Bilim - Teknoloji - İnovasyon

NASA Mars’ta Patates Yetiştirmek İstiyor

Astronotun hayatta kalmak için yaptıklarından biri de Mars’ta patates yetiştirmekti. Bir grup bilim insanı da Dünya’da Mars şartlarında patates yetiştirmek istiyor. Amaç patates bitkisinin en olumsuz şartlarda dahi büyüyebileceğini ispatlamak.

NASA Mars'ta Patates Yetiştirmek İstiyor

Araştırmayı NASA ve Peru merkezli Uluslararası Patates Merkezi (CIP) yürütüyor. Mars’taki iklim şartlarını laboratuvarda oluşturarak, Mars toprağına çok benzeyen Pampas de La Joya çölünden alınmış toprak örneklerinde patates yetiştirilmesi amaçlanıyor. Mars’ın atmosferinin %95’ini oluşturan C02’nin patates veri mini 2 ile 4 kat arasında artırabileceği düşünülüyor.

Eğer deneyler başarılı olursa NASA ve CIP sadece Mars’a değil Güneş Sistemi’ndeki başka gezegenlerde ve gezegenlerin uydularında uzay çiftçiliğinin de öncüsü olacak. NASA Ames Araştırma Merkezi’nden gezegen bilimci Chris McKay ileride başka gezegenlerde kurulabilecek insan kolonileri için uzayda yiyecek yetiştirmenin mümkün olabileceğini söylüyor.

Projenin başka bir amacı ise küresel ısınma ve kuraklığın konuşulduğu bu günlerde patates bitkisinin dayanıklılığına dikkat çekmek. Dünya’da 840 milyon civarında insan açlıktan etkileniyor ve bu sayı sürekli olarak artıyor. CIP bu soruna çözüm olarak bir yandan Dünya üzerindeki tarıma elverişsiz olduğu düşünülen bölgelerde ve benzeri şartların oluşturulduğu laboratuvarlarda patates yetiştirmeye ve patates verimini artırmaya çalışırken, diğer yandan da benzeri çalışmaların çoğalmasını hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu