Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Mutfağınızda deri üretin

Kombuçay demlemek için kullanılan mikroplar ineğe gerek kalmadan uzun, deri niteliğinde bir kumaş üretmenizi sağlıyor. Suzanne Lee’nin tarifini kullanarak kendi kumaşınızı yapın.

Malzemeler

  • 200 mililitre organik elma sirkesi
  • 200 gram toz şeker
  • 1 adet canlı kombuçay kültürü
  • 2 poşet yeşil çay

Kombuçay demlemek

Talimatlar

1. Çayı demleyin 2 litre su kaynatıp çay poşetlerini içinde 15 dakika bırakın. Çay poşetlerini çıkarıp’şekeri ekleyin, çözülene kadar karıştırın.

2. Kültürü hazırlayın Suyun sıcaklığı 30 derecenin altına düşünce bir kaba dökün. Elma sirkesini ve kombuçay kültürünü ekleyin. Üstünü bir örtüyle örtün.

3. Matı toplayın Karışımın oda sıcaklığında büyümesi gerekiyor. Öncelikle kültür dibe çökecek. Fermantasyonun başladığını yüzeyde şeffaf bir tabaka oluşunca ve kabarcıklar yükselince anlayacaksınız. Zamanla kültür yüzeye çıkacak ve kalın bir tabaka oluşturacak. Bu tabaka üç ya da dört hafta içinde 2 cm kalınlığa erişince kaptan dikkatlice alın ve sabunlu soğuk suyla yıkayın.

4. Kurutun Tabakayı tahta bir zemine düz yatırın. Kuruduğunda sıradan bir kumaş gibi kesip dikebilirsiniz.

NOT: Bu tarifle 17 x ıs cm’lik bir mikrobiyal deri tabakası üretebilirsiniz. İçinde büyüttüğünüz kabın şeklini alacaktır. Daha büyük ya da daha küçük tabakalar için oranları belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu