Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Optimum çözüm = Bulut+yapay zekâ

DİJİTAL dünyada veriler artarak sonsuzluğa doğru yol alırken. veri tabanı oluşturmak, bunları bulutta depolayarak hızla ulaşmak, başta veri miktarı yüksek sektörler olmak üzere tüm iş alanlarında tartışmasız etkili analizleri ve katma değeri en yüksek çözümleri doğuruyor. Verileri en güvenli ortamda tutarak en az maliyetli değere dönüştürebilenler bu küresel yarışın kazananları olacak. Bu nedenle veri tabanları ve bulut çözümü yazılımları, sürekli olarak “daha az maliyet, daha etkili analiz, en doğru karar” motivasyonuyla besleniyor.

Bu hedefle hareket eden teknoloji devlerinden IBM, her biri bir ilke imza atan üç yeni ürünü geçen ay piyasaya sürdü. Bunlardan birincisi, bir yıl önce kullamma açılan IBM Özel Bulut Platformu’nu Watson’ın yapay zekalı asistanımla destekleyen bir platform. Birden fazla bulutun tek merkezden yönetebilen IBM Çoklu Bulut Yönetimi teknolojisi ile birden fazla yapay zeka sistemini tek bir şemsiyede toplayarak en tarafsız kararların alınmasını öngören Al OpenScale ise diğer iki yeni çözümü oluşturuyor.

Bu yeniliklerle özel bulut platformu Türkçe de konu şabilen chatbot yeteneğine kavuşurken, çoklu bulut yöntemi birden fazla bulutun tek elden orkestra edebildiği için bir ilk niteliğinde. IBM’in “çözümleri bir şemsiye altında” arayan yeni teknolojik bakışıyla vermek istediği mesaj şu, “Bulutu ister özel, ister genel, ister hibrid kullanın, ‘Veri analizini değere dönüştürürken bunu bir bulut şemsiyesi altında en az maliyetle yapmak istiyorum, üzerine yapay zeka da katarak değeri analiz etme sürecimi akıllılaştırmak istiyorum’ diyorsanız, işte size çözüm paketleri.”

Son kampanyayı “esneklik ve fazla seçenek sunma” vaadiyle sloganlaştıran IBM’in Türkiye Yazılım Hizmetleri Lideri Serdar Gere ile..konuştuk.

WATSON TÜRKÇE KONUŞACAK

Gere, IBM’in yapay zekalı özel bulut sistemini şöyle anlatıyor:

“Özel bulut platformuna IBM Watson Asistan ve IBM Watson Speech-to-Text gibi güçlü yapay zeka özellikleri de dahil olmak üzere ileri düzeyde yeni yetenekler ekledik. IBM Watson Speech-to-Text şirket içindeki bir ortamda ilk kez kullanılabilecek. Watson Speechto-Text ile kullanıcılar yedi farklı dilde sesi otomatik olarak yazıya aktarıp analiz edebilecek. Watson henüz Türkçe bilmiyor olsa da biz Türkiye’de Türkçe anlayabilen kişisel yapay zeka botlarını oluşturabiliyor ve bu botların aksiyon almasını sağlayabiliyoruz. Yani artık Watson’a Türkçe öğretmeye de başladık”.

IBM Watson Asistan’m özel bulut içinde kişilerin geçmiş etkileşimlerini, izinli verileri kullanarak kişiliğini, eğilimlerini, duygusunu, ihtiyaçlarını anlayarak diyalog kurabildiğini belirten Gere, görsel ya da yazılı herhangi bir yapısal olmayan bir veri-ninse kullanılabilir bir değere çevrilebildiğini ve bir değere dönüştürerek önerilerde bulunabildiğini söylüyor. Watson Asistan aynı zamanda problemi kişi daha söylemeden anlayıp yönlendirebiliyor.

Bu gelişmenin Türkiye’de olumlu geri dönüşlere yol açacağım tahmin ettiğini belirten Gere, böylece regülasyon-lardan dolayı bulut kullanımı kısıtlı olan bankacılık, sigorta ve telekomünikasyon gibi sektörlerin, bu servislerden en iyi şekilde faydalanmanın önünün açılacağını söylüyor. Gere, Watson Asistan ve Özel Bulut Platformu işbirliğinin iki avantajı daha doğurduğunu ekliyor:

“Birinci nokta, geliştiriciler ve teknik bilgisi olmayan kullanıcılar, basit chatbot’lardan müşteri hizmetlerine yönelik karmaşık kurumsal seviyedeki çözümlere kadar sohbete dayalı çeşitli yapay zeka çözümleri ortaya koyabilecek, ikinci önemli noktaysa, bu sistemi ayrıştıran bir özellik. Şirketler kendi veri tabanlarında Watson Asistan’dan faydalanabileceği gibi, kritik önem arz eden veriler de şirketlerin veri tabanlarında kalmaya devam edecek. “

BİRDEN FAZLA BULUTU BAĞLIYOR

Serdar Gere, Çoklu Bulut Yöneticisi’nin ise Özel Bulut Platformu üzerinde bir şirkete ait farklı tedarikçilerden sağlanan bulutlar arasında tutkal gibi bağlantı kurarak, şirketlere esnek olduğu kadar kontrollü hareket edebilme kabiliyeti sağladığını belirtiyor. “Bir araç kiralama şirketini düşünelim. Bu şirket müşteri verilerini tek bir genel bulut ortamında toplar, depolar ve analiz eder. Stok ve rezervasyon sistemi için bir başka bulut sistemini, finansal veriler ve süreçler için ise dünya çapındaki ofislerinde bulunan bilgisayarları kullanır. Yeni geliştirdiğimiz sistem, bu dağınık bilgi işlem sisteminin tüm parçalarının bütün halinde çalışmasını sağlıyor. Böylece uygulama, birden çok bilgi işlem sistemine yayılmış olmasına rağmen müşteriler, şirketin mobil uygulaması aracılığıyla kolayca araç rezervasyonu yapabiliyor” diyen Gere, böylece hibrid bulutun yarattığı karmaşıklığı risk olmaktan çıkardığını söylüyor.

Küresel rekabetin durmadığını hatırlatan IBM Yazılım Hizmetleri Lideri Serdar Gere, “Şirketlerin küresel rekabet koşullarında güç kazanmaları, maliyetleri azaltırken faydayı artırarak optimizasyon sağlamaları için bu teknoloji yatırımlarını yapmaları önem taşıyor. Bu maliyet optimizasyonu ise mevcut kaynakların daha verimli kullanılması, başka alanlardaki yatırımlara ve istihdama yönlendirilmesini sağladığı için ülke ekonomisine büyük değer katıyor. Ekonomik anlamda dar boğazın olduğu dönemlerde bile küresel rekabet durmadığı için ve yatırımlara devam etmek, gelecek vadede birçok avantajı da beraberinde getiriyor” yorumunda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu