Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Hiç Tamir Gerektirmeyen Bisiklet

Her tamirci bilir ki hareketli parçalar zamanla yıpranır ve bozulur. Priority Bicycles’ın kurucusu David Weiner bunu en iyi bilenlerden. Weiner, evinin yakınındaki Walnut Creek, California’da altı yıl bisiklet tamirciliği yapmış ve işinin büyük kısmının hep aynı sorunları gidermek olduğunu görmüş: vitesi ve frenleri ayarlamak, zincirleri yağlamak ve patlak lastikleri değiştirmek.

tamir gerektirmeyen bisiklet

Weiner nihayet bisiklet tamirciliğini bırakıp yazılım geliştirme kariyerine soyunmuş fakat içindeki bisiklet tamir sevdası bitmek bilmemiş. Yıllar boyu en üst düzey bisiklet firmalarına finans ve lojistik yönetim yazılımı geliştirdikten sonra, bisikletlerin bakım gereksinimine son noktayı koymayı kararlaştırmış. Weiner, hafif ve paslanmaz bir kadroyu son derece dayanıklı parçalarla birleştirip bazı bileşenleri tamamen ortadan kaldırmış ve hep hayalini kurduğu şeyi, yani bakım gerektirmeyen bisikleti üretmiş.

GÖBEKTEN VİTES

Bu bisiklet hantal bir vites sistemi yerine, üç vitesli göbek ile çalışıyor. Göbekli vites, kayışın arka tekerleğin dişli çarkına sabitlenmesini sağlıyor, o yüzden zincirin çıkması sorunuyla daha az karşılaşılıyor.

ZİNCİR

Metal zincirler paslanıyor, yıpranıyor ve zamanla bollaşıyor. Kayışlı sistem ise 10 kat daha uzun ömürlü, yağlanma gerektirmiyor ve daha akıcı sürüş sağlıyor.

FRENLER

Kablolu frenler zamanla basıncını yitirebiliyor ve fren pabuçları tekerleğe sürtünebiliyor. Arka tekerlekte kontra pedal freni bulunuyor ve sadece pedal geriye çevrildiğinde sürtünme uygulanıyor.

TEKERLEKLER

Esnek ama dayanıklı dış katmana sahip delinmez tekerlekler, sivri nesnelerin lastiği delip geçmesini önlüyor. Bisikletin beraberinde gelen pompa, sürücülerin lastiklerini sürekli şişkin tutmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu