Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Mars’ta Ses Duyulur mu?

Mars’ın atmosferi büyük oranda karbondioksitten oluşur. Atmosferinin yoğunluğu ise Dünya’nın atmosferinin yaklaşık %7’si kadardır.


Ses dalgalarının havadaki hızı saniyede 344 metreyken karbondioksitteki hızı saniyede 267 metredir. Sesin farklı ortamlarda farklı hızlarda hareket etmesi frekansının değiştiği anlamına gelmez. Ancak frekansı aynı olmasına rağmen farklı hızlarda hareket eden ses insanlar tarafından farklı algılanır. Örneğin ses dalgaları helyumda havadakinden yaklaşık üç kat daha hızlı hareket eder ve helyum gazı soluduğumuzda sesimiz insanlar tarafından farklı şekilde duyulur.

Mars’ın atmosferi

Ses farklı ortamlarda örneğin havada, suda ya da bir katıda basınç dalgaları oluşturarak hareket eder.

Basınç dalgalarının yayılabilmesi için sesin içinde hareket ettiği ortamı oluşturan moleküllerin birbirine çarpması gerekir. Bu nedenle ses dalgaları daha yoğun ortamlarda daha uzak mesafelere iletilir. Örneğin ayak seslerimiz yerde havadakinden daha uzağa ulaşır. Çünkü havayı oluşturan moleküllerin birbirlerine çarpmaları için daha uzun mesafe kat etmeleri gerekir. Bu durum ses dalgalarının enerjilerini daha çabuk kaybetmesine neden olur.


Aynı zamanda ses soğuk ortamlarda sıcak ortamlarda olduğundan daha yavaş hareket eder.

Atmosferinin ortalama sıcaklığı -50°C olan Mars’ta ses dalgalarının hızı Dünya’yla kıyaslandığında daha yavaştır.

Bütün bu etkiler nedeniyle Dünya ile kıyaslandığında ses dalgaları Mars’ta daha yavaş yayılır ve daha kısa mesafe ilerleyebilir. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan bilgisayar modellemeleri Dünyada bir kilometre uzağa ulaşabilecek bir sesin Mars’ta yaklaşık 10 metre ilerleyebileceğini gösteriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu