Kariyer ve İş İlanlarıMakaleler

İş Hayatında Doğru Giyim’in Kuralları

“Yönetici de olurum, stil ikonu da…” diyemeyenlerdenseniz, itibar ve başarınızı güçlendirecek kişisel tarzınızı yaratmanızda stil danışmanları imdadınıza yetişiyor…

Online Gardırop Danışmanlığı

İŞ ilanlarına “prezentabl” kelimesi ilk kez ne zaman girdi, bilinmez… Ancak uzun zamandır “iyi giyim” ile “itibar” kavramlarının ayrılmaz ikili olduğunu biliyoruz. Özellikle C level yönetici, lider ve hatta girişimciyseniz, doğru giyimin kurallarını bilmeden ilerlemeniz neredeyse imkansız.

Tabii kuralları daha önceden belirlenmiş bu iş dünyası modasında hareket etmek kısa bir süre öncesine kadar kısmen daha kolaydı. Erkekler için olmazsa olmaz koyu renk takım elbiseler, kadınlar için ise kalem eteklerle o yılın modasına uygun ceket ve bluzlar, sizi bir moda ikonu yapmasa da, günü kurtarmaya yetiyordu en azından. Ama sadece siyah tişört tercih eden Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi yeni nesil patronlarla birlikte Y ve hemen ardından Z kuşağının iş dünyasına girişi kuralları değiştirmiş bulunuyor.

30 SANİYEDE İLK İZLENİM

Ne de olsa stiliniz aynı zamanda kimliğiniz… İş hayatındaki dış görünüş ve giyim tarzı, başarıp artırıcı ya da azaltıcı etkiye sahip en önemli iletişim araçlarının başında geliyor. Yapılan araştırmalar ise ilk izlenimin sadece 30 saniyede oluştuğunu ortaya koyuyor. Burada kıyafet tercihi kadar, model, desen ve renkler de artık ön planda. Ve söz konusu itibar ise, yukarıda bahsettiğimiz yeni ve ezber bozan kuralları göz ardı etmeniz imkansız. Neyse ki hem yoğun iş dünyasının temposuna yetişip hem de moda dünyasını yakından takip etmenize gerek yok. Sayıları hızla artan stil ve tarz danışmanları bu konuda imdadınıza yetişiyor. “Benim danışmana bile gidecek vaktim yok” diyenler için ise güzel bir haberimiz var. Bu konuda yepyeni bir girişim olan “Packsion”, Online stil danışmanlığı hizmetiyle konuya bambaşka bir boyut getirmiş durumda.

TAKIM ALTI SPOR AYAKKABI

İki genç girişimci, Batuhan Can Aydın ve Tunç Kaan Yaycıoğlu tarafından hayata geçirilen Packsion, onların terimiyle “gardırop danışmanlığı” hizmeti sunuyor. Özellikle Amerika’da çığ gibi büyüyen bu trendden yola çıkarak Packsion.com’u kuran ikili, C-level yöneticiler başta olmak üzere iş dünyasında bu işe vakit ayıramayanlann yeni tercihi olmuş bile. Kullanıcıların profillerini uygun tarzların yaratıldığı sitede, kıyafetten aksesuara tüm parçalar kombin halinde sunuluyor. Site hayata geçeli henüz altı ay olmuş ama kullanıcı sayısının bini aşması, ilgiyi de açıkça ortaya koyuyor. Kullanıcılar arasında plaza çalışanlarının öne çıkması ise kimseyi şaşırtmıyor. Yeni dönemde “CEO takım elbise giyer” önyargısının da kırıldığına dikkat çeken ikili, “Takım elbise, kravat ve klasik ayakkabının geçerli olduğu sektörler zaman geçtikçe azalıyor. Eskiden takım elbisenin zorunlu olduğu bankalar bile artık smart-casual konseptine dönmeye başladı. Y kuşağı ile birlikte ‘birey’ olarak kişinin kendini tarzı ile ortaya koyması daha ön plana çıktı. Bu sebeple X kuşağının da artık döneme ayak uydurmak adma takım elbise giyse de altına spor ayakkabı tercih ettiğini görebiliriz” diye yeni kurallar hakkında ipucu veriyor.

Yeni dönemin 5 temel kuralı

  1. Trendlerden önce yatırım gardırobu oluşturun. Gardırobunuzda mutlaka beyaz gömlek, siyah pantolon, kalem etek, blazer ceket ve her tarzla uyum sağlayabilecek tonlarda gömlekler bulunsun.
  2. Spor ayakkabı, artık iş dünyası tarzının da olmazsa olmazı. Kumaş pantolonunuzun altına da uygun bir spor ayakkabı giymekten çekinmeyin.
  3. Kıyafetler kadar kullanılan aksesuarlar da artık çok önemli. Sektörünüze uygun aksesuarlar kendinizi ifade etmenizde yardımcı olacaktır.
  4. Dikkat, aksesuarda aşırıya kaçmamak çok önemli. Aynı kural saç ve makyaj için de geçerli.
  5. Profesyonel hayatta iletişimde sade ve netliğin önemli olması kıyafetler için de geçerli. Bilhassa üst düzey yöneticiyseniz, renk ve desen tercihiniz sadelikten yana olsun.

MELIS TOSYALI

Y Kuşağı Çalışanları İçin Yeni Bir Sektör Oluşmuş Durumda

Z Kuşağı’nın değişim hayalleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu