Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İntel’in En Hızlı İşlemcisi Core İ9-9900KS-CPU

İntel'in en yeni işlemci ailesindeki en hızlı işlemciyle tanışın!

EKSTREM CPU

İşlemci üreticileri daha fazla performans için saat hızını yükselttikçe işlemci mimarisini ve kullanılan malzemelerin fiziksel sınırlarını zorlamış olurlar. En nihayetinde de gerçek anlamda bir sınıra ulaşılır. Bu ay incelediğimiz Intel Core İ9-9900KS Special Edition’ın türbo ile -tüm çekirdeklerde- ulaştığı 5 GHz, işte böyle bir sınırı işaret ediyor.

Şu an için tüm çekirdekleri 5 GHz’te çalışan bu işlemci tüketici sınıfındaki en yüksek saat hızına sahip. Önceki model olan Core İ9-9900K’daki (3,6 GHz, 95WTDP) türbo özelliği ile sadece 2 çekirdeği aktive edip diğer çekirdekleri kapatarak 5 GHz’e ulaşabilseniz de tüm çekirdekler aktifken türbo hızı ancak 4,7 GHz olabiliyor. Performans gerektiren uygulamalarda ve testlerde genelde türbo özelliğinin aktif oluşu göz önüne alındığında gerek taban saat hızı gerekse türbo ile sağlanan ek performans ile Core i9-9900KS’nin önceki model olan Core i9-9900K’ya nispeten -uygulamaya göre değişmekle birlikte-yaklaşık %8’e kadar bir performans artışı sağladığını söyleyebiliriz.

EN HIZLI İŞLEMCİ NASIL ÜRETİLİYOR?

Aynı nesle ait farklı saat hızlarındaki işlemciler farklı üretim bantlarında üretilmezler. Üretimden sonra işlemciler bir dizi ölçümden geçerler ve hangi saat hızlarında çalışabilecekleri belirlenerek buna göre sınıflandırılırlar. Dolayısıyla bir işlemci ailesindeki en yüksek saat hızına sahip model, o ailenin üretim bandından çıkan en mükemmele yakın üyesini temsil eder. İşte karşımızda tam olarak böyle bir işlemci var. Intel Core İ9-9900KS Special Edition (16 MB Önbellek, LGA 1151), gerçekten de günümüz şartlan itibariyle 9. nesil Core ailesi ve 14 nm litografi tekniğinin zirvesini temsil ediyor.

SADECE OYUNCULAR İÇİN DEĞİL

DDR4-2666 bellek destekli işlemcide dahili grafik birimi olarak Intel UHD Graphics 630 kullanılmış. Her ne kadar bu grafik birimi çoğu oyunu makui kalite ayarlarıyla oynatabilse de böyle bir işlemciyi -kendisi gibi-zirvede bir ekran kartıyla kombine etmeniz, PC’nizin darboğaz oluşmadan dengeli bir çalışma ortaya koyabilmesi için şart. Aynı sebepten ötürü hava soğutma yerine su soğutma da bu CPU için daha isabetli bir seçim olacaktır. Nitekim kendine özgü oldukça şık bir kutu ile (Üstte) satışa sunulan ürünle birlikte soğutucu gelmiyor. Tüm bu parçaları birleştirdiğimizde Intel Core İ9-9900KS Special Edition işlemcisinin en hızlıyı isteyen kullanıcılar için tasarlandığını söyleyebiliriz. İsmindeki “Özel Sürüm” ibaresi de bunun bir diğer göstergesi. Geniş bütçeli oyun tutkunları ve e-spor profesyonelleri için bu işlemcinin sunduğu etkileyici performans oldukça cazip olabilir. Zira özellikle oyunlarda işlemcinin rakipsiz olduğu aşikâr. Ayrıca video/ ses işleme yazılımlarıyla uğraşanlar ve 3B modelleme/animasyon sanatçıları da Intel Core İ9-9900KS Special Edition’ın hedef kitlesini oluşturan kullanıcılar arasında. Fiyat: 4500 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu