanıyor. Şirket tüm ürünlerine Türkiye genelinde (Ankara, Adana, Antalya ve İzmir hariç) dağıtımını gerçekleştirecek bayiler arıyor.

Telefon: 0216 557 75 24
E-posta: info@orvital.com.tr

1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu