Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İşte karsınızda Apple (II) kol saati

ŞİMDİ: AKILLI KOL SAATİ

Apple VVatch duyurulduğunda tasarımcı DJ Harrigan herkes gibi gidip sıraya girmektense kendine 1977 model Apple II bilgisayarının giyilebilir bir versiyonunu yaptı. “Apple tarihinde gidebildiğim kadar geriye gitmek istedim,” diyor Harrigan. “Apple II, orijinalinden çok daha fazla tanınıyor.”

Apple (II) kol saati

3B basılan saatin uzunluğu 7,5 cm’yi buluyor ve örnek aldığı bilgisayara çok benziyor. Hatta yanında işlevsel olmayan minyatür disketler bile var. Fakat Apple Il’den çok daha güçlü. Üzerindeki Teensy 3,1 ARM işlemcisi 72 MHz hızında ve 64 kb RAM’e sahip. Ekran ise 70’lerin sonunda hayal bile edilemeyen 1,8 inçlik sıvı kristal. Kullanıcı arabirimi ise basit: Düğmeyi çevirdikçe sırf espri niyetine konmuş uygulamalar arasında dolaşıyorsunuz. Örneğin gelişigüzel bir saat gösteren saat uygulaması, ilerleme çubukları kafasına göre değişen bir fitness takip uygulaması ve dünyanın düşük çözünürlüklü, yeşil bir fotoğrafını barındıran hava durumu.

Harrigan’ın teknolojik saygı duruşu gerek internetten gerekse de Apple II’nin yaratıcısı Steve VVozniak’tan büyük övgü aldı. Hatta Wozniak, Harrigan’a “Apple VVatch alacağıma bunu alır, koluma da takarım!” dedi.

BİR ZAMANLAR: MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR

Popular Science’ın Şubat 1978 sayısında William J. Havvkins, Apple II’nin hünerlerini övmüş, bilgisayarı.,hem yeni başlayanlara hem de uzmanlara önermişti. 48 kilobyte belleği ve 1 MHz’Lik işlemcisi bulunan bilgisayar, gerek makine kodunu gerekse BASIC programlama dilini çalıştırabiliyordu. Hawkins’in dediğine göre kullanıcılar kendi rutinlerini geliştirebiliyor ya da “oyundan muhasebeye kadar önceden hazırlanmış kaset programları kullanabiliyordu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu