Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kobilere Yönelik Mobil Uygulama Teknolojileri

Dünya değişiyor. Herkes gibi KOBİ’ler de kendi sektörlerinde gelişen teknolojileri takip etmek, dijitalleşmenin faydalarını iş süreçlerine dahil etmek zorunda. KOBİ’lerin, gelişen işletmecilik anlayışına paralel olarak, işlerini daha da büyütmeleri ve iş yaptıkları sektörde rekabetçi yapıya kavuşarak, dünyayla rekabet edebilmelerinde teknoloji büyük önem taşıyor. KOBİ’lerin bunu yapabilmeleri için teknolojiyle elde edebilecekleri faydanın farkında olmaları ve teknolojiyle dönüşüm süreçlerini hızla tamamlamaları gerekiyor.


YASED’in yaptığı araştırmaya göre KOBi’lerin tüm yatırımları içerisinde teknolojiye ayırdıkları pay sadece yüzde 15 civarında. Oysa bu konuda Türkiye’ye en yakın ülke olan Polonya’da bu oran yüzde 30’u buluyor. Son dönemde mobil teknolojiler, entegre çözümler, sosyal ağlar, bulut bilişim ve giyilebilir teknolojilerin çok ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

kobi uygulamalari

Mobilitenin önemi ve değeri hızla artmaya devam ederken, mobil cihazlarla ilgili hayatımızı kolaylaştıran, yenilikçi ürün ve hizmetleri de artan bir sıklıkta görüyoruz.

Nesneler arası iletişimin hızla arttığı ‘Nesnelerin İnterneti’ (Internet of Things) kavramının önem kazandığı bir döneme doğru ilerliyoruz. ‘Makineler arası iletişim’ diye de adlandırabileceğimiz bu dönemle birlikte sadece insanlar değil, mobil cihaz ve makineler de birbiriyle iletişim halinde olacak. Yeni teknolojiler, KOBİ’lere daha yaratıcı davranma, daha düşük maliyetle çalışma olanağı sağlıyor. Günümüz teknolojisini aktif biçimde kullanan, yeni gelişmelere açık KOBİ’lerin pazar adaptasyon sorunu da, kârlılık ve müşteriye ulaşma derdi de olmuyor.

Microsoft’un yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’deki KOBİ’ler teknolojiyi yüzde 10 daha fazla kullanırsa, ciroları 15 milyar dolar, istihdamları ise 360 bin kişi artabilir. 24 ülkeden 4 bin KOBİ’yi kapsayan araştırma, teknolojiyi kullanan KOBİ’lerin gelirlerinin yüzde 15 daha hızlı arttığını, 2 kat daha fazla istihdam yarattıklarını gösteriyor. KOBİ’lere göre teknoloji, yeni iş modellerinin kapısını açıyor. Müşteriye erişimlerini güçlendiriyor. Etkinlik ve verimliliği artırıyor. Teknoloji sayesinde daha geniş pazarlara açılmak ve rekabet kolaylaşıyor.

Pek çok teknoloji şirketi KOBİ’lere yönelik ciddi yatırımlar yapıyor. Bulut bilişimden yazıcıya, CRM’dan POS cihazına kadar teknolojinin her alanında KOBİ’ler için önemli ölçüde maliyet azaltan, verimliliği artıran birçok çözüm ve ürün bulunuyor. Şirketlerin KOBİ’lere yönelik yatırımlarını araştırdık.

Maliyetleri azaltıyor

KOBİ’ler için kaliteli baskıyı en ekonomik şekilde almak ve bunu yaparken baskı ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde yönetebilmek gün geçtikçe daha da fazla önem kazanıyor. HP Baskı Sistemleri kurumların, gerçek iş alanlarına tamamen odaklanabilmeleri için gerekli ürün ve çözümleri hem mürekkep püskürtmeli hem de lazer ürünleriyle kullanıcılarına sunuyor. Yazıcılarla uyum içinde kullanılan orijinal HP sarf malzemelerinin yanı sıra baskı yönetim ve güvenliğini sağlayan yazılım çözümleri de mevcut.

HP Türkiye Baskı ve Kişisel Sistemler Grubu Ülke Direktörü Filiz Akdede, ürünlerinin özellikle hukuk büroları, emlak ofisleri, tasarım şirketleri ve organize sanayi bölgelerindeki üretim tesislerinde sıklıkla tercih edildiğini söylüyor. HP OfficeJet Pro yazıcıların benzer lazer yazıcılara göre yüzde 50’ye varan maliyet avantajı sağladığını ifade eden Akdede, şu bilgileri veriyor:

“Aylık baskı kapasitesi 3 bin sayfa ve üzeri olan işletmelerin genel tercihi ise Çok Fonksiyonlu Lazer yazıcılarımız. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de tanıttığımız yeni Lazer ailemiz, HP patentli Jet Intelligence teknolojisi sayesinde yerden yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlarken, maliyetleri de yarıya yakın oranda azaltıyor. Önümüzdeki dönemde özellikle kontratlı baskı alanında ürünlerimizi kullanıcılarımızla buluşturacağız. KOBİlerimiz ve diğer kurumsal işletmeler ortalama 3 yıllık bir baskı anlaşması ve bu yeni ürün ailemiz sayesinde kaliteli baskıyı en ekonomik şekilde alırken bu sürede gerekebilecek her türlü teknik destek, yazılım çözümü ve sarf malzemesi için HP’nin tam desteğini alıyor olacaklar. “

Makineler arası iletişim kurdu

Artık KOBİ’lerin rekabette bir adım öne geçebilmeleri için mobil saha otomasyonlarını çok hızlı bir şekilde yapmaları, makinelerini anlık olarak takip edebilmeleri büyük önem taşıyor. Turkcell, KOBİ’lerin mobil ve sabit teknoloji çözümlerini kullanarak daha hızlı ve kârlı olmalarını sağlamak için ‘iş’te Teknoloji Hamlesi’ vizyonunu geliştirdi. Kamudan enerjiye, medyadan finansa, lojistikten perakendeye, inşaattan sağlık sektörüne, geniş bir yelpazede müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirdi. Turkcell Pazarlama Ürün, Servis ve İşbirliklerinden Sorumlu Grup Başkanı Yiğit Kula-baş, KOBİ segmenti için işlerini her yerden anlık takip edebilmeleri ve yönetebilmeleri için sıfır altyapı maliyetiyle Turkcell Akıllı Bulut’u sunduklarını söylüyor. Bu sayede bulut hizmetlerine her an, her yerden ve her cihazdan, donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme, sistem işletiminin yanında bu teknolojileri kullanacak kalifiye personel istihdam etme, sistemlerin sürekliliği ve güvenliğini sağlayarak internette erişim masraflarını yüzde 40’tan başlayan oranda azaltabilmelerini sağlıyor. Kulabaş, “Örneğin, 25 kişilik bir işletme, tüm bu hizmetleri Turkcell Akıllı Bulut ile aldığında, altyapıda yüzde 73, yazılımda yüzde 82 ve genel toplamda ortalama yüzde 80 tasarruf elde edebiliyor” diyor. Kulabaş sözlerine şöyle devam ediyor:

“Süreç ve operasyon yönetimi verimliliğine en büyük etkiyi ise M2M (makineler arası iletişim) odaklı çözümlerimiz sağlıyor. 2014’te Türkiye’deki yaklaşık her 3 makineden 2’sine Turkcell M2M hatlarıyla hizmet vererek 1,6 milyon Turkcell SİM kartlı makineyi konuşturduk. M2M teknolojimiz sayesinde, Turkcell müşterisi şirketler akıllı araç sistemleriyle benzinden tasarruf edebiliyor, enerjide kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekebiliyor, stok takibinde maliyetlerini düşürebiliyor, gıda bozulmalarını engelleyebiliyor ve böylece daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabiliyorlar.”

Müşteri sadakatinde artış CRM çözümleri ile KOBİ’lerin müşteri bilgilerini kayıt altına almalarını ve müşteriyle sürekli iletişim halinde olmalarını sağlayan Vo-dafone CRM ile işletmeler altyapı yatırımı ve yazılım maliyeti endişesi yaşamadan müşteri ilişkileri yönetimiyle işlerini büyütebiliyor.

CRM ile işletmeler, toplu e-posta ve toplu SMS çözümüyle yüzde 35 daha fazla müşteri adayına erişebiliyor. Tek bir arayüzden tüm ekiplerini aynı anda takip edebildiği şikayet yönetimi sistemiyle müşteri destek operasyonlarının verimliliğini artırıyor. Müşteri sadakatinde yüzde 11 artış sağlayabiliyor. Vodafone’un makineler arası iletişim teknolojisiyle araçlardan topladığı verileri işleyen araç takip sistemi, işletmelerin değerli yüklerini, sahada bulunan araçlarını ve saha ekiplerini internet üzerinden haritalarda izleyebilmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca Vodafone iş Ortağım bulut teknolojileriyle işletmeler verimlilik hedeflerine hızlı erişirken rekabetçiliklerini güçlendirebi-iiyor. Bulut hizmetleri arasında yer alan E-posta ve Web Yönetimi Çözümleri ile firmaların internet ortamına taşınarak bilinirliklerini artırmaları ve daha profesyonel bir kurumsal kimlik kazanmaları sağlanıyor. Vodafone Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Microsoft ile Vodafone’un global işbirliğini Türkiye’ye taşıyoruz. Microsoft Office 365’i Vodafone’lu işletmelerin hizmetine sunuyoruz. Microsoft Office 365 sayesinde işletmeler dünyanın herhangi bir yerinde, aradıkları herhangi bir dokümana cep telefonları üzerinden erişebiliyor, dosyalarını yeniden düzenleyip bilgisayar başına geçmeden de oluşturabiliyor. Böylelikle ofis dışı verimliklerini artırıp müşterileriyle çok daha etkili bir iletişim zemini kurabiliyor” diyor.

Ölçeklenebilir santral altyapısı

Türk Telekom da KOBİ’lere ses, data ve geniş bant hizmetleri başta olmak üzere birçok çözümüyle destek sağlıyor. Örneğin, bulut bilişim teknolojisiyle oluşturduğu tüm iş çözümleri BuluTT çatısı altında bir araya getirildi. BuluTT Konferans, BuluTT Akademi, BuluTT Göz ve BuluTT Ölçüm servisleri kurumların bakım, onarım, yazılım güncelleme gibi düzenli maliyetlerini azaltıyor ya da ortadan kaldırıyor. KOBİ Satış Direktörü, Türk Telekom Esra Şimşek, şunları söylüyor:

“KOBİ’lere sunduğumuz en önemli çözümlerden biri olan BuluTT Depo servisi ile müşterilerimize verilerini istedikleri yerden ulaşabilecekleri şekilde ve güvenli bir biçimde depolama şansı sağlıyoruz. Türk Telekom Veri Merkezi’nde depolanan verilere kısa bir sürede 400’ün üzerinde bulut çözümü vasıtasıyla erişmek mümkün oluyor. Ayrıca KOBİ’ler BuluTT Göz ve BuluTT Ölçüm paketleri ile işyerlerini istediği yerden, istediği zamanda görüntüleyebiliyor, ortam sıcaklığını nem durumuna kadar görebiliyor ve anlık olarak takip edebiliyorlar. Sanal Santral uygulamamızla, ilk yatırım maliyetlerini düşürerek ölçeklenebilir bir santral altyapısına kavuşmalarını sağlıyoruz.”

Mobil bulut baskı

Samsung da ‘Yeni iş Deneyimi’ vizyonuyla güvenli iletişimden akıllı baskı sistemlerine, endüstriyel görüntüleme teknolojilerinden, mobil cihazlar ve tabletlere kadar KOBİ’lerin BT alanındaki ihtiyaçlarını farklı birçok alanda çözümler sunuyor.

Samsung KNOX platformuyla uyumlu, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip Samsung Clo-ud Print, tam kapsamlı, kullanımı kolay mobil bulut baskı olanakları sağlıyor. KNOX cihazları olmayan mobil yazıcı kullanıcılarının içerikleri ise veri şifreleme ile güvenlik altına alınıyor. Kullanıcılar, yazdırılacak bir dokümanı paylaşmak için paylaşacakları kişinin akıllı telefonlarındaki kayıtlı telefon numaralarını kullanarak, diğer kullanıcıları otomatik olarak paylaşım listesine ekleyebiliyor. NFC sayesinde akıllı telefonlar, birkaç dokunuşla 20 adede kadar yazıcıya bağlanabiliyor.

Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, “Kurumsal çözümlerimiz eğitim, perakende, sağlık, konaklama ve ağırlama ile lojistik ve ulaşım sektörleri başta olmak üzere birbirinden farklı ve çok sayıda sektörde kullanılabiliyor” diyor.

Startup Focus Programı

Küresel SAP Innovation Çenter ağının bir parçası olan SAP Development Çenter Turkey, Türkiye’deki girişimciliği ve inovasyonu destekleme stratejisinin bir parçası olarak SAP ino-vasyon Merkezi, Startup Focus Programı ile Türkiye’deki girişimlerin gelişimine fayda sağlamayı hedefliyor. Big data ve analiz ürünleri geliştiren girişimciler için geliştirilen Startup Focus programının temel hedefi, inovasyonu teşvik ederek Türkiye ve bölgedeki ekosisteme değer katmak. Bugüne kadar bin 500’den fazla girişimi destekleyen Startup Focus Programı, çözümlerini SAP HANA’ya en iyi uygulayan K0-Bi ve girişimcileri belirleyerek onların global piyasada yer almalarına destek oluyor. Program seçilen şirketlerin çözümlerini SAP HANA’ya taşıyarak dünya piyasalarına açılmalarına ve 225 binden fazla müşteriden oluşan ağına ulaşma imkanı sağlıyor. SAP Development Çenter Turkey Genel Müdürü Cafer Tosun, “Trendbox, KURBI ve Sentio Sport Analytics SAPHANA’nın verinin derinlik, genişlik, hız, etkileşim ve basitlikten oluşan 5 boyutunu aynı anda sağlayan tek çözümünü kullanma fırsatı bulan girişimcilerden sadece bir kaçı” diyor.

Çözümlerini SAP HANA’ya taşıma imkanı bulan katılımcılar 20 bin Euro değerindeki SAP HANA Sertifikasyonu’nu ücretsiz kullanma imkanı bulurken, hana platformuna da ücretsiz erişim elde ediyor. HANA Real Time Fonu ve SAP Ventures da gelecek vaat eden projelere fon üzerinden yatırım yapma fırsatı sunuyor.

Restoranları izleyecek

Yemeksepeti restoranların işlerini geliştirmelerini sağlamak için, elindeki kullanım verilerini doğru şekilde okuyarak, onlara büyüme stratejileri konusunda destek sağlıyor. Bir restorana ait gelen kullanıcı talepleri ve istekleri daha rakamsal örneklerle tutularak iyi gidişatları veya kötü gidişatları tespit edip yorumları paylaşıyor. Örneğin kendilerinde olmayan bir bölgeden talep alıyorlarsa bunu iletip bölge ekletip işlerini büyütüyor ya da ürün ve servis bazlı sorunlar konusunda bilgilendirip müşteri memnuniyetlerini arttırmalarını sağlıyor. Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin, “Burada amacımız o restorana ait gelen operasyonel kullanıcı bildirimlerini sınıflandırarak, ilgili restoranın daha iyi servis verir hale gelmesini sağlamak” diyor. Raporlama ve geri bildirim yaptıklarını söyleyen Erçin, şunları ekliyor:


“Bu yıl içerisinde hayata geçireceğimiz bir portal projemiz var. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde, restoranlar gidişatlarını daha rahat biçimde görebilecek, neyi iyi yapıp neyi yanlış yaptığını net şekilde izleyebilecekler.’’

Her şirkete mobil uygulama

Hitay Yatırım Holding bünyesinde çalışmalarını yürüten 2Nokta’nın faaliyetlerinin odağında KOBİ’ler bulunuyor. 2Nokta, perakende sektörüne yönelik barkod/karekod ile entegre olabilen çözümleri, katma değerli hizmetleri ve bankacılık uygulamalarını güvenli ödeme terminalleri üzerinde buluşturan, donanım, yazılım ve işletim platformu sağlayıcısı. Sunduğu çözümlerin merkezinde POS cihazları bulunuyor.

EsnafPOS uygulamasıyla, esnafın teknolojiyi kullanarak hem daha verimli olmasını hem de ek gelir elde etmesini sağlıyor. Bakkal, market ve büfeler, markalar ve dağıtımcılar ile EsnafPOS üzerinden doğrudan irtibat kurabiliyor ve bu sayede stoklarını güncel tutabiliyorlar. 2Nokta Genel Müdürü Sinem Kır, şunlar söylüyor:

“Yakın bir dönemde sunacağımız mobil uygulama ile de işletmelerin doğrudan kendi mobil uygulamalarına sahip olmalarını, böylece kendi kampanyalarını oluşturmalarını, daha çok müşteriye ulaşmalarını sağlayacağız. Mobil uygulama yapmanın maliyetli olduğu düşünülür, ancak biz yeni projemizde bu anlayışı ortadan kaldıracağız.” .

Teknoser, KOBİ’ler için veri depolamadan sunucu konsolidasyonundan bulut teknoloji çözümlerine, iş sürekliliğinden felaket önleme ve veri güvenliği, netvvork çözümleri ile merkezi ve bağlı ünitelerin bakım/onarım hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede çözümler sunuyor.

Bunun yanı sıra, netvvorking tarafında tümleşik iletişim çözümleri başlığı altında topladığı uzak alan iletişim ağları, İP üzerinden ses ve görüntülü iletişim, doküman paylaşımı çözümleri KOBİ’ler için kısa zamanda yatırım geri dönüşümü olan projeler olarak öne çıkıyor. Bu projeler KOBİ’lere, lojistik ve seyahat giderleri anlamında ciddi tasarruflar sağladığı gibi, iş sürekliliği ve verimlilik anlamında rakiplerinden birkaç adım öne çıkmalarına katkı sağlıyor.

Teknoser Genel Müdürü Bülent Tellioğlu, “Müşterimizin ilk olarak ihtiyaçlarını tespit ediyor, daha sonra İT altyapıları için marka bağımsız analizler yapıp, analiz sonrası çıkan sonuçları müşterilerimizle paylaşarak ürünleri birlikte belirliyoruz. Bu şekilde çalışmak, maliyet tasarrufundan verimlik artışına kadar birçok avantajı da beraberinde getiriyor” diyor.

e-Dönüşüm çözümleri

FİT Solutions’ın, e-Dönüşüm çözümleri kapsamında sunduğu ürünlerinin tümünü KOBİ’ler de kullanabiliyor. Bunlar, fatura, e-def-ter, e-irsaliye, e-arşiv, e-mutabakat, e-bilet, e-imza ve KEP uygulamalarını kapsıyor. Sundukları e-Dönüşüm çözümlerinin şirketlerin iş verimliliğini artırdığını ifade eden FİT Solutions CTO’su Koray Gültekin Bahar, işgücü, basım, arşivleme, kargo, ulaşım ve noter onay maliyetlerini düşürüyor ve denetim kolaylığı sağladıklarına da dikkat çekiyor.

Bahar, “Birim başı ortalama 6 TL olan kağıt fatura maliyetleri, 2 kuruşa kadar düşüyor. e-Defter çözümü ise şirketlerin tasdik maliyetlerini yüzde 60’a kadar düşürüyor. KOBİ’lere ayda 8 bin TL’ye kadar tasarruf sağlıyor. e-Ar-şiv uygulaması ile de çok sayıda belge arşiv imzası ile imzalanarak 10 yıl boyunca zahmetsizce ve düşük maliyetle saklanabiliyor ve ibraz edilebiliyor. e-Bilet çözümü ise firmaların hem hizmet kalitesini artırıyor, hem de yüzde 50’ye kadar tasarruf etmesini sağlıyor” diyor.

Online video platformu

OKI Türkiye kurumlara ve kişilere, siyah/beyaz (Mono), renkli, nokta vuruşlu (SIDM), çok fonksiyonlu (MFP) POS- etiket ve Graphic Arts (Grafik Sanatlar) yazıcıları ile faks cihazları ve çözümleri sunuyor. OKl’nin yeni akıllı çok fonksiyonlu seris ile KOBİ’lerin belge yönetimi, baskı, tarama, kopyalama, fotokopi çözümleri sağladıklarını belirten OKI Türkiye Genel Müdürü Lusi Adut, OKI yazıcıların günlük maliyetleri düşürürken çevre üzerindeki etkileri azaltan birçok özelliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor. Cihaz kullanımda olmadığında uyku moduna giren ve baskı talebinde bulunulduğunda cihazı açan derin uyku özelliği enerji tasarrufu sağlıyor. Kağıdı çift taraflı kullanma özelliği ise kağıttan tasarruf edilmesine olanak tanıyor. Adut, “OKI yazıcıların bir başka özelliği de uzun ömürleridir. OKI yazıcılara 25 yıl önce LED teknolojisini uygulayan ilk şirkettir. LED teknolojisi ile geliştirilen, daha az hareketli parçaya ihtiyaç duyan OKI ürünleri uzun ömürlüdür” diyor.

Küresel çapta streaming (veri akışı) ve bulut bilişim çözümleri sunan Medianova, KOBİ’lere statik ve dinamik içerik hızlandırma, kurumsal video platformu, online video platformu, internet canlı yayını, bulut depolama ve sanal sunucu gibi farklı başlıklar altında ürün ve çözümler sunuyor. Medianova’nın anahtar teslim internet canlı yayın platformu Yayın-matik, dinamik site hızlandırma platformu Ak-sela ve kurumsal video platformu Enterprise Video gibi yenilikçi çözümleri bulunuyor. Me-dianova CEO’su Serkan Sevim, Türkiye’nin internet trafiğinin yüzde 5’inden fazlası, çevrimiçi video trafiğinin ise yüzde 50’si Medianova platformları üzerinde çalıştığını söylüyor.

KOBİ özelinde Online Video Platformu MN360 ve web sitelerini hızlı açılmasını sağlayan Aksela Platformu olmak üzere iki ürün bulunuyor. MN360 sayesinde, web sitesine entegre edilen kurum videoları Web’den, mobil-den, smart TV’lerden sorunsuz izlenebiliyor. Her türlü raporlama ve geri dönüş bildirimi de içerik bazında alınabiliyor. Bayi eğitimleri, müşteri ve çalışan eğitimleri, konferans canlı yayınları bu platform üzerinden yapılarak 7/24 iletişim sağlanabiliyor. Aksela ise kurumun web sitesinin mobil ve web üzerinden son kullanıcıya ortalama yüzde 40 daha hızlı ulaşmasını sağlıyor. Sevim, “Hızlı açılan bir web sitesi çok daha memnun bir müşteri ve e-ticarette yüzde 2 civarında daha çok satış anlamına geliyor” diyor.

Yeni Wifi hizmeti getiriyor

Layer Sistem’in de KOBİ’lere yönelik web barındırma, cloud server sistemleri ve yazılım hizmetleri mevcut. Bunların yanı sıra mevcut yapıların iyileştirilmesi ve geliştirilmesi anlamında danışmanlık hizmetleri sunuyor. Şirketin tüm sektörden KOBİ’ler için web site yazılımı ve cloud server barındırma çözümleri mevcut. Veri yedekleme, minimum donanım ihtiyacıyla maksimum performans sağlama, özel yazılım çözümleri sunmak gibi avantajlar sunduklarını söyleyen Layer Sistem CEO’su Burak Tuvay ayrıca Layer Cloud hizmetleriyle de maliyeti yüksek donanım ihtiyaçlarını da giderdiklerini belirtiyor. Layer Cloud ile fiziksel olarak sağlanan donanımlara nazaran müşterilere ortalama olarak yüzde 25 oranında bir tasarruf sağladıklarını ifade eden Tuvay, şöyle devam ediyor:

“Bu yıl gerçekleştirdiğimiz yeni bir projemiz mevcut. Layer Wifi hizmeti. Bu hizmetimizin hali hazırda tam anlamıyla bir muadili bulunmuyor. 6 bin 551 numaralı yasa ile getirilen düzenlemede halka açık şekilde sağlanan internet hizmetlerinde loğlama (giriş yapma) zorunluluğu getirildi. Biz tüm sektörlerde müşterilerine ücretli veya ücretsiz internet kullandıran firmalara sunacağımız yazılım ile hem yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlıyor, hem de müşterilerine sunacakları özel reklam ve pazarlama kampanyaları düzenlemelerine olanak tanıyoruz. Bu projemiz şuan birkaç farklı noktada demo sürecinde, ağustos-eylül döneminde satışa çıkarmayı hedefliyoruz.”

Yeni nesil yazar kasa

Verifone Türkiye, KOBİ’lerin ve özellikle de perakende sektörünün ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştiriyor. Son olarak VPlatform çözümünü geliştirdi. Bakkaldan kuruyemişçiye, ayakkabıdan tekstile pek çok alanda esnafın hayatını kolaylaştıran VPlatform, işletmelerin zaman ve kazanç elde etmelerine olanak sağlıyor. Tüm POS’larda ve yazar kasa POS’larda kullanılabilen VPlatform, mağazalardaki kasa bilgileri ile merkezdeki muhasebe bilgilerini entegre edip, zincir mağazaların anlık raporlama takibi yapabilmelerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra, VPlatform’un ‘Pay+’ programı, çalışılan tüm banka uygulamalarını tek cihazda toplamayı mümkün hale getiriyor. Böylelikle ‘Loyalty+’ programıyla ayrıntılı raporlama alınabiliyor, detaylı kampanya tanımlanabiliyor ve müşteriye hizmet verme hızında artış sağlanabiliyor. Verifone Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, “Geçtiğimiz yıl 200 bin adedi geçen yazar kasa POS pazarında yüzde 30’un üzerinde pazar payına ulaştık. Şu anda sahada kurulu ve çalışan 65 bin civarında cihazımız var. Verifone olarak yeni nesil yazar kasamızı yaz ayları içerisinde piyasaya sunmayı planlıyoruz. İşletme sahiplerinin işini kolaylaştıracak, pek çok işlemi bir arada yapabilecek ve ekstra kazanç imkanları sağlayacak. Teknolojisi yeni nesil bütün ödeme yöntemlerine uygun olan cihazımız temassız bütün ödeme yöntemlerini de kabul edebilecek” diyor.

Felaket kurtarma hizmeti

Proline da KOBİ’lere yönelik bulut bilişim hizmeti sunan bir şirket. Sunucu/depolama adedi, istenilen performans, yedeklilik türü ve güvenlik seviyesi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak hizmetleri tasarlıyor ve anahtar teslim çözümler sunuyor. Müşterilerin çözüm talebini analiz ederken uygun ürün bulunması, ürünün konfigüre edilmesi, fiyatlandırması, veri merkezi içerisinde yerleşimin yapılması, ürünün veri merkezi içine fiziksel montajı, kurulumun tamamlanması, gerekli eğitimlerin verilmesi ve tesliminin yapılması ve destek hizmeti verilmesi aşamalarını gerçekleştiriyor. Proline Satış Direktörü Bilginç Işık, “Son dönemde özellikle KOBİ’lere yönelik olarak hyper converged mimaride çalışan bir ürünü pozis-yonlamaya başladık. Bu ürün ile hedefimiz, geleneksel sunucu ve depolama ürünlerini soft-ware destekli tek bir kutuda toplayarak kullanımı çok basit, fiziksel karmaşıklığı ortadan kaldıran, veri merkezlerinde daha az yer kaplayan, kendi yedeklemesini alan ve üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymadan verilerinizi uzak ofisinize gönderebileceğiniz bir platform sunuyoruz” diyor.

KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik daha düşük maliyetli sanallaştırma çözümleri sunan VMvvare, kendi lokasyonlarında hiçbir yatırım yapmaksızın, VMvvare’in hibrit bulut servisi üzerinde iş yüklerini çalıştırmalarına olanak sağlıyor. VMvvare Türkiye Sistem Mühendisi Takım Lideri Bünyamin Özyaşar, “Son yıllarda verinin gittikçe önem kazanmasıyla KOBİ’ler de veriye erişiminin devamlılığını sağlamak adına Felaket Kurtarma çözümlerine yatırım yapmaya başladılar. Ancak zamanın çok büyük bölümünde atıl olacak veri merkezleri yüksek maliyet anlamına geliyor. Bu nedenle biz de VMvvare olarak DRaaS (Felaket Kurtarma Hizmeti) çözümleri sunarak KOBİ’lerin ilk yatırım maliyeti olmaksızın verilerini yedekleyebileceği ve felaket anında saatler seviyesinde hizmete devam edebilecekleri bir yapı sunuyoruz” şeklinde konuşuyor.

Hazır e-öğrenme içerikleri sunan Enocta, firmaların kurumsal yatırımlarının dönüşünü sağlayan eğitimler sunuyor. Bunlar KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre, sektör, pozisyon, yetkinlik ve konu bazlı olabiliyor. KOBİ Çalışanları için Başucu Yetkinlikleri adlı koleksiyon, KOBİler-de değişik görevlerde çalışan kişilerin ihtiyaç duyabileceği yetkinlik gelişimini sağlayacak konuları bir araya getiriyor. KOBİ Çalışanları için Teknik Donanım adlı bir başka koleksiyon ise KOBl’lerde değişik görevlerde çalışan kişilerin ihtiyaç duyabileceği temel finans ve hukuk, günlük İngilizce, bilgisayar kullanımı ve bilişim teknolojileri konulu eğitimleri içeriyor. KOBİ Çalışanları için Satışta Başarı adındaki diğer koleksiyonda, KOBİ’lerde satış alanında çalışan kişilerin ihtiyaç duyabileceği temel satış becerilerini tüm satış süreçlerini irdeleyerek, yetişkin eğitiminde kullanılan çok farklı yöntemlerle KOBİ’lere sunuluyor.

Enocta Genel Müdürü Tijen Armağan, “KOBİ’lerin e-öğrenmeye ilgisi oldukça yüksek. Çünkü KOBİ’ler, kurumsallaşma adımlarıyla birlikte insan kaynaklarına yatırım yapmak isteyen, insan kaynağının niteliğini artırmak isteyen kurumlar. Özellikle birden fazla lokasyonda tesisi bulunan kurumlarda herkesin aynı eğitimleri almasına imkân yaratarak eğitim standardizasyonu sağlamak istiyorlar ve tüm çalışanlara fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyorlar” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu