Kripto Paralar

Kripto yatırımında siber saldırıdan korunma yolları

Kripto yatırımı yapmak isteyenler öncelikle başka işlemlerde kullanmadıkları yeni bir e-posta adresi almalı. Aynı zamanda sık sık değiştirecekleri güçlü şifreler belirlemeliler. Bu e-posta adreslerini kullanarak oluşturacakları hesaplar üzerinden işlem yapmalılar.

En yaygın olan oltalama saldırılarına karşı; e- postaların hangi adresten gönderildiğinin incelenmesi ve bu e-posta içerisindeki şüpheli bağlantılara tıklanmaması önemli. Özellikle kısaltılmış şekilde bulunan adresler kullanılmamalı.

İşletim sisteminin güncel olması sürekli güncellenen bir antivirüs yazılımının bulunması, lisanslı yazılımlar kullanılması, kişisel bilgileri isteyen e-posta veya forum isteklerine yanıt verilmemesi, halka açık yerlerde kablosuz ağlara bağlanıp kripto para işlemi yapılmaması gerekiyor. Hacmi yüksek ve bilinen borsaları tercih etmek önemli. Şayet cep telefonu üzerinden bir uygulama aracılığıyla işlem yapılacaksa Google Play veya App Store’da bulunabilecek sahte yazılımlara dikkat edilmeli. Yüklenecek olan uygulamaların kaç kullanıcı tarafından indirilip yorum yapıldığı incelenmeli.

Kripto parayı depolamak için kullanılan sanal cüzdanlar [kripto cüzdanlar] büyük güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Kullanılacak olan sanal cüzdanın seçimi çok önemli. Bazı sanal cüzdan platformları düşük güvenlik standartları ve barındırdıkları zafiyetler nedeniyle siber suçluların saldırılarına açık olabiliyor.

Sanal cüzdanlara erişebilmek ve kullanabilmek için şifre gerekiyor. Eğer kullanıcı şifre bilgilerini unutur veya yanlışlıkla başkalarıyla paylaşırsa kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Sanal para cüzdanları, anahtar saklama hizmeti sunanlar ve sunmayanlar diye ikiye ayrılıyor. Anahtar saklama hizmeti sunanların kullanımı çok kolay ancak kripto para borsalarının siber saldırıya maruz kalması ya da hesap bilgilerine erişilmesi durumunda mevduatlar riske girebilir. Anahtar saklama hizmeti sunmayan cüzdan teknolojilerinde ise paranın tüm kontrolü kullanıcıda olduğundan siber saldırılara karşı daha korunaklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu