Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Hacker’lar için hayat zorlaşacak

ABD, hacker’ları artık dünyanın dört bir tarafında takip ediyor. 10 yıldır aranan Rus bir hacker geçen yıl Maldivler tatili sırasında yakalandı. Siber güvenlik ihtiyacı, devletleri bu konuyla her alanda mücadele etmeye zorluyor…

SİBER dünyanın vazgeçilmez gündem konusu her zaman güvenliktir. Siber güvenliğin baş aktörleri ise hacker’lardır. Hacker’ların siyah şapkalılarının yaptıklarıyla ilgili birçok haber okuruz. Falanca bankadan şu kadar milyon dolar çaldılar veya kaç bin kişiyi hack’lediler türünden… Ayrıca hacker’ların ulusal anlamda birbirleriyle siber dünyada savaştıklarını da duyarız. Çünkü bir ülkenin beyaz şapkalı hacker’ları başka bir ülke için siyah şapkalı olabilir. Bu durum aslında gerçek dünyadaki güvenlik kategorilerinin siber dünyadaki bir izdüşümünden başka bir şey değildir. Aralarında en yoğun savaş yaşananlar gerçek dünyada her alanda son 70 yıldır birbirleriyle yarışan ABD ve Rusya’nın hacker’larıdır.

Hacker

ABD, RUS HACKER’LARIN PEŞİNDE

Tüm bunlar, ülkeler arasında diplomasi dahil her alana yansır.

Örneğin, ABD’li yetkililer, Rusya’nın kendi ülkesindeki hedeflere yönelmediği sürece Rus hackerları koruduğu ve hatta çoğu kez Rusya istihbarat ajansları için çalışmak üzere görevlendirildiklerini iddia ediyor. Bu nedenle de ABD’li yetkililer, Rusya dışına seyahat eden Rus hacker’ları diğer ülkelerde tutukluyor. Dolayısıyla bunu bilen, kredi kartı ve kimlik bilgileri çalma olayında şüpheli bulunan 40 kadar Rus hacker’m kendi ülkelerinde saklandığı biliniyor.

ABD bu konularda yepyeni bir eylem başlattı. Amerikalı yetkililer, ülkelerindeki firmalara saldırı yaptığını düşündükleri Rus hacker’ları dünyanın neresinde olursa olsun tutukluyorlar. Bunlardan birisi de, Target ve Neiman Marcus gibi büyük perakendecilerin saldırılarının arkasında olduğuna inanılan Rus vatandaşı Roman Valerevich Seleznev oldu. Seleznev geçtiğimiz yıl tatil için gittiği Maldivler’de tutuklandı. Bir Rus milletvekilinin oğlu olan 32 yaşındaki Seleznev, Seattle’daki bir mahkemede geçtiğimiz hafta 27 yıl hapse mahkum oldu.

Roman Valerevich Seleznev’in, Vladivostok (Rusya) ile Bali (Endonezya) şehirlerindeki evlerinden geniş bir kredi kartı ve kimlik hırsızlığı operasyonu yürüttüğü ve karaborsada iki milyon kadar kredi kart numarası sattığı, böylece en az 170 milyon dolarlık zarara yol açtığı iddia ediliyor. Mahkeme kayıtları bu miktarın daha büyük olabileceğini kaydediyor. Seleznev’in kurbanları arasında 3.700 finans kuruluşu ve Seattle bölgesindeki birçok restoranın da aralarında bulunduğu 500 işletme yer alıyor.

10 YILDIR TAKİP EDİLİYORDU

Seleznev’in Amerikan istihbaratı tarafından yakalanması da 10 yıllık bir takibin sonucunda olmuş. Çünkü Seleznev, ABD ile suçluların iadesi anlaşması olan ülkelere gitmemeye özen göstermiş. Fakat ABD istihbaratı Haziran 2014’te Seleznev’in kız arkadaşıyla Maldivler’e bir tatil planladığını öğrenince hemen planlar yapılmış. Araya Dışişleri Bakanlığı sokulmuş ve Seleznev Maldivler’de havaalanında yerel polis tarafından tutuklanmış. Sonrasında yerel polis Seleznev’i ABD istihbaratına teslim etmiş. Oradan Washington’a götürülmüş. Seleznev’in bilgisayarında hem hacking olaylarıyla hem de harcamalarla ilgili pek çok delil bulduğu yetkililerce kaydediliyor.

HACKER OLMAK İSTİYORSANIZ…

Sonuç olarak diyebilirim ki, ülkemizin gerçekten iyi yetişmiş ve dünya ile baş edebilecek becerilere sahip hacker’lara ihtiyacı var. Bu ihtiyaç sadece bizim ülkemize has bir konu da değil. Tüm dünya ülkeleri siber dünyada kendi ulusla güvenliklerini sağlamak için hacker’lara ihtiyaç duyuyor. Yazımdaki örnekten de anlayacağınız gibi, şayet bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız her şeye hazırlıklı olmak ve dünyayı gezmek gibi bazı hayallerinizden vazgeçmeniz gerekebilir. Belki de gerekmeyebilir…

MUSA SAVAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu