Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Google’in Akıllı Şehirleri

GOOGLE’IN AKILLI ŞEHİRLERİ

GOOGLE, ŞEHİR SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRMEK İÇİN SIDEWALK LABS’İ KURDU. BAKALIM ARAMA MOTORU TRAFİK KARMAŞASININ İÇİNDEN ÇIKABİLECEK Mİ?


Google glass, yüksek hızlı wifi balonları, sürücüsüz otomobiller Google’m bilim kurgu benzeri girişimlerinden birkaçı. Arama motoru devinin sıradaki adımı ise şehirler için geldi. Sidewalk Labs adı verilen Google’ın yeni girişimi, şehirlerin sorunlarına teknolojik çözümler getirmek için kuruldu. Enerji tasarrufunun artırılması, ulaşımın kolaylaştırılması ve şehirlerde yaşam maliyetinin düşürülmesi Sidewalk Labs’in hedefleri arasında yer alıyor. New York şehrinin ekonomiden sorumlu başkan yardımcısını da bünyesine katan girişim aslında tek bir trendden ilerliyor: Giderek karmaşıklaşacak ve sorunları artacak şehirler…

Google'in Akıllı Şehirleri

Google’m satın almalar ve teknolojik inovasyonla Sidewalk Labs’i geliştirmesi bekleniyor. Şehir yöneticilerinin de yeni startup’ta yönetici olması şirketin makro bir bakışı olduğunu gösteriyor. IBM ve Google’m yanı sıra daha ufak ölçekli şirketler de şehirlerdeki enerji kullanımını azaltma yönündeki çözümler üzerinde çalışıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu