Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Hızlı teslimat işinde rekabet kızışıyor

Günümüzde tüketicinin daha hızlı teslimat hizmeti alma isteğinin artmasıyla birlikte sipariş ve kargo servisi yapan mobil uygulamalar da giderek çoğalıyor. Bu sistemi ilk başlatan Getir oldu. Daha sonra Kapgel, Kuryem ve Ulak gibi oyuncular da pazara giriş yaptı. Türkiye’de doğan bu girişimler bir taraftan ülke geneline yayılmayı planlarken bir taraftan da yurtdışına açılmayı hedefliyor.


Her geçen gün tüketiciler daha iyi hizmeti daha ucuza ve daha hızlı almak istiyor. Buhun sonucunda da e-ticaret sektöründe öne çıkıp daha iyi hizmet vermek için müşterilere aynı gün teslimat hizmeti sunulması yeni bir trend olarak göze çarpıyor. Örneğin Amazon, Prime üyesi müşterilerinin 35 dolar ve üzeri alışverişlerini aynı gün teslim etmeye başladı. Bunu bir adım öteye taşıyan şirket, yakın zamanda, Prime Air adını verdiği uygulamasıyla drone’lar aracılığıyla müşterilerine ürünlerini 30 dakika içerisinde teslim etmeye başlayacak, ebay de San Fran-Cisco’daki müşterileri için gıda ürünlerinin aynı gün teslimatına başladı. Öte yandan online oyuncular, lojistik şirketlerine ilave olarak UBER ve Lyft gibi şirketleri de teslimat süreçlerinde kullanmaya başladı. Müşterilerin ürünlerini diledikleri yerden alabilmeleri için ortaya çıkan teslimat noktalarının sayısı da her geçen gün artıyor.

mobil uygulama

TÜRKİYE’DEN GİRİŞİMLER

Türkiye’de de şirketler bu trendleri uygulamaya başladı. Kapgel, Kuryem, Ulak gibi şirketler, e-ticaret siteleriyle anlaşmalar yaparak, müşterilerin ürünlerini aynı gün kendilerine ulaştırıyor. Getir örneğinde olduğu gibi bazıları kendi stoklarını da tutuyor.

E-ticarette başlayan bu trend, ayrı iş alanı olarak eve hızlı teslimat hizmetinin ortaya çıkmasına da neden oldu. Bu hizmet, her türlü market, alışveriş, kişisel bakım, teknoloji gibi ihtiyaçların akıllı telefon üzerindeki mobil uygulamadan seçilip sipariş verilmesiyle birlikte kısa zamanda eve getirilmesi temeline dayanıyor. Kuryem ve Ulak gibi şirketler eve sipariş dışında istediğiniz yere herhangi bir paketi göndermenize de olanak sağlıyor. Teslimat süresi 10 dakikadan bir saate kadar değişiyor. Ödeme kredi kartıyla yapılıyor.

Bu sistemi ilk başlatan Getir oldu. Daha sonra Kapgel, Kuryem ve Ulak gibi oyuncular da pazara giriş yaptı. Şimdi tüm bu oyuncular yatırım alıyor ve yurtdışında büyüme planlan yapıyor.

HİZMET YAYGINLAŞIYOR

Uygulamaların kullanıcıları, şehrin koşuşturmasından bunalan ve kendilerine yaratabildikleri kısıtlı vakti, hoş-lanna gidecek konulara harcamak isteyen insanlar. Bu kişiler, günlük alışveriş gibi rutin konularda zaman kaybetmek istemiyor. İhtiyacı olan ürünler en kısa sürede bulunduğu yere gelsin istiyor. Çalışma saatleriyle kısıt-lanmayıp, 7/24 hizmet almak istiyor.

Bu nedenle uygulamalar giderek yaygınlaşıyor.

Getir’in şu an 500 bin aktif kullanıcısı var. İndirilme sayısı 1,8 milyonu, sipariş sayısı ise 2 milyonu geçti. Getir şu anda sadece İstanbul’da hizmet veriyor ama Türkiye geneline ve yurt-dışına yayılma planları bulunuyor.

Ulak ise motorlu kuryeler ağını kurdu. Şu anda tüm Türkiye’de offli-ne olarak 500’e yakın motorlu kurye ile çalışıyor. Online olarak ise şu anda İstanbul, Ankara ve Bursa’da hizmet veriyor. Çok yakında İzmir, Antalya, Konya, Samsun ve Kayseri şehirlerinde de online hizmet vermeye başlayacak. Ulak ayrıca e-ticaret siteleriyle işbirliği için görüşüyor. Hedef ise web servisler aracılığıyla telefon görüşmesi yapmadan işlemlerin takip edilip tamamlanması. Ayrıca bir havacılık şirketiyle birlikte yürütülen İHA ile teslimat konusunda çalışmaları da devam ediyor.

YATIRIM GELİYOR

İlk yatıranını 2015’te Aslanoba Ca-pital’den alan Kapgel, bugüne kadar 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Kapgel de her türlü ihtiyacı kapınıza getiren mobil uygulamalardan biri. Kullanıcı; kahve, yemek, market, alışveriş, teknoloji, hizmet, tatlı, kişisel bakım gibi farklı kategorilerde yer alan markalardan ihtiyaç duyulan ürünü seçiyor. Kapgel ekibi bu ürünü satın alıyor ve en fazla bir saatte kapınıza getiriyor. Kapgel uygulamasıyla 2 bin 500’den fazla mekandan veya mağazadan 30 binden fazla ürün sipariş edilebiliyor. Uygulamada yer alan markalarda bulamadığınız ürünlere ihtiyacınız olduğunda “Özel Sipariş” bölümünde neye ihtiyacınızın olduğunu belirterek Kapgel ekibine yönlendirme yapabiliyorsunuz. Her sipariş için hizmet bedeli alınıyor.


Kuryem ise şu anda İstanbul’da Çatalca ile Gebze arasında hizmet veriyor. Ekspreste 45 dakika, normal kuryede ise üç saat içinde teslimi garanti ediyor. İstanbul’da 12 bölgeye gönderisi var. Evrak, koli, top kumaş bile taşıyan Kuryem, bütün sektörleri hedefliyor. Kuryem, e-ticaret siteleriyle de anlaşmalar yapıyor. Her site özelinde ayrı saat dilimlerinde gün içi teslimat çözümleri sunuyor. Kuryemin kurucu ortağı ve yöneticisi Volkan Eyüboğlu, “300 bin TL’lik tohum yatınmla başladık. Her ay geliştirmelerle bu 2-3 katına çıktı. 1,5 milyon TL üzerinden değerlemeyle bir yatının aldık. Hedefimiz daha yüksek değerleme ve yatırım alabilmek. Önce Anadolu’ya sonra da yurtdışına açılmayı hedefliyoruz” diyor.

GETİR KURUCUSU NAZIM SALÜR

“Getiri dünyanın birçok şehrine taşıyacağız”

“Getir’in hikayesi BiTaksi’nin başarısı üzerine kurulu. Mobil alandaki mevcut tecrübemizle, lokasyon bazlı çalışan bir uygulamayla temel ihtiyaç malzemelerini tüketicilere götürebileceğimizi düşündük. İki yıl önce faaliyete başladık. Biz özünde önce teknoloji, sonra perakende ve lojistik şirketiyiz. Getir, yüzlerce ürünü, ortalama 10 dakikada, 7/24 kullanıcıya ulaştıran bir akıllı telefon uygulaması. Biz Getir’i şehir insanı için tasarladık. Toplumun ihtiyaçlarını karşılarken, zaman kazandırmayı ve insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefledik. Şimdilik sadece İstanbul’da hizmet veriyoruz ancak hedefimiz Getir’i hem yurtdışına taşımak hem de Türkiye’de yaygınlaştırmak. Bugüne kadar Getir’e yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım yapılmış durumda. Getir’i yakın gelecekte dünyanın birçok şehrine taşımayı planlıyoruz.”

ULAK KURUCUSU SABRİ SAMİ TOKER

“Yurtdışı açılımımız Tahran He başlıyor”

“Ulak, aynı gün içinde şehir içi ve şehirlerarası teslimat hizmeti veren, motorlu kuryeye ihtiyacı olanlarla güvenilir kuryeleri buluşturan ve bu süreci akıllı telefonlar üzerinden dijital olarak yönetebilen mobil uygulama. Hizmetlerimiz gönderi ve sipariş olarak ikiye ayrılıyor. ULAK ile iki farklı adres arasında gönderi yaptırabilir, ihtiyacınız olan herhangi bir şeyi aldırabilirsiniz. Sipariş hizmetimizde marketten, eczaneden, kırtasiyeden yani aslında dilediğiniz her yerden kuryemize alışveriş yaptırabilir, Ulak’ı asistanınız olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcı sayımız şu anda bin 300 ve günde 80’in üzerinde taşıma adedimiz var. 2017 yıl sonunda Tahran ile başlayacak yurtdışı açılımımız, Dubai, Atina, Berlin, Barselona ve Milano gibi şehirlerle devam edecek!’


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu