Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kişiye özel üretim dönemi başladı

DEVRİMİN ayak sesleri duyuluyor. Ürünlerde kişiselleşme yaygınlaşıyor. Kozmetikteki örneklerinin yanı sıra ilaçta da artık buna rastlanıyor. Sanayi 3D baskı ile bunu başka bir boyuta taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Henkel’in Düsseldorf daki inovasyon laboratuvarlarını ziyaret etme fırsatı buldum. Geleceğin tüketim şifrelerinin oluşturulduğu bu laboratuvar-larm adı Light House, güzellik ve bakım ürünlerine ait bir merkez. Sanayi ürünlerinin merkezi ayrı bölümlerden oluşuyor. Orada 3D baskının artık bir demo olmaktan çıkıp, kişiler ve endüstri için bir üretim biçimi haline gelmeye başladığını gördük. Bu iki dinamik üretimin hem kişisel hem de kurum tarafında kişiye ve kuruma özel hale geldiğini ortaya koyuyor. Büyük bir devrimin ayak izleri duyuluyor.

BU ŞAMPUAN SADECE SİZE ÖZEL

ABD’nin Las Vegas kentinde tanıtımı yapılan ve orada yenilikçilik ödülünü alan yeni bir çözüm bu devrimi çok güzel anlatıyor. Kuaförler için tasarlanan, kişiye özel şampuan makinesi…

Evet, yanlış duymadınız. Bu cihaz kişiye özel şampuan üretiyor. Öncelikle bir yazılım ara yüzü üzerinden saç analizi yapılıyor. Bir tür dedektör ya da analizatör ile saçlarınız ölçülüyor. Ölçümün analizi kısa bir sürede yazılım ve cihaz vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Bu arada saçınızla ilgili gözlemleriniz ve istediğiniz şampuan kokusu gibi tercihleriniz makineye giriliyor.

Bundan sonrası makineye kalmış. Mevcut karışımlardan size özel şampuan 3-5 dakika içinde, üstelik barkoduyla birlikte size sunuyor. Bu barkod ile aynısından her zaman yaptırabiliyorsunuz. Bu sunumu yapan Dr. Nils Daecke bugün dünyanın pek çok yerinde bu makinelerin kuaförlere kurulmaya başlandığını söylüyor. Yani fantezi değil. Buyurun, yeni dünyanın kapılarına!..

Gelecek için bir not

Trendleri yazıyor ve buraya bazı notlar düşüyoruz. Bazı gelecek tahminleriyle ilgili şeyleri size hatırlamak için bir tahminden bahsedeyim. Bir çalışmaya göre, 2025 yılma gelindiğinde S&P şirketlerinin yüzde 75’i kapanmış olacak. Onların yerine alacak şirketlerin yüzde 50’si ise henüz doğmadı. Bunun en büyük sebebi yapay zekanın ve diğer teknolojik gelişmelerin yarattığı geometrik değişim olacak. Bu bilgi ışığında aşağıdaki ana trendleri daha dikkatli okumamız gerektiği ortaya çıkıyor.

ÖZEL SEKTÖR MODELİ

Tüm trendler ışığında ve değişimlere baktığımızda bunların yönetilmesinin önemi gelecek için çok daha iyi görünüyor. Dünya geleceği yönetmek için yeni yönetim modelleri üzerinde çalışıyor. Bunu özellikle şirketlerde yapmaya, yeni bir değişim kültürü yaratmaya çalışıyor. Aynı durum ülkeler arası rekabet ve devlet yönetiminde de var. Kısacası devletler de bir şirket gibi rekabete hazırlanmak zorunda. Türkiye’nin yeni bir yönetim modeline geçtiği bu dönemde, bunları akılda tutmak gerekiyor.

Hazır 3D kimyasalları

Normal yazıcılara nasıl mürekkep kartuşu yükleyip çıktı alıyorsunuz, Henkel laboratuarlarındaki 3D yazıcıların hazır kimyasalları da artık öyle üretilip satılır hale gelmiş. Bu konuda şirketin çalışmalarını anlatan Henkel’in İnovasyon ve Yeni İş geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mıeha Todd 3D yazıcılarda 5-6 yıllık bir kayıp olduğundan bahsediyor. Gecikme kalite sorunundan kaynaklanıyor. Aslında parçalar mükemmel biçimde yapılıyordu. Örneğin Henkel parçaları artık kendi üretim hatları, için 3D yazıcılardan alıyor.

Ama ilk başta parça mükemmel görünse de uygulamada dayanıklılık düşük kalıyordu. Örneğin ısınmı karşısında deforme oluyordu. Bugün gelinen aşama da bu sorun çözülmüş görünüyor. Artık demo yada örnek versiyonlar değil tamamen kullanılabilir endüstri ürünleri üretiliyor, üstelik bunların şoyle bir avantajı var; parçanın tasarımını, istediğiniz gibi değiştiriyorsunuz. Verim almazsanız bir daha yapa bilirsiniz ve bunu çok daha düşük maliyetle, kalıp zorunluluğu olmadan yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu