Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İnsanların çoklu işlem becerisini geliştirmesi

California Üniversitesi sinir bilim uzmanı Adam Gazzaley, yarattığı ‘NeuroRacer’ adlı oyunla insanların çoklu işlem becerisi geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu üç boyutlu bilgisayar oyunu, virajlı bir yolda araç kullanmak üzerine tasarlanmış basit bir simülasyon.

NeuroRacer

Oyuncular, aracı sol el başparmaklarını kullanarak yönlendiriyorlar. Ancak bir de ara sıra ekranda beliren işaretleri takip etmeleri isteniyor. Çünkü bu işaret belirli bir renk ve şekle sahipse sağ el başparmaklarını kullanarak, karşılarında belirdiği an onu yok etmeleri gerek. Burada tasarlanan sistem, beyin tarafından mükemmel bir çoklu işlem örneği olarak algılanmakta. Çünkü dikkat, görevler arası geçiş ve kısa süreli hafızanın aynı anda kullanılmasını gerektiriyor.

20’lerden 70’lere dek her yaş aralığından katılımcılar üzerinde yapılan ölçümler, 4 haftalık süreçte oyuncuların öncesine oranla çok daha yüksek bir beceri seviyesine ulaştığını göstermekte. Araştırmacılar, oyunu bu süre içinde git gide zorlaşacak şekilde tasarlamışlar. Son haftaya gelindiğinde usta bir oyuncu olmakla kalmıyor, alın korteksle-rinde gerçekleşen zihinsel aktivitelerin performansını da artırmış oluyorlar.

Gazzaley’nin çalışmaları, bilişsel fonksiyonların tekrar düzenlenebileceğini göstermekte. Ancak bu işin sırrı tabii ki oyunun tasarımında yatıyor. Yani tüm bilgisayar oyunları aynı sonuçları almanızı sağlamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu