Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Lise öğrencisi maskesizleri tespit ediyor

Bu liseli arkadaşlarımız yaz tatilinde boş durmamış, bazı insanların maske takmama konusundaki duyarsızlığına teknolojiyle cevap vermiş. Yaz tatilini geçirdiği Bodrum’da, maske takma konusunda yeterince duyarlı davranamadığını gözlemleyen lise son sınıf öğrencisi Saner Çakır (18), beş bin adet yüz fotoğrafı üzerinde çalışarak bir yazılım geliştirdi. Yazılım ile fotoğraf, video veya canlı yayın görüntüsü aracılığıyla bir alanda bulunan kişilerin maske takıp takmadığı tespit edilebiliyor.

İstanbul’da yaşayan 12’inci sınıf öğrencisi Çakır, “Bu yaz tüm uyarılara rağmen Bodrum’da pek çok kişinin maske takma konusunda duyarlı davranmadığına şahit oldum. Maalesef insanlar maske takmayarak yalnızca kendilerinin değil, hepimizin hayatını tehlikeye atıyor. Diğer taraftan özellikle kalabalık ortamlarda maske takmayanları tespit etmek pek de kolay değil. Bunun üzerine ne yapabileceğimi düşündüm.

İlk etapta internet ortamı üzerinden eriştiğim beş bin adet maskeli ve maskesiz yüz fotoğrafı üzerinde çalışmaya başladım. Çeşitli programlan kullanarak bir derin öğrenme (deep learning) modeli oluşturdum. Bu model ile fotoğraf, video, güvenlik kamerası, drone veya kamera yayınları ile insanların maske takıp takmadıkları tespit edilebiliyor. Uygulama toplu taşıma gibi kamusal alanlarda veya konser gibi kalabalık etkinliklerde rahatlıkla kullanılabilir. Yazılım çok yüksek doğruluk oranıyla çalışıyor; yaptığım testlerde yüzde 99’un üzerine ulaştım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu