Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Görünmez Mürekkep Nasıl Yapılır?

Birine gizli bir mesaj mı yollamak istiyorsunuz? Öyleyse sadece onun görebileceği bir mürekkep kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle listedeki malzemeleri hazırlamalısınız:

Görünmez Mürekkep

– Bir kahve fincanı üzüm suyu

– Sodyum bikarbonat (yoksa kabartma tozu da kullanabilirsiniz)

– Bir kahve fincanı su

– Kulak çubuğu

– Beyaz bir dosya kağıdı

– Suluboya fırçası

– Çay kaşığı

Kahve fincanını suyla doldurun ve bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı buna ekleyip karıştırın. Kulak çubuğunu bu karışıma batırın ve pamuğun bol miktarda sıvı emdiğine emin olun. Çünkü bu sizin dolmakaleminiz olacak. Şimdi kulak çubuğunu kullanarak mesajınızı yazabilirsiniz. Pamuk kurudukça tekrar batırıp kullanmaya devam edin. Ardından kağıdın iyice kurumasını bekleyin. İşte gizli mesajınız hazır.


Peki gönderdiğiniz kişi bunu nasıl okuyacak? Boya fırçasını alıp üzüm suyuna batıracak ve mesajın yazılı olduğu yeri fırçayla hafifçe boyayacak. Mesaj bir anda belirmiyor. Tekrar görünür olması için birkaç saniye beklemek gerek.

Tüm bunlar, asit ve alkalilerin bir araya geldiklerinde gerçekleşen reaksiyonla oluyor. Her ikisinin de kendine özgü bir pH değeri var. Suyun pH oranı 7. pH değeri bunun altında kalan her şey asit, üstünde olanlarsa alkali oluyor. Sodyum bikarbonat bir alkali. Üzüm suyu ise asidik özelliğe sahip.

Kısa cevap: Öncelikle aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu