Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kaşıkçı cinayeti teknolojiye yatırımı etkiler mi?

Washington Post’ta çalışan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümü, Riyad yönetiminin başta ABD ile olmak üzere pek çok ülkeyle uluslararası ve ticari ilişkilerini etkiledi. Son olarak Suudi Arabistan’ın bazı ülkelerde yapay zeka dahil teknolojiye yaptığı yatırımlar da tekrar masaya yatırılmış görünüyor.

ABD merkezli Associated Press‘in (AP) yaptığı bir araştırmaya göre, ABD’deki üniversite ve fakülteler son 10 yılda Suudi hükümetinden 350 milyon dolar yatırım aldı. Bu üniversiteler arasında, yakında dünyanın ilk yapay zeka fakültesini kuracağını açıklayan MIT de var. Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’dan 2 milyon dolar bağış alan MIT, ekim ayı sonunda yaptığı açıklamada Kaşıkçı’nın ölümünün ardından Suudi Arabistan ile işbirliklerinin hemen ve itinayla tekrardan değerlendirileceğini bildirdi. AP, MIT’nin uzun süredir Suudi Arabistan ile çeşitli projeler üzerinde birlikte çalıştığını belirtirken, Aramco’nun mart ayında üniversiteye yenilenebilir enerji ve yapay zeka konularında  araştırma yapmak için 25 milyon dolar bağışta bulunmayı taahhüt ettiğini bildirdi.

Ürettiği sosyal robot Pepper ile ünlenen Japonya’daki Softbank Grup’tan da Kaşıkçı olayının ardından bir açıklama geldi. Softbank CEO’su Masayoshi Son, Suudi Arabistan’ın yaklaşık yüzde 50’sini üstlendiği 2016’da kurulan Vision Fund isimli 100 milyar dolarlık projeyle ilgili olarak, Kaşıkçı’nın ölümünün üzücü olduğunu, ancak Softbank’in bu işe sırtını dönmeyeceğini söyledi. Vision Fund projesi, güneş enerjisi ve yapay zeka gibi alanlarda pek çok şirkete yatırım yapmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu