Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İt dalaşında insanı yendi

Şimdiye kadar yapay zekanın satrançta ve en karmaşık video oyunlarında bile insanı yendiğine şahit olduk. Ancak bu kez ALPHA ismi verilen bir yazılım, ABD Hava Kuvvetlerinden Albay Gene Lee’yi it dalaşında yenerek savunma alanında da 1-0 öne geçti. ALPHA ve Lee’nin kıyasıya ve saatler süren simülasyon mücadelesinde, Lee bir kez bile yapay zekayı yenemedi.

Lee’nin yıllardır yapay zeka teknolojileriyle hem pilot ve de komutan olarak test edilmesine rağmen, her it dalaşında ALPHA galip çıktı. ALPHA’yı geliştiren yapay zeka ve danışmanlığı şirketi Psibernetix, yazılımın bir insanın gözünü kırpmasından 250 kat daha hızlı bir şekilde en iyi manevraları yaparak en karmaşık kararlan alabildiğini bildirdi. ALPHA’ya karşı yenilgisiyle ilgili konuşan Albay Gene Lee, “ALPHA’nın bilinçli ve hızlı tepki vermesi benim için çok şaşırtıcıydı. Sanki benim amacımın ne olduğunu biliyor, uçuş ve füze atışı sırasında yaptığım hareketlere anında cevap veriyordu. Benim ona karşı hamle yaptığımda beni nasıl yeneceğini biliyordu. Savunma ve saldırı eylemlerine anında geçiş yaparak tam da olması gerekeni yapıyordu” yorumunu yaptı.

Lee, ALPHA’nın şimdiye kadar gördüğü en agresif, tepkisel, dinamik ve güvenilir yapay zeka teknolojisi olduğunu da sözlerine ekledi. ALPHA’nın askeri amaçlı simülasyonlar için geliştirildiğini belirten Psibernetix’in kurucusu, Cincinnati Üniversitesi’nden Nick Ernest ise, yazılımın bir insan gibi sorun çözmek üzere geliştirildiğini, ALPHA’nın en yüksek hızda bile en karmaşık kararları verebileceğini söylüyor. ALPHA, geleneksel makine öğrenimi teknikleri yerine, sorun çözümünde gerçek zamanlı tehlikeden kaçma, potansiyel ateş hattı oluşturma konularında daha esnek ve dinamik olunmasını sağlayan genetik tutarsız mantık sistemleriyle eğitilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu