Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Köpek eğitiminde artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve her ikisinin birleşiminden oluşan MR teknolojileri özellikle pandemi sonrası başta bulaşıyı önlemek için ve evde eğitim amacıyla yoğun olarak kullanılıyor. Bununla ilgili ürünler art arda piyasaya sürülüyor. Şimdiyse bu teknolojiden sadece insanlar değil, hayvanlar da faydalanacağa benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde merkezi bulunan Command Sight isimli şirket, AR teknolojisini güvenlik amacıyla ordu ve güvenlik kolluklarında kullanılan köpekleri eğitmek için kullanıyor. Henüz tamamlanmamış proje şimdiden ABD ordusunun dikkatini çekmiş. Ar-Ge aşamasında kablolu olan ancak tamamlandığında kablosuz olması amaçlanan bu AR gözlük fiziksel ortamın aksine, köpeğin eğitmeni görmeden gözlükteki simülasyon ortamından yararlanarak komuta almasını sağlamayı amaçlıyor. ABD medyasında çıkan haberlere göre, köpekler AR gözlüğünü insanların kullandığı gibi kullanmıyor. Command Sight’ın CEO’su A.J. Peper deneylerinde rottweiler cinsi bir köpeğin kullanıldığını belirterek, çalışmanın oldukça umut verici olduğunu söylemiş.

Bu projede Rex Specs isimli AR gözlüğü 3D teknolojisinden yararlanılarak her köpeğin görüş açısına uygun olarak tasarlanıyor. Köpek, lazer kalemiyle aracılığıyla komutayı simülasyon ortamında alarak gerekli görevi yerine getiriyor. Böylece komutayı veren kişinin olay yerinde olması gerekmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu