Haberler

Kiralık Kasa Fiyatları ve Seçenekleri

Bankaların kiralık kasalarına ilgi çok yoğun. Özellikle büyük şehirlerin lüks semtlerinde kiralık kasa bulmak neredeyse imkansız. Robot ve özel ebatlı kasa seçenekleri dikkat çekiyor…

“HIRSIZA kilit dayanmaz” diyenler çareyi bankaların kiralık kasalarında buldu. Ne var ki, son yıllarda artan talep yüzünden büyük şehirlerin belli bölgelerinde kiralık kasa bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Özellikle gelir düzeyi yüksek semtlerdeki şubelerde kasa talebini karşılayamadıklarını belirten bankacılar, buna karşın neredeyse tüm Türkiye’ye yayılmış şubelerinde kiralık kasa hizmeti verdiklerini söylüyorlar.

Kiralık kasalar ise hem düşük ücretli olması, hem de karmaşık bir prosedürü bulunmaması sayesinde, evinde ziynet, altın, tapu, çek, senet, değerli evrak, değerli eşya tutmak istemeyenlerden çok talep görüyor. Şayet bir bankadan kasa kiralamak isterseniz genelde o bankada hesabınızın bulunması yeterli oluyor. Ayrıca tüm bankalar kasayı kiralarken bir kereye mahsus yaklaşık bir yıllık kira bedeline yakın depozit talep ediyor. Ancak hemen belirtelim bu depozit kiralama sona erdiğinde şayet bankaya borcunuz yoksa iade ediliyor. Şunu da vurgulamakta fayda var… Şayet gittiğiniz banka şubesinde kiralık kasa yoksa şube yetkilileri, yakın bölgelerdeki, şubelerini arayarak adınıza kiralık kasa temin ediyor.

DEPOZİTOSU 200 TL

Kasalarla ilgili son bir bilgi daha verelim… Tüm bankalar şubelerinde genelde küçük, orta ve büyük boy olmak üzere üç çeşit kasa bulunduruyor. Fiyatlar ise doğal olarak boyutlarına göre değişiyor. Örneğin, küçük boy kasayı bir yıllığına 269 TL’ye kiralayan Akbank, orta boy kasa için 339 TL, büyük kasa içinse 477 TL talep ediyor. Sadece bir kez alman depozit ise her kasa boyutu için 200 TL. Benzer durum diğer bankalar için de geçerli.

ROBOT KASASI OLAN VAR

Şubelerinde üç farklı boyut kasa bulunduran Garanti Bankası ise büyük boy kasaları yıllık 545 ile 595 TL arasında kiralıyor. Banka küçük boy kasalar için 380-415 TL, orta boy kasalar içinse 435-464 TL fiyat talep ediyor. Aynı boydaki kasalar için uygulanan fiyat farkı ise ödeme şeklinden kaynaklanıyor. Kasaların ilk fiyatı kredi kartı ile ödeyenlere, İkincisi ise hesaptan ödeme yapanlara uygulanıyor.

îş Bankası küçük kasa kiralayanlardan yıllık 420 TL, orta boy kasa kiralayanlardan 500 TL, büyük kasa kiralayanlardan ise 680 TL kira bedeli talep ediyor. Tüm boy kasalar için bir kereye mahsus depozito ücreti olarak 250 TL tahsil ediliyor. Bankanın sadece İstanbul şubesinde ise robot kasa uygulaması var. 2018 yılına ilişkin bankanın robot kasa yıllık kira ücreti ise küçük ebat için 840 TL, orta ebat için 1.000 TL, büyük ebat içinse 1.360 TL.

Yapı Kredi müşterilerinden yıllık kira ücreti kadar depozito talep ediyor. Buna göre banka büyük boy kasa kiralayanlardan 440 TL yıllık kira, 440 TL depozit alırken, orta boy kasa kiralayanlardan 330 TL kira ve aynı tutarda depozit, küçük boy kasa kiralayanlardan ise 245 TL depozit artı kira ücreti tahsil ediyor.

ÖZEL BOY KASA SEÇENEĞİ

Ziraat Bankası müşterilerinden bir yıllık kira ücreti kadar depozit alıyor. Buna göre Ziraat Bankası’ndan büyük boy kasa kiralayanlar 485 TL kira ve aynı tutarda depozit öderken, orta boy için bu tutar 385’cr TL, küçük boy kasalar içinse 300’er TL olarak talep ediliyor. Ziraat Bankası’nda ayrıca özel boy kasa da var. Bu kasanın ücreti ise 540 TL.

HSBC her boyuttaki kiralık kasaları için 400 TL depozit ücreti talep ediyor. Banka yıllık kira ücreti içinse küçük kasalar için 305 TL, orta boy için 362 TL, büyük kasalar içinse 494 TL ücret alıyor. Bunun dışında Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) olarak yüzde 5, BSİV (KKTC’li müşteriler için) olarak yüzde 3 vergi de talep ediyor.

ING Bank üç farklı boydaki kasalarını müşterilerinin talebine göre bir ay, üç ay, altı ay, dokuz ay ve bir yıl vade ile kiralıyor.

Kasa kiralanırken bir kereye mahsus müşterilerinden 475 TL talep eden banka, örneğin bir yıl kiralama yapmak isteyen müşterilerinden büyük boy kasa için 475 TL, orta boy için 400 TL, küçük boyu içinse 325 TL kira bedeli tahsil ediyor.

Denizbank tüm boyuttaki kasaları için bir kereye mahsus 300 TL depozito ücreti alıyor.

Banka bunun dışında yıllık ücret olarak küçük kasalar için 300 TL, orta boy kasalar için 365 TL, büyük kasalar içinse 420 TL talep ediyor.

İstanbul’un en prestijli lokasyonlarından birinde yer alan Nişantaşı şubesinde TurkishBank VK1 de,hizmete açılan 7 gün 24 saat “kiralık kasa” deneyimi, müşterilerini aynı zamanda sanat eserleriyle buluşturuyor.

Son teknoloji kullanılarak tasarlanan yeni “kiralık kasa” deneyimi,  müşterilere 7 gün 24 saat sakladıkları değerlere güvenle ulaşma imkanı sağlıyor.

YÜZDE 50 İNDİRİM YAPIYOR

QNB Finansbank, hali hazırda kiralık kasası bulunmayan müşterilerinin kasa kiralaması durumunda yüzde 50 indirim yapıyor. Her boy kasayı bu kampanyaya dahil eden banka yüzde 50’lik indirimi hem yıllık aidat, hem de depozito ücretine uyguluyor. Sadece yıllık bazda kasa kiralaması yapan QNB Finansbank Xclusive Bankacılık üyelerine ise ilk iki ay ücretsiz geri kalan aylarda yüzde 25 indirim imkanı sunuyor. Bankanın bugün uyguladığı tabela fiyatına göreyse küçük kasalar 330 TL, orta büyüklükte kasalar 385 TL, büyük kasalar ise 495 TL yıllık kira ücretine tabii. Kasaların depozit ücretleri ise sırasıyla 220, 275 ve 330 TL.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) müşterilerinden tüm ebatlardaki kasalar için 225 TL depozito ücreti talep ediyor. Kasaların BSMV hariç yıllık aidatları ise küçükler için 270 TL, orta ebattakiler için 330 TL, büyükler içinse 420 TL olarak uygulanıyor. Banka bu belirlenen tutarlara yüzde 5 BSMV ilave ediyor.

Enis KURTOĞLU / QNB Finansbank Bireysel ve Öze Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
“Her ilde kasamız var”

Yüksek gelir segmentindeki müşterilerimizin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde sezondan bağımsız olarak kiralık kasa talepleri yüksek oluyor. Ancak yaz aylarına girişle birlikte tatil döneminin ve evlilik sezonunun başlaması nedeniyle müşterilerimizin kiralık kasa talebinde artış olduğunu gözlemliyoruz. İstanbul, Ankara ve Ege Bölgesi’nde kiralık kasaların yoğunluğu diğer bölgelere göre daha fazla. Etiler, Bebek gibi ağırlıklı yüksek gelir müşterilerinin bulunduğu semtlerde ise kiralık kasaların doluluk oranları yüksek seviyelerde seyrediyor. Yoğunluk nedeniyle bazı lokasyonlarımızda kiralık kasa talebini karşılayamadığımız dönemler de oluyor. Kasalarımızı genelde şubelerimizin boyutlarına ve tipine göre konumlandırıyoruz. Türkiye çapında şubemizin bulunduğu her ilde kiralık kasa hizmeti veriyoruz. Yaklaşık 542 şubemizin 510’unda kiralık kasamız var. Şubelerimiz arasında en çok talep; İstanbul, Ankara ve İzmir’deki müşterilerimizden geliyor.

Müşterilerimizin ilgili şubece tanınması ve güvenilir müşteri olması dikkate alınarak kiralık kasa tahsisi yapıyoruz. Kasa tahsisi yapılacak müşterilerimizin bankamızda en az bir adet aktif vadesiz hesabının bulunması gerekiyor. Mevcut durumda küçük boy kiralık kasa yıllık aidatı 330 TL, orta boy 385 TL, büyük boy 495 TL. Aidata ek olarak ilk kasa kiralandığında ileride kasa kullanımı bittiğinde iade edilmek üzere bir defaya mahsus küçük boy kasa için 220 TL, orta boy için 275 TL, büyük boy için 330 TL depozito ücreti alınıyor.

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu