Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Ölümlü Kazalara Son Veren Otomobil

Güvenlik önlemleri çok da heyecan verici değildir ama Volvo’nun yepyeni XC90 SUV aracı yaşam kurtaran teknolojilerle öyle bir dolu ki, istisna sayılabilir. Aracın üstünde, çarpışma önleme yazılımının yolcuları güvende tutmak için kullandığı bir dizi radarLı algılayıcı ve kamera bulunuyor.


Eğer bilgisayar sistemi çarpışmanın gerçekleşmek üzere olduğuna karar verirse sürücüyü uyarabiliyor ya da aracın kontrolünü alabiliyor.

Volvo, XC90’ı neredeyse tümüyle özerk bir araca dönüştürerek, elinde bulunan bütün sürücüsüz teknolojileri yığmış. Radarlı seyir kontrolü aracın ilerideki trafiği güvenli bir mesafeden takip etmesini sağlarken kameralar otomatik şerit hizalama için yol çizgilerini gözlemliyor. Araç şerit dışına kaydığınızı fark ederse direksiyonu titretiyor. Radar ise kör noktaları kontroL edip dolu bir şeride çıkmaya çalıştığınızda sesle ve yan aynalardaki ışıklarla sizi uyarıyor.

XC9Q

Bu teknolojilerin birçoğu başka araçlarda da var. Fakat XC90 otomasyonu bir adım daha ileri götürüp yapay zekâ düzeyine taşıyor. Yazılımı, sürüş alışkanlıklarınızı öğreniyor, direksiyon tutuşunuzu, gaz ve fren pedalına basışınızı gözlemleyerek hatalarınızı ölümcüL bir hal almadan telafi ediyor. Dahası, şu anki sürüş tarzınızı öncekilerle kıyaslıyor. O yüzden de direksiyonu sert kullanıyorsanız ön konsolda bir yazılı uyarı çıkarak biraz dinlenmenizi öneriyor. XC90 karşıdan bir araç, bisikletli ya da yaya geliyorsa otomatikman frene basan ilk SUV. Bunu da gece gündüz, yağmur çamur demeden 180 metre ileriyi tarayabilen, ön cama monte edilmiş radarla yapıyor. Eğer çarpışma kaçınılmazsa, şoförün ayağı gazda olsa bile araç fren yapıyor. Tüm bu yenilikler XC90’ı Volvo’nun kendi araçlarında ölümlü kazalara 2020 yılına kadar son verme sözünün bir parçası. O yüzden de firma sizi, başka sürücülerin hatalarına karşı da koruyor. Arkaya bakan radarlar da arkanızdaki araçların mesafesini ve hızını takip ediyor. Bir araç size arkadan çarpacaksa XC90 emniyet kemerlerinizi sıkılaştırıyor, önünüzdeki araca çarpmamanız için de frene basıyor. Volvo, normaLde çok yer kaplayan koltuk ayar motorlarını ve diğer donanımları koltukların altına sığdırmış ve bu sayede, enerjiyi yolculardan uzaklaştıran katlanır şasiye yer açmış. Bu sistem omurga yaralanmalarını %30 azaltıyor.


Şimdiye kadar yapılmış en güçlü SUV olmayabilir ama XC90 otoyol güvenliği dendiğinde akla ilk gelen araç olma yolunda iLerliyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu